Polski Instytut Ekonomiczny oszacował, że energia z elektrowni jądrowych może być aż czterokrotnie tańsza niż z elektrowni węglowych.

Pixabay

W „Tygodniku Gospodarczym” PIE napisano, że koszt 1 kWh z elektrowni jądrowej zależałby od jej technologii i wariantu budowy, ale wahałby się on od 12 do 17,5 gr. Z kolei koszt produkcji 1 kWh z nowej elektrowni węglowej wyniósłby niemal 50 gr.

Eksperci PIE tłumaczą, że tańsza energia jądrowa to głównie efekt znacznie niższych kosztów paliwa (ok. 2,5-3 gr/kWh) niż w elektrowniach węglowych (ok. 44,8 gr/kWh). Wszystko dlatego, że do ceny węgla trzeba doliczyć koszt certyfikatów emisji CO2, które wynikają z regulacji unijnych. To powoduje, że elektrownie węglowe są znacznie bardziej wrażliwe na czynniki o dużej zmienności.

„Poza wyższą opłacalnością elektrownie jądrowe charakteryzują się zerową emisją bez- pośrednią i bardzo niską emisją w przeliczeniu na cały cykl życia (tj. wytworzenie komponentów, proces budowy, działanie elektrowni, logistyka, rozbiórka, utylizacja odpadów) wynoszącą średnio 12 g CO2/kWh” – napisano w publikacji. „Według Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu, jest to taki sam wynik jak dla wiatraków na lądzie (onshore), ponad 3-krotnie niższy od fotowoltaiki instalowanej na dachach budynków (średnio 41 g CO2/kWh) i od 61 do 76 razy niższy niż dla energetyki węglowej (od 740 do 910 g CO2/kWh w całym cyklu życia dla nowych elektrowni węglowych)”.

Elektrownia jądrowa w Polsce ma powstać w gminie Choczewo. Spółką odpowiedzialną za budowę pierwszej tego typu inwestycji w naszym kraju będą Polskie Elektrownie Jądrowe.

Poprzedni artykułKonfederacja postuluje likwidację 13 i 14 emerytury
Następny artykułUOKiK nałożył karę na lidera eksportu zbóż w zachodniej Polsce