fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaEnergia atomowa jest droższa od tej z węgla i gazu!

Energia atomowa jest droższa od tej z węgla i gazu!

W amerykańskim stanie Michigan zamknięto działającą od ponad 50 lat elektrownię atomową Palisades.

Obiekt dysponuje mocą 800 megawatów, która zapewniała dostawy energii dla kilkuset tysięcy gospodarstw domowych. Pracowało w nim 600 osób. Prawie połowa z nich będzie jeszcze wykonywała swoje obowiązki podczas kończenia działalności. Pozostali zostaną zwolnieni, przejdą na emeryturę lub zostaną oddelegowani do innych projektów firmy Entergy, do której należała elektrownia.

Zamknięcie Palisades ma miejsce mimo starań administracji Joe Bidena zmierzających do promowania atomu, jako bezemisyjnego źródła energii. Władze w Waszyngtonie przygotowały nawet specjalny fundusz o wartości 6 miliardów dolarów, który ma wspierać elektrownie jądrowe borykające się z problemami finansowymi.

Możliwości te nie pomogły Palisades. Nie jest jednak wykluczone, że znajdzie ona nowego nabywcę i wznowi swoją działalność w przyszłości.

Głównym odbiorcą energii z elektrowni było przedsiębiorstwo Consumers Energy, zapewniające jej dostawy dla mieszkańców Michigan. Teraz braki mają zostać uzupełnione zarówno z odnawialnych źródeł, ale też z gazu czy węgla. Josh Paciorek, rzecznik Consumers Energy przyznaje, że cena energii z Palisades była w niektórych momentach droższa o 57 procent od pozyskanej w inny sposób.

bridgemi.com, Reuters, spglobal.com, leaderpub.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA