fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaArchiwumEmilewicz: zamówienia publiczne były jak klub dla wybranych

Emilewicz: zamówienia publiczne były jak klub dla wybranych

Emilewicz zaznaczyła, że od chwili wprowadzenia w 2004 roku przepisów regulujących zamówienia publiczne, liczba uczestników przetargów systematycznie malała.

– Zamówienia publiczne były traktowane jako taki klub dla wybranych – powiedziała szefowa resortu rozwoju.

I dodała:

– Na początku, w 2004 r., to było około 6 podmiotów stających do jednego przetargu, w ubiegłym roku to było średnio 2,19. Mieliśmy całą pulę przetargów, gdzie stawał tylko jeden oferent – wskazała minister.

Jadwiga Emilewicz zaznacza, że badania oparte na podobnych do tych w nowej ustawie rozwiązań wskazują, że efektywność postępowań może wzrostnąć o 2-3 proc.

– Wprowadziliśmy szerek nowych rozwiązań w procesie zamówień, chociażby w zamówieniach poniżej progu europejskioego. To kompletnie nowa procedura, bardzo istotna, bardzo ważna, bo mnóstwo zamówień dotyczy tych kwot podprogowych – powiedziała Emilewicz.

Minister rozwoju podkreśliła, że jednym z założeń nowych przepisów jest większe zaangażowanie przedsiębiorstw z sektora MŚP w realizację zamówień publicznych.

– Chcieliśmy uprościć procedury, chcieliśmy sprawić, by te procedury były jasne, przejrzyste i dla zamawiających i dla przystępujących do postępowań – powiedziała Emilewicz.

Według informacji przekazanych przez minister Emilewicz, nowe prawo ma zapobiegać sytuacjom, kiedy duża część inwesycji była wstrzymywana z powodu zerwania kontraktów przez wykonawców generalnych z powodu np. gwałtownych wzrostów kosztów.

– Stąd tak mocny nacisk położony na procesy mediacyjne, ale także na procedury związane z waloryzacją umów – powiedziała minister.

Przy wprowadzaniu nowych przepisów zastosowano długie vacatio legis, a ich wejście w życie planowane jest na rok 2021. Minister Emilewicz zaznacza, że zastosowano tak długi czas, by postarać się uniknąć sytuacji, w której podmioty przeprowadzające inwestycje publiczne oparte finansowo na funduszach europejskich straciłyby dofinansowanie. Ponadto dłuższy czas pozwoli na przygotowanie się przez wszystkich zainteresowanych do zmian.

– Żebyśmy się mogli wspólnie tego nowego prawa nauczyć. A jeśli będzie taka konieczność, jeśli w ciągu tego roku uznamy, że coś musimy skorygować, to będziemy mieć na to jeszcze ten czas – powiedziała Emilewicz.

Na przyszły rok zaplanowano spotkania poświęcone tematowi nowego prawa zamówień publicznych. Ma się ich odbyć ok. 60.

JS/PAP.pl

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA