fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaEnergetykaEnergetyka jądrowa da pracę wielu ludziom

Energetyka jądrowa da pracę wielu ludziom

Produkcja energii jądrowej w Polsce da pracę nawet 40 tysiącom ludzi, dlatego już teraz trzeba kształcić odpowiednie kadry.

W Warszawie podpisano umowę między spółką Polskie Elektrownie Jądrowe a Politechniką Warszawską, której celem jest wykształcenie kadr dla mających powstać w Polsce elektrowni jądrowych. Umowa między innymi przewiduje współpracę merytoryczną i badawczą.

Zdaniem Anny Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, w ciągu kolejnych 50 lat branża jądrowa w Polsce będzie potrzebowała 40 tys. specjalistów, w tym dobrze wykształconych inżynierów.

Pierwsza elektrownia jądrowa będzie największą inwestycją w sektorze energetyki i w historii Polski. Elektrownia na Pomorzu może pokryć zapotrzebowanie na prąd nawet 12 mln gospodarstw domowych w Polsce. Skala inwestycji związanych z energetyką jądrową w Polsce może przełożyć się na wzrost gospodarczy o blisko 1 proc. PKB. W kontekście gospodarczym elektrownie jądrowe zahamują wzrost kosztów energii dla odbiorców, a nawet mogą je obniżyć dla odbiorcy końcowego. Nawet 70 proc. wartości inwestycji w energetykę jądrową może zostać zrealizowane przez polskie firmy. Polski przemysł może uczestniczyć w inwestycji w minimum 40 proc. wartości budowy pierwszego bloku jądrowego i w przyszłości ten udział będzie systematycznie rósł. Bardzo potrzebujemy polskich inżynierów, którzy będą uczestniczyć w procesie budowy polskich elektrowni jądrowych. Dlatego podpisywane dziś porozumienie to krok do przodu i odpowiedź na zapotrzebowanie w najbliższych latach

– powiedział z kolei Adam Guibourgé-Czetwertyński, wiceminister klimatu i środowiska.

Obecny w trakcie konferencji rektor Politechniki Warszawskiej Krzysztof Zaremba zapewnił, że jego uczelnia ma wszelkich specjalistów, którzy są niezbędni przy budowie i eksploatacji elektrowni jądrowej.

Poza współpracą na szczeblu uniwersyteckim, trwają również prace, aby szkolnictwo zawodowe oraz średnie-techniczne także było odpowiednio przygotowane do dostarczenia wsparcia intelektualnego dla polskiej energetyki jądrowej.

Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej mają w naszym kraju zostać wybudowane dwie elektrownie jądrowe. Na realizację programu w latach 2023-29 przewidziano już 4,7 mld zł.

Źródło: MKiŚ

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Czekają nas olbrzymie podwyżki za prąd?

Jeśli rząd odejdzie od zamrożenia cen energii, to w 2024 roku Polacy będą musieli zapłacić za prąd o wiele więcej niż dzisiaj.
2 MIN CZYTANIA

Polska stanie się regionalnym hubem energetycznym?

Polski rząd liczy na to, że dzięki rozwojowi Terminalu FSRU 2 w rejonie Gdańska, nasz kraj stanie się hubem energetycznym dla państw regionu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA