fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumERYK LIPSKI, PREZES CROWDY SA: Jak znaleźć pieniądze w Internecie

ERYK LIPSKI, PREZES CROWDY SA: Jak znaleźć pieniądze w Internecie

Czym są platfomy crowdfundingowe? W jaki sposób się finansują, czy są bezpieczne?
Platformy crowdfundingowe umożliwiają przedsiębiorcom poszukującym kapitału na swoją działalność i jej rozwój kontakt z inwestorami gotowymi ten kapitał udostępnić w formie inwestycji lub, jak w przypadku Crowdy, pożyczki z odpowiednim oprocentowaniem. Platformy wspomagają także przedsiębiorców w kwestiach przygotowania oferty i przeprowadzenia kampanii marketingowej. Udostępniają swoją infrastrukturę informatyczną. Źródłem przychodów platformy jest wynagrodzenie za tego typu usługi. Firmy i inwestorzy zawierają umowy bezpośrednio między sobą. Rola platformy sprowadza się do skanalizowania procesu poszukiwania finansowania i wsparcia informatycznego oraz marketingowego tego procesu.

Rozumiem, że adresatem usług takich platform są firmy. Jakie firmy mogą z nich korzystać i w jakiej sytuacji?
Są to firmy o zróżnicowanym profilu. Współpracowaliśmy zarówno ze spółkami z bogatą historią działalności, jak i nowo powstałymi przedsięwzięciami, za którymi stoją osoby, które zrealizowały już wiele różnych projektów oraz posiadają mocne aktywa mogące ustanowić zabezpieczenie pożyczki. Co do sytuacji, to tutaj znowu może wystąpić scenariusz, w którym spółka potrzebuje na przykład od 2 do 4 milionów złotych na zrealizowanie lub dokończenie jakiegoś projektu nieruchomościowego bądź też prowadząc duże przedsięwzięcie posiada już linię kredytową w banku oraz/lub finansowanie od innej instytucji finansowej, ale potrzebuje jeszcze dodatkowych środków i takim kolejnym źródłem może być właśnie platforma. W przypadku firm, które zwiększają skalę działalności, zwykle finansowanie bankowe nie zapewnia kredytowania całości przedsięwzięcia, a w takiej sytuacji crowdfunding spełnia rolę uzupełniającą.

Przedsiębiorcy mogą zaciągać pożyczki na tego rodzaju platformach korzystając z dostępu do social mediów. Jakie to są pożyczki i jakie są warunki finansowania?
Pożyczki zaciągane są w oparciu o przepisy Kodeksu cywilnego. Kwoty wahają się z reguły od kilkuset tysięcy do kilku milionów złotych. Oprocentowanie jest zależne od indywidualnej sytuacji pożyczkobiorcy, ale najczęściej sięga od 7 do 9 proc. w skali rocznej. Natomiast oprocentowanie wypłacane jest najczęściej kwartalnie. Co istotne, wszystkie pożyczki są zabezpieczane w sposób adekwatny do modelu działania pożyczkobiorcy i skali ryzyka.

Możliwe jest prowadzenie dzięki crowdfundingowi także kampanii sprzedażowych. Jak to się odbywa w praktyce, ile kosztuje i za co płaci firma?
Akurat Crowdy nie prowadzi kampanii sprzedażowych w rozumieniu produktów i usług danej firmy. Platforma skupia się na umożliwieniu dotarcia podmiotów poszukujących kapitału do potencjalnych inwestorów, udostępniając wspólną przestrzeń do komunikacji w ramach prostej i intuicyjnej platformy.

Rozmawiał Robert Azembski

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA