W ubiegłym roku majątek Elona Muska topniał w rekordowym tempie. W grudniu szef Tesli stracił pozycję najbogatszego człowieka na świecie.

Elon Musk 2022 r./fot. Wikimedia

Elon Musk pobił historyczny rekord świata pod względem wielkości utraconego majątku. Od listopada 2021 r. do grudnia 2022 r. stracił około 165 mld dolarów. Wyliczenia te oparte są na danych wydawcy „Forbesa”. Według Guinness World Records, który podał te liczby, straty Muska mogą być jeszcze większe. Są one rezultatem spadku wartości jego udziałów w Tesli po tym, gdy kupił w zeszłym roku Twittera za 44 mld dolarów, co wywołało wśród inwestorów obawy, że nie poświęci już Tesli wystarczającej uwagi.

Szacunkowa strata Muska opiera się na wartości jego akcji, które mogą odzyskać swoją wartość, co oznacza, że jego majątek może ponownie wzrosnąć.

Straty Muska od listopada 2021 r. przewyższają poprzedni rekord 58,6 mld dolarów strat poniesionych przez japońskiego inwestora technologicznego Masayoshi Son w 2000 r.

W grudniu szef Tesli stracił pozycję najbogatszego człowieka na świecie na rzecz Bernarda Arnaulta, dyrektora generalnego francuskiego koncernu produkującego dobra luksusowe LVMH, który jest właścicielem marki modowej Louis Vuitton.

Według magazynu „Forbes” majątek Muska wynosi obecnie około 178 mld dolarów, podczas gdy Bernarda Arnaulta 188 mld dolarów.

Wartość akcji Tesli w 2022 roku spadła o około 65 proc., częściowo z powodu jej wyników finansowych. Firma dostarczyła zaledwie 1,3 mln pojazdów w ciągu roku, co nie spełniło oczekiwań Wall Street. Jednak za spadkiem ceny akcji stoi głównie przejęcie Twittera, które wywołało liczne kontrowersje po zwolnieniu dużej liczby pracowników i zmianie zasad moderowania treści.

Wielu inwestorów w akcje Tesli uważa, że powinien skupić się na tej firmie, ponieważ stoi ona w obliczu spadającego popytu w związku z obawami przed recesją, rosnącą konkurencją i problemami produkcyjnymi wywołanymi pandemią COVID-19.

BBC, KR

Poprzedni artykułRolnicy apelują o interwencyjny skup kukurydzy
Następny artykułPlan Rosji się nie powiódł. Partnerstwo UE – NATO jeszcze silniejsze