fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaKrajElon Musk w Polsce. Ma dyskutować w Krakowie o antysemityzmie

Elon Musk w Polsce. Ma dyskutować w Krakowie o antysemityzmie

Elon Musk, właściciel Tesli i platformy X, przyleciał do Polski. Miliarder ma m.in. wziąć udział w sympozjum dotyczącym antysemityzmu i ceremonii w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym KL Auschwitz. Musk był niedawno krytykowany za wpis w mediach społecznościowych uznany za antysemicki.

Elon Musk w niedzielę późnym wieczorem wylądował na lotnisku w podkrakowskich Balicach. Amerykański miliarder weźmie udział w sympozjum w Krakowie i ceremonii w byłym KL Auschwitz, w ramach wydarzenia organizowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Żydowskie (EJA), co potwierdził wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna.

Elon Musk ma wziąć udział w dyskusji z amerykańskim prawicowym publicystą Benem Shapiro. Wydarzenie organizowane jest z okazji przypadającego tydzień później Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście.

Wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna poinformował, że jako wiceszef MSZ będzie obecny na kongresie. – Może będą też inni politycy, przedstawiciele rządu – dodał. Podkreślił, że ważne jest przede wszystkim samo wydarzenie w kontekście walki z antysemityzmem, rasizmem i hejtem. – Myślę, że to chyba jest powód, dla którego wśród gości zaproszonych, którzy potwierdzili obecność, jest pan Musk – powiedział Szejna.

Oskarżenia o antysemityzm

Agencja Bloomberg przypomniała, że Musk już jesienią 2023 r., podczas dyskusji z szefem EJA rabinem Menachemem Margolinem, wstępnie zgodził się odwiedzić obóz w Auswitz. Musk mierzył się wówczas z oskarżeniami o antysemityzm, bo zgodził się z anonimowym użytkownikiem platformy X twierdzącym, że społeczności żydowskie promują „nienawiść przeciwko białym” i odpowiadają za sprowadzanie „hord mniejszości, które zalewają kraj”.

Jego wpis został potępiony przez Biały Dom, a w reakcji szereg dużych reklamodawców, w tym m.in. koncern Disneya, ogłosiło bojkot platformy. Musk przyznał później, że jego wypowiedź była „jedną z najgłupszych rzeczy”, jaką zrobił.

Po tym, jak pojawiły się informacje, że Musk pojawi się w Polsce, z nietypową prośbą do miliardera zwrócił się były minister edukacji w rządzie PiS, poseł Przemysław Czarnek. Zaprosił on Muska m.in. do więzienia w Radomiu i do Przytuł Starych koło Ostrołęki, w których przebywają Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik. Były minister edukacji poinformował miliardera, że „po raz pierwszy od 1989 r. mamy w Polsce więźniów politycznych” oraz że „trwa atak na polskie media, sądy i szeroko rozumianą wolność”.

interia.pl, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polityka klimatyczna nas zniszczy

Politycy Konfederacji wyrazili stanowczy sprzeciw wobec polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która stanowi zagrożenie dla suwerenności i dobrobytu Polski.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA

Hybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Większość pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo, mimo że woleliby robić to rzadziej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Tajwańscy producenci chipów budują fabryki w Japonii

Gigant w produkcji chipów Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) otworzył swoją pierwszą fabrykę półprzewodników w Japonii w ramach swojej globalnej ekspansji. Japan Advanced Semiconductor Manufacturing (JASM) ma zostać uruchomiona jeszcze w tym roku.
2 MIN CZYTANIA

Mercedes ogranicza plany produkcji samochodów elektrycznych

Mercedes-Benz opóźnił swoje plany produkcji samochodów elektrycznych o pięć lat. Zapewnił jednocześnie inwestorów, że będzie stale udoskonalać swoje modele z silnikami spalinowym.
< 1 MIN CZYTANIA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA