fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaEmitujemy coraz mniej CO2

Emitujemy coraz mniej CO2

W 2021 r. polska gospodarka ostro obniżyła emisję gazów cieplarnianych – informuje „Business Insider Polska”.

Według najnowszych danych systemu ETS w 2021 r. zweryfikowane emisje obniżyły się w Polsce o 15,4 proc. W całej Unii Europejskiej lepsi byli tylko Chorwaci z wynikiem 15,6 proc. Łącznie emisję zmniejszyło 15 krajów Wspólnoty, ale wzrosła ona w 12 państwach. Największy wzrost odnotowano na Słowacji, gdzie w 2021 r. wyemitowano o 14,5 proc. więcej gazów cieplarnianych niż rok wcześniej. Zły wynik zanotowały również Niemcy – ze wzrostem na poziomie 10,8 proc.

Polska zajmuje też stosunkowo dalekie miejsce w rankingu emisji gazów cieplarnianych na mieszkańca. U nas jest to 3,8 tony co plasuje nas na 9. pozycji, podczas gdy u niechlubnego lidera – Islandii – aż 5,7 tony. Dla porównania można dodać, że w Niemczech emisja gazów cieplarnianych wynosi 4,3 tony na mieszkańca.

Problemem polskiej emisji jest natomiast jej źródło. Aż 88 proc. pochodzi z energetyki i ciepłownictwa. Drudzy w tym zestawieniu są Czesi z 78 proc., a Niemcy – 66 proc. Dobrze w tym względzie sytuacja wygląda na Islandii oraz Litwie, a także w Austrii i Luksemburgu, gdzie energetyka emituje mniej niż 20 proc. CO2. Wszystko dzięki rozwiniętej energetyce odnawialnej.

Wysoki odsetek emisji CO2 z energetyki to spory problem dla naszych kieszeni, bowiem dzisiaj prawa do emisji jednej tony CO2 kosztują aż 79 euro.

Źródło: Business Insider Polska

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA