fbpx
wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaEnergetykaEnergetyka jądrowa da pracę wielu ludziom

Energetyka jądrowa da pracę wielu ludziom

Produkcja energii jądrowej w Polsce da pracę nawet 40 tysiącom ludzi, dlatego już teraz trzeba kształcić odpowiednie kadry.

W Warszawie podpisano umowę między spółką Polskie Elektrownie Jądrowe a Politechniką Warszawską, której celem jest wykształcenie kadr dla mających powstać w Polsce elektrowni jądrowych. Umowa między innymi przewiduje współpracę merytoryczną i badawczą.

Zdaniem Anny Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, w ciągu kolejnych 50 lat branża jądrowa w Polsce będzie potrzebowała 40 tys. specjalistów, w tym dobrze wykształconych inżynierów.

Pierwsza elektrownia jądrowa będzie największą inwestycją w sektorze energetyki i w historii Polski. Elektrownia na Pomorzu może pokryć zapotrzebowanie na prąd nawet 12 mln gospodarstw domowych w Polsce. Skala inwestycji związanych z energetyką jądrową w Polsce może przełożyć się na wzrost gospodarczy o blisko 1 proc. PKB. W kontekście gospodarczym elektrownie jądrowe zahamują wzrost kosztów energii dla odbiorców, a nawet mogą je obniżyć dla odbiorcy końcowego. Nawet 70 proc. wartości inwestycji w energetykę jądrową może zostać zrealizowane przez polskie firmy. Polski przemysł może uczestniczyć w inwestycji w minimum 40 proc. wartości budowy pierwszego bloku jądrowego i w przyszłości ten udział będzie systematycznie rósł. Bardzo potrzebujemy polskich inżynierów, którzy będą uczestniczyć w procesie budowy polskich elektrowni jądrowych. Dlatego podpisywane dziś porozumienie to krok do przodu i odpowiedź na zapotrzebowanie w najbliższych latach

– powiedział z kolei Adam Guibourgé-Czetwertyński, wiceminister klimatu i środowiska.

Obecny w trakcie konferencji rektor Politechniki Warszawskiej Krzysztof Zaremba zapewnił, że jego uczelnia ma wszelkich specjalistów, którzy są niezbędni przy budowie i eksploatacji elektrowni jądrowej.

Poza współpracą na szczeblu uniwersyteckim, trwają również prace, aby szkolnictwo zawodowe oraz średnie-techniczne także było odpowiednio przygotowane do dostarczenia wsparcia intelektualnego dla polskiej energetyki jądrowej.

Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej mają w naszym kraju zostać wybudowane dwie elektrownie jądrowe. Na realizację programu w latach 2023-29 przewidziano już 4,7 mld zł.

Źródło: MKiŚ

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA