fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumEmilewicz: W ciągu 20 lat zniknie 2 mln miejsc pracy, ale powstaną...

Emilewicz: W ciągu 20 lat zniknie 2 mln miejsc pracy, ale powstaną nowe

Emilewicz zwróciła uwagę, że cała Europa stoi przed wyzwaniami takimi jak ekologia, demografia, poprawa jakości życia. Powiedziała, że aby im podołać, konieczny jest rozwój technologii, robotyzacji. Wskazała, powołując się na dane OECD, że rozwój robotyzacji w ciągu 20 lat spowoduje gwałtowne zmiany na rynku pracy.

– W ciągu 20 lat w Polsce zniknie ok. 2 mln miejsc pracy, a 3 mln ulegnie transformacji – powiedziała minister rozwoju. Dodała jednak, że w miejsca zlikwidowanych stanowisk powstaną nowe, lepiej płatne, będące skutkiem rozwoju technologicznego.

Minister Emilewicz zwróciła uwagę, że w Polsce przypada 42 roboty na 10 tys. pracowników. Jest to wynik dużo słabszy, niż w Niemczech, na Węgrzech, czy też w Czechach. Szefowa resortu rozwoju zaznaczyła jednak, że struktura polskiej gospodarki opiera się w dużej mierze na firmach z sektora MŚP, co oznacza mniejszy kapitał od tego, którym dysponują niemieckie koncerny samochodowe, na których czeska gospodarka się opiera.

Raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazuje, że na koniec 2018 roku pracowały w Polsce 13632 roboty przemysłowe. 39% z nich działało w branży motoryzacyjnej.

Na przykład w mniejszych od Polski Czechach w tym samym czasie działało 17603 roboty, natomiast w Niemczech było ich już 215795.

Autorzy raportu zwracają jednak uwagę, że wskaźniki robotyzacji w Polsce sukcesywnie się poprawiają. W samym 2018 roku przybyło 17,5% firm korzystających z robotów, co stanowi 6% ogółu firm w Polsce.

JS/PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA