Pod koniec lipca Komisja Europejska przyjęła standardy sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju (ESRS). Będą one obowiązywać w działających w UE przedsiębiorstwach podlegających dyrektywie CSRD, w której zawarto przepisy na temat zasad przygotowywania sprawozdań ESG, czyli kryteriów, które muszą wykonać firmy chcące spełniać warunki odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju.
Zmiany klimatyczne, różnorodność biologiczna i prawa człowieka w każdej firmie!
Europejskie standardy składania sprawozdań dotyczących zrównoważonego rozwoju (ESRS) są uzupełnieniem dyrektywy na temat raportowania korporacyjnego w tym właśnie zakresie (CSRD). Zobowiązuje ona większe przedsiębiorstwa do przygotowania od 2024 roku rozbudowanych raportów na temat działań podjętych w ramach ESG. Dla mniejszych firm ten termin został ustalony na rok 2026.
Przyjęte przez komisję normy dotyczą kwestii przestrzegania wskazanych zasad środowiskowych, społecznych i odpowiedniego sposobu zarządzania przedsiębiorstwem, uwzględniającego takie okoliczności jak zmiany klimatyczne, różnorodność biologiczną czy prawa człowieka.
Unia złagodziła podejście, żeby można było konkurować z USA i Azją
Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen przyznaje, że ostateczny kształt przepisów, jest łagodniejszy i bardziej preferencyjny dla firm, niż wcześniej przygotowane propozycje. Złagodzona wersja daje większą swobodę w przestrzeganiu poszczególnych norm przez przedsiębiorstwa, które będą w znacznym zakresie mogły same wybierać zasady, do których zastosują zasady swojego działania. Jest to efekt wniosków firm, które skarżyły się na rosnące koszty związane z koniecznością wdrożenia unijnych wytycznych, co prowadziło do zmniejszonej możliwości konkurowania na rynku z przedsiębiorstwami z USA czy Azji, które nie muszą się stosowa do ESG.
Teraz nowe regulacje muszą one być zatwierdzone przez Parlament Europejski i władze państw należących do UE, co powinno zająć kilka tygodni.
Reuters