fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaArchiwumERYK LIPSKI, PREZES CROWDY SA: Jak znaleźć pieniądze w Internecie

ERYK LIPSKI, PREZES CROWDY SA: Jak znaleźć pieniądze w Internecie

Czym są platfomy crowdfundingowe? W jaki sposób się finansują, czy są bezpieczne?
Platformy crowdfundingowe umożliwiają przedsiębiorcom poszukującym kapitału na swoją działalność i jej rozwój kontakt z inwestorami gotowymi ten kapitał udostępnić w formie inwestycji lub, jak w przypadku Crowdy, pożyczki z odpowiednim oprocentowaniem. Platformy wspomagają także przedsiębiorców w kwestiach przygotowania oferty i przeprowadzenia kampanii marketingowej. Udostępniają swoją infrastrukturę informatyczną. Źródłem przychodów platformy jest wynagrodzenie za tego typu usługi. Firmy i inwestorzy zawierają umowy bezpośrednio między sobą. Rola platformy sprowadza się do skanalizowania procesu poszukiwania finansowania i wsparcia informatycznego oraz marketingowego tego procesu.

Rozumiem, że adresatem usług takich platform są firmy. Jakie firmy mogą z nich korzystać i w jakiej sytuacji?
Są to firmy o zróżnicowanym profilu. Współpracowaliśmy zarówno ze spółkami z bogatą historią działalności, jak i nowo powstałymi przedsięwzięciami, za którymi stoją osoby, które zrealizowały już wiele różnych projektów oraz posiadają mocne aktywa mogące ustanowić zabezpieczenie pożyczki. Co do sytuacji, to tutaj znowu może wystąpić scenariusz, w którym spółka potrzebuje na przykład od 2 do 4 milionów złotych na zrealizowanie lub dokończenie jakiegoś projektu nieruchomościowego bądź też prowadząc duże przedsięwzięcie posiada już linię kredytową w banku oraz/lub finansowanie od innej instytucji finansowej, ale potrzebuje jeszcze dodatkowych środków i takim kolejnym źródłem może być właśnie platforma. W przypadku firm, które zwiększają skalę działalności, zwykle finansowanie bankowe nie zapewnia kredytowania całości przedsięwzięcia, a w takiej sytuacji crowdfunding spełnia rolę uzupełniającą.

Przedsiębiorcy mogą zaciągać pożyczki na tego rodzaju platformach korzystając z dostępu do social mediów. Jakie to są pożyczki i jakie są warunki finansowania?
Pożyczki zaciągane są w oparciu o przepisy Kodeksu cywilnego. Kwoty wahają się z reguły od kilkuset tysięcy do kilku milionów złotych. Oprocentowanie jest zależne od indywidualnej sytuacji pożyczkobiorcy, ale najczęściej sięga od 7 do 9 proc. w skali rocznej. Natomiast oprocentowanie wypłacane jest najczęściej kwartalnie. Co istotne, wszystkie pożyczki są zabezpieczane w sposób adekwatny do modelu działania pożyczkobiorcy i skali ryzyka.

Możliwe jest prowadzenie dzięki crowdfundingowi także kampanii sprzedażowych. Jak to się odbywa w praktyce, ile kosztuje i za co płaci firma?
Akurat Crowdy nie prowadzi kampanii sprzedażowych w rozumieniu produktów i usług danej firmy. Platforma skupia się na umożliwieniu dotarcia podmiotów poszukujących kapitału do potencjalnych inwestorów, udostępniając wspólną przestrzeń do komunikacji w ramach prostej i intuicyjnej platformy.

Rozmawiał Robert Azembski

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

PGE inwestuje w bezpieczeństwo Polaków

Kryzysy surowcowy wywołany agresją Rosji na Ukrainę pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw nośników energii, a także budowanie niezależności energetycznej państwa. Kryzys ten objawił nam też, jak istotną rolę dla gospodarki i każdego jej uczestnika – od wielkich firm po pojedynczego odbiorcę – ma energetyka. Dziś już wiemy, że jest to niezwykle ważny element naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego. O to bezpieczeństwo od lat dba PGE Polska Grupa Energetyczna.

Siatkarze na złotej ścieżce

Ten sezon dla kibiców polskiej siatkówki jest absolutnie wyjątkowy. Męska reprezentacja w znakomitym stylu wygrała Ligę Narodów i mistrzostwo Europy, a następnie bezdyskusyjnie zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Do Paryża pojedzie również nasza żeńska reprezentacja, która w tym sezonie – podobnie jak męska – dostarczyła kibicom wiele wspaniałych wrażeń.

Rola banku rozwoju w zielonej transformacji

– W programie „Bezpieczeństwo strategiczne” Bank Gospodarstwa Krajowego wraz z innymi największymi polskimi bankami przekazał od początku 2022 r. na inwestycje związane z energetyką 130 mld zł. Ta ogromna kwota świadczy o tym, jak olbrzymie są potrzeby w tym obszarze w Polsce – przyznała podczas IX Kongresu Energetycznego DISE prezes BGK, Beata Daszyńska-Muzyczka.

INNE TEGO AUTORA

Nowe środki na wsparcie małych i średnich firm

Na razie pieniądze z Unii przeznaczone będą na cyfryzację, tak zwaną zieloną transformację oraz zrównoważony rozwój. Ogromna popularność jednego z programów wsparcia firm MŚP pokazuje, że na granty czekają także rolnicy indywidualni.
3 MIN CZYTANIA

Należy odblokować tereny pod zabudowę

Nie dalej jak do końca grudnia 2025 roku każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Czy reforma planowania przestrzennego wyznaczy wreszcie jasne reguły dla inwestorów chcących budować, zabezpieczając zarazem interesy mieszkańców?
3 MIN CZYTANIA

Drobni przedsiębiorcy mają coraz więcej długów i próbują je restrukturyzować

Nawet nie upadłości firm, bo na ich miejsce wciąż powstają nowe, ale rosnąca niewypłacalność przedsiębiorców (a nawet całych sektorów) i prowadzone restrukturyzacje powinny stać się sygnałem alarmowym dla gospodarczych decydentów.
2 MIN CZYTANIA