fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaEkologiaESG będzie mniej straszne niż się dotychczas wydawało

ESG będzie mniej straszne niż się dotychczas wydawało

Komisja Europejska postanowiła złagodzić wymagania stawiane firmom w zakresie wdrożenia zasad środowiskowych, odpowiedzialności społecznej i ładu korporacyjnego.

Pod koniec lipca Komisja Europejska przyjęła standardy sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju (ESRS). Będą one obowiązywać w działających w UE przedsiębiorstwach podlegających dyrektywie CSRD, w której zawarto przepisy na temat zasad przygotowywania sprawozdań ESG, czyli kryteriów, które muszą wykonać firmy chcące spełniać warunki odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju.

Zmiany klimatyczne, różnorodność biologiczna i prawa człowieka w każdej firmie! 

Europejskie standardy składania sprawozdań dotyczących zrównoważonego rozwoju (ESRS) są uzupełnieniem dyrektywy na temat raportowania korporacyjnego w tym właśnie zakresie (CSRD). Zobowiązuje ona większe przedsiębiorstwa do przygotowania od 2024 roku rozbudowanych raportów na temat działań podjętych w ramach ESG. Dla mniejszych firm ten termin został ustalony na rok 2026.

Przyjęte przez komisję normy dotyczą kwestii przestrzegania wskazanych zasad środowiskowych, społecznych i odpowiedniego sposobu zarządzania przedsiębiorstwem, uwzględniającego takie okoliczności jak zmiany klimatyczne, różnorodność biologiczną czy prawa człowieka.

Unia złagodziła podejście, żeby można było konkurować z USA i Azją

Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen przyznaje, że ostateczny kształt przepisów, jest łagodniejszy i bardziej preferencyjny dla firm, niż wcześniej przygotowane propozycje. Złagodzona wersja daje większą swobodę w przestrzeganiu poszczególnych norm przez przedsiębiorstwa, które będą w znacznym zakresie mogły same wybierać zasady, do których zastosują zasady swojego działania. Jest to efekt wniosków firm, które skarżyły się na rosnące koszty związane z koniecznością wdrożenia unijnych wytycznych, co prowadziło do zmniejszonej możliwości konkurowania na rynku z przedsiębiorstwami z USA czy Azji, które nie muszą się stosowa do ESG.

Teraz nowe regulacje muszą one być zatwierdzone przez Parlament Europejski i władze państw należących do UE, co powinno zająć kilka tygodni.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA