fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaŚwiatESG gwoździem do trumny unijnych firm?

ESG gwoździem do trumny unijnych firm?

Od 2025 r. duże firmy z Unii Europejskiej będą zobligowane do raportowania swojego śladu węglowego, co będzie bardzo trudne i kosztowne.

Mimo że duże firmy działające w Unii Europejskiej będą zmuszone do raportowania swojego śladu węglowego w ramach ESG już od 2025 r., to nadal nie wiadomo, co dokładnie ma być raportowane. Karl Schmedders ze szkoły biznesu IMD w Lozannie uważa, że cały proces raportowania będzie bardzo trudny, kosztowny, pojawi się wiele niepewności, chaosu. Jego zdaniem nowa regulacja będzie prawdziwym koszmarem – czytamy w serwisie wnp.pl.

Jak tłumaczy Schmedders, wyróżnia się trzy zakresy emisji dwutlenku węgla. Zakres 1 to emisje generowane przez działalność własną danej firmy. Zakres 2 dotyczy energii elektrycznej, którą kupuje dana firma. Zakres 3 to emisje wytwarzane przez produkty, które dana firma kupuje oraz emisje generowane na przykład przez podróże pracowników danej firmy.

– Mierzenie zakresów 1 i 2 jest bardzo łatwe, jednak w przypadku zakresu 3 jest znacznie trudniej, bo możemy kupić dany produkt od firmy, która produkuje go, emitując więcej niż inna. Na razie firmy nie za bardzo wiedzą, jak mają to robić, więc kiedy ten obowiązek wejdzie w życie, będzie spory chaos – mówi Schmedders w rozmowie z wnp.pl, zaznaczając, że nawet duże firmy księgowe, włączając w to korporacje typu KPMG, PwC, EY czy Deloitte, nie mają pojęcia, jak to ma wyglądać.

Karl Schmedders dodaje, że firmy będą musiały uczyć się na własnych błędach i zatrudnić specjalnych pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami, którzy zajmą się raportowaniem ESG, a przecież już teraz unijne przedsiębiorstwa narzekają na nadmiar regulacji prawnych.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Eurokomisarz za czterodniowym tygodniem pracy

Unia Europejska powinna dążyć do wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, zwłaszcza w sektorach, w których brakuje siły roboczej – powiedział Nicolas Schmit, unijny komisarz ds. zatrudnienia i praw socjalnych.
2 MIN CZYTANIA

Turcja umacnia się militarnie i staje się ważnym graczem w Europie

Prezydent Recep Tayyip Erdogan zbroi Turcję i dynamicznie rozwija krajowy przemysł wojskowy. Czy powinniśmy obawiać się rosnącej tureckiej potęgi militarnej?
3 MIN CZYTANIA

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

Eurokomisarz za czterodniowym tygodniem pracy

Unia Europejska powinna dążyć do wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, zwłaszcza w sektorach, w których brakuje siły roboczej – powiedział Nicolas Schmit, unijny komisarz ds. zatrudnienia i praw socjalnych.
2 MIN CZYTANIA

Samorządowiec aresztowany za złote monety

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego. Sąd zdecydował, że trafi do aresztu na trzy miesiące.
< 1 MIN CZYTANIA