W Warszawie podpisano umowę między spółką Polskie Elektrownie Jądrowe a Politechniką Warszawską, której celem jest wykształcenie kadr dla mających powstać w Polsce elektrowni jądrowych. Umowa między innymi przewiduje współpracę merytoryczną i badawczą.
Zdaniem Anny Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, w ciągu kolejnych 50 lat branża jądrowa w Polsce będzie potrzebowała 40 tys. specjalistów, w tym dobrze wykształconych inżynierów.
Pierwsza elektrownia jądrowa będzie największą inwestycją w sektorze energetyki i w historii Polski. Elektrownia na Pomorzu może pokryć zapotrzebowanie na prąd nawet 12 mln gospodarstw domowych w Polsce. Skala inwestycji związanych z energetyką jądrową w Polsce może przełożyć się na wzrost gospodarczy o blisko 1 proc. PKB. W kontekście gospodarczym elektrownie jądrowe zahamują wzrost kosztów energii dla odbiorców, a nawet mogą je obniżyć dla odbiorcy końcowego. Nawet 70 proc. wartości inwestycji w energetykę jądrową może zostać zrealizowane przez polskie firmy. Polski przemysł może uczestniczyć w inwestycji w minimum 40 proc. wartości budowy pierwszego bloku jądrowego i w przyszłości ten udział będzie systematycznie rósł. Bardzo potrzebujemy polskich inżynierów, którzy będą uczestniczyć w procesie budowy polskich elektrowni jądrowych. Dlatego podpisywane dziś porozumienie to krok do przodu i odpowiedź na zapotrzebowanie w najbliższych latach
– powiedział z kolei Adam Guibourgé-Czetwertyński, wiceminister klimatu i środowiska.
Obecny w trakcie konferencji rektor Politechniki Warszawskiej Krzysztof Zaremba zapewnił, że jego uczelnia ma wszelkich specjalistów, którzy są niezbędni przy budowie i eksploatacji elektrowni jądrowej.
Poza współpracą na szczeblu uniwersyteckim, trwają również prace, aby szkolnictwo zawodowe oraz średnie-techniczne także było odpowiednio przygotowane do dostarczenia wsparcia intelektualnego dla polskiej energetyki jądrowej.
Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej mają w naszym kraju zostać wybudowane dwie elektrownie jądrowe. Na realizację programu w latach 2023-29 przewidziano już 4,7 mld zł.
Źródło: MKiŚ