fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaEmbargo energetyczne na Rosję jest możliwe już teraz

Embargo energetyczne na Rosję jest możliwe już teraz

Organizacja ekologiczna RePlanet wezwała Europę Zachodnią do natychmiastowego bojkotu surowców energetycznych z Rosji – informuje polskieradio24.pl.

Ekolodzy w raporcie „Wyłączyć Putina. Plan solidarności energetycznej z Ukrainą” wymienili rozwiązania, które ich zdaniem pokazują, jak natychmiastowo zrezygnować z importu rosyjskiego gazu, ropy i węgla oraz czym można je zastąpić. Kluczem do embarga ma być solidarność państw członkowskich oraz Wielkiej Brytanii, które będą musiały wspólnie dzielić się ciężarem, aby żaden kraj nie został nadmiernie obciążony nieuniknionymi podwyżkami cen energii.

„Europejskie kraje nadal finansują machinę wojenną Putina, kupując surowce energetyczne z Rosji. Szacuje się, że pół miliarda euro dziennie trafia na Kreml w zamian za rosyjski gaz, ropę i węgiel. To finansowe wsparcie dla Putina podważa system sankcji i jest moralnie nieuzasadnione, gdy spadają rosyjskie bomby i pociski na ukraińskie szkoły i szpitale” – napisano w opracowaniu cytowanym przez polskieradio24.pl

Według RePlanet dzisiaj największym problemem dla UE jest import rosyjskiego gazu, który stanowi aż 40 proc. zużycia tego surowca we Wspólnocie. Przy rosnących cenach gazu na świecie z każdym dniem Europejczycy wysyłają Moskwie coraz więcej pieniędzy, którymi są finansowane działania wojenne. Żeby odciąć Władimira Putina od tego źródła finansowania należy natychmiastowo zrezygnować z importu aż 155 mld m3 rosyjskiego gazu (w tym 15 mld m3 LNG).

Żeby zastąpić rosyjski import surowca RePlanet proponuje dywersyfikację LNG i import z innych krajów w wysokości 30 mld m3, a także oszczędność energii w całej UE, dzięki redukcji temperatury z 22 do 18°C w budynkach, co miałoby przynieść nawet 40 mld m3. Inne pomysły to przyspieszenie inwestycji w fotowoltaikę i energię wiatrową (6 mld m3), wznowienie pracy elektrowni jądrowych w Niemczech, Szwecji i Belgii (14 mld m3), poprawienie efektywności francuskiej energetyki atomowej (26 mld m3) oraz wykorzystanie pomp ciepła w budynkach (4 mld m3). RePlanet proponuje też zmianę gazu na ropę i węgiel w elektrowniach (28 mld m3) oraz ograniczenie dostaw tego surowca dla przemysłu (7 mld m3). Wszystko to dałoby łącznie oszczędności w wysokości 155 mld m3.

Rosja importuje do Europy również ropę, ale w mniejszym stopniu niż gaz i uzależnienie od niej jest różne w zależności od kraju. Wśród pomysłów ograniczenia w Europie zużycia ropy wymieniono rozwiązania proponowane przez Międzynarodową Agencję Energetyczną, które zakładają np. zmniejszenie prędkości maksymalnej na autostradach, ograniczenie użytkowania samochodów w miastach, rozpowszechnienie pracy zdalnej czy ograniczenie lotów biznesowych.

„Nasz plan jest radykalny, ale pragmatyczny. To nie jest skok w ciemność – liczby się sumują. Przy wystarczająco ambitnych działaniach ludzi, firm i rządów, możemy pozbyć się rosyjskiego importu paliw kopalnych nie do 2027 roku, ale natychmiast” – konkludują autorzy raportu.

Źródło: polskieradio24.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czy TK uchroni domy, szkoły i szpitale przed Brukselą?

Zarząd Elektrociepłowni Będzin ma nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny uratuje spółkę przed unijnymi karami nałożonym przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. W przeciwnym razie sytuacja finansowa spółki będzie bardzo trudna.
2 MIN CZYTANIA

Gigantyczna eurokara dla elektrociepłowni!

Niemal ćwierć miliarda złotych kary dostała elektrociepłownia Będzin (woj. śląskie), która na czas nie rozliczyła absurdalnych uprawnień do emisji dwutlenku węgla.
2 MIN CZYTANIA

Azja szybciej niż Zachód zwiększa udział OZE w miksie energetycznym

Od 2015 r. Azja szybciej niż Ameryka Północna i Europa zwiększyła produkcję czystej energii elektrycznej i ograniczyła wykorzystanie paliw kopalnych – wynika z danych przeanalizowanych przez Agencję Reutera. Mimo tego Zachód naciska na kraje azjatyckie, by ograniczyły prywatne finansowanie energetyki węglowej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA