fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesElon Musk pobił rekord świata w... utracie majątku

Elon Musk pobił rekord świata w… utracie majątku

W ubiegłym roku majątek Elona Muska topniał w rekordowym tempie. W grudniu szef Tesli stracił pozycję najbogatszego człowieka na świecie.

Elon Musk pobił historyczny rekord świata pod względem wielkości utraconego majątku. Od listopada 2021 r. do grudnia 2022 r. stracił około 165 mld dolarów. Wyliczenia te oparte są na danych wydawcy „Forbesa”. Według Guinness World Records, który podał te liczby, straty Muska mogą być jeszcze większe. Są one rezultatem spadku wartości jego udziałów w Tesli po tym, gdy kupił w zeszłym roku Twittera za 44 mld dolarów, co wywołało wśród inwestorów obawy, że nie poświęci już Tesli wystarczającej uwagi.

Szacunkowa strata Muska opiera się na wartości jego akcji, które mogą odzyskać swoją wartość, co oznacza, że jego majątek może ponownie wzrosnąć.

Straty Muska od listopada 2021 r. przewyższają poprzedni rekord 58,6 mld dolarów strat poniesionych przez japońskiego inwestora technologicznego Masayoshi Son w 2000 r.

W grudniu szef Tesli stracił pozycję najbogatszego człowieka na świecie na rzecz Bernarda Arnaulta, dyrektora generalnego francuskiego koncernu produkującego dobra luksusowe LVMH, który jest właścicielem marki modowej Louis Vuitton.

Według magazynu „Forbes” majątek Muska wynosi obecnie około 178 mld dolarów, podczas gdy Bernarda Arnaulta 188 mld dolarów.

Wartość akcji Tesli w 2022 roku spadła o około 65 proc., częściowo z powodu jej wyników finansowych. Firma dostarczyła zaledwie 1,3 mln pojazdów w ciągu roku, co nie spełniło oczekiwań Wall Street. Jednak za spadkiem ceny akcji stoi głównie przejęcie Twittera, które wywołało liczne kontrowersje po zwolnieniu dużej liczby pracowników i zmianie zasad moderowania treści.

Wielu inwestorów w akcje Tesli uważa, że powinien skupić się na tej firmie, ponieważ stoi ona w obliczu spadającego popytu w związku z obawami przed recesją, rosnącą konkurencją i problemami produkcyjnymi wywołanymi pandemią COVID-19.

BBC, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA