fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaEkologiaESG będzie mniej straszne niż się dotychczas wydawało

ESG będzie mniej straszne niż się dotychczas wydawało

Komisja Europejska postanowiła złagodzić wymagania stawiane firmom w zakresie wdrożenia zasad środowiskowych, odpowiedzialności społecznej i ładu korporacyjnego.

Pod koniec lipca Komisja Europejska przyjęła standardy sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju (ESRS). Będą one obowiązywać w działających w UE przedsiębiorstwach podlegających dyrektywie CSRD, w której zawarto przepisy na temat zasad przygotowywania sprawozdań ESG, czyli kryteriów, które muszą wykonać firmy chcące spełniać warunki odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju.

Zmiany klimatyczne, różnorodność biologiczna i prawa człowieka w każdej firmie! 

Europejskie standardy składania sprawozdań dotyczących zrównoważonego rozwoju (ESRS) są uzupełnieniem dyrektywy na temat raportowania korporacyjnego w tym właśnie zakresie (CSRD). Zobowiązuje ona większe przedsiębiorstwa do przygotowania od 2024 roku rozbudowanych raportów na temat działań podjętych w ramach ESG. Dla mniejszych firm ten termin został ustalony na rok 2026.

Przyjęte przez komisję normy dotyczą kwestii przestrzegania wskazanych zasad środowiskowych, społecznych i odpowiedniego sposobu zarządzania przedsiębiorstwem, uwzględniającego takie okoliczności jak zmiany klimatyczne, różnorodność biologiczną czy prawa człowieka.

Unia złagodziła podejście, żeby można było konkurować z USA i Azją

Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen przyznaje, że ostateczny kształt przepisów, jest łagodniejszy i bardziej preferencyjny dla firm, niż wcześniej przygotowane propozycje. Złagodzona wersja daje większą swobodę w przestrzeganiu poszczególnych norm przez przedsiębiorstwa, które będą w znacznym zakresie mogły same wybierać zasady, do których zastosują zasady swojego działania. Jest to efekt wniosków firm, które skarżyły się na rosnące koszty związane z koniecznością wdrożenia unijnych wytycznych, co prowadziło do zmniejszonej możliwości konkurowania na rynku z przedsiębiorstwami z USA czy Azji, które nie muszą się stosowa do ESG.

Teraz nowe regulacje muszą one być zatwierdzone przez Parlament Europejski i władze państw należących do UE, co powinno zająć kilka tygodni.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Afryka chce opodatkować świat, żeby dostać pieniądze na walkę z ociepleniem klimatu

Przywódcy afrykańskich państw spotkali się na konferencji w stolicy Kenii, aby uzgodnić swoje stanowisko w sprawie walki ze zmianami klimatu.
< 1 MIN CZYTANIA

Banki nie przejmują się zmianami klimatu i hojnie finansują inwestycje w paliwa kopalne

Największe banki świata przyznały w ostatnich latach miliardy dolarów pożyczek na inwestycje w wydobycie paliw kopalnych oraz rozwój rolnictwa przemysłowego.
1 MIN CZYTANIA

Klimatyczne szaleństwo przybiera coraz bardziej absurdalne kształty

Nowa religia zeroemisyjności chce cofnąć człowieka do ery przedprzemysłowej. Grunt pod „niezbędne” zmiany mające ratować planetę intensywnie urabiają także brytyjscy naukowcy.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA