fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaForum inwestycjiESG – moda czy konieczność?

ESG – moda czy konieczność?

Czym jest ESG? Dla niewtajemniczonych – skrót pochodzi od słów: „Environmental”, „Social” i „Corporate Governance”, co oznacza środowisko naturalne, społeczeństwo i ład korporacyjny. Chodzi o te trzy, coraz bardziej istotne przestrzenie w działalności firmy, na które zwracają uwagę przedsiębiorcy, gdy zależy im na dobrych kontaktach z klientami. ESG jest szczególnie ważne dla firm chcących prowadzić działalność zgodną z polityką zrównoważonego rozwoju, odgrywa coraz większą rolę także przy podejmowaniu decyzji biznesowych.

O tym, czym w swojej istocie jest ESG, jakie cechy charakteryzują podejście w firmach działających zgodne z zasadami ESG i czy uwzględniają one w swojej strategii oraz działaniu operacyjnym obszary określane przez „środowisko naturalne”, „społeczeństwo” i „ład korporacyjny”, rozmawiali uczestnicy debaty zorganizowanej podczas Forum Inwestycji. Było to kolejne już spotkanie w ramach cyklu „Gospodarka – Inwestycje – Innowacje. Wyzwania dla Polski na najbliższą dekadę”.

W dyskusji wzięli udział:

  • Alicja Tatarczuk – Public Affairs & CSR Manager, Huawei Polska
  • Juliusz Bolek – przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu
  • Kamil Rybikowski – dyrektor gabinetu w Biurze Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców
  • Robert Kamiński – prezes firmy Dime2Door
  • oraz jako moderator Damian Kuraś – dyrektor Instytutu ESG

Firmy umacniają lokalne społeczności

Kierowanie się w działalności firmy zasadami ESG nawiązuje do CSR, czyli do działania zgodnego z zasadami społecznej odpowiedzialności, jest jego rozwinięciem. Swoją szeroką wiedzą ekspercką w tym obszarze podzieliła się z uczestnikami panelu Alicja Tatarczuk, Public Affairs & CSR Manager w Huawei Polska. Przedstawicielka korporacji opowiedziała, w jaki sposób międzynarodowe firmy inwestują w działania związane z ESG i jak wyznaczają trendy w tej dziedzinie. Korporacja globalna, w której pracuje, przykłada do ESG szczególnie dużą wagę. Za przykład może posłużyć sposób inwestowania w krajach afrykańskich, gdzie inwestycje w innowacyjne technologie z dziedziny telekomunikacji oraz energetyki cyfryzują całe miejscowości i zapewniają im pełne zasilanie w energię. Jest to istotne dla przyspieszenia rozwoju lokalnych społeczności, dla animowania przedsiębiorczości oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.

Fot. MALWA/Forum Polskiej Gospodarki

– Dobrze by było i chyba tak już nawet się dzieje, że globalne korporacje nie tylko tworzą kulturę ESG w obrębie swoich organizacji, ale zaczynają wypracowywać dodatkowe wartości społeczne, działając w porozumieniu ze sobą, na przykład na rzecz ochrony środowiska naturalnego – powiedział Juliusz Bolek, szefujący Instytutowi Biznesu.

W opinii Kamila Rybikowskego z Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców kierowanie się zasadami ESG jest szczególnie ważne w mniejszych społecznościach. – Mali i średni przedsiębiorcy często angażują się w naturalny sposób w obszarach ESG. Nie trzeba im stawiać żadnych wymagań regulacyjnych w zakresie społecznej odpowiedzialności. Wiedzą lub szybko zyskują świadomość, że jest to ważne – powiedział.

Tego oczekują konsumenci 

Dlaczego tak się dzieje, że ESG jest coraz bardziej popularne pośród wielu przedsiębiorców? Nie tylko globalnie działające korporacje, ale i mniejsze firmy w coraz większym stopniu chcą uwzględniać w swoim działaniu także kryteria społeczne. Dodatkową motywacją przy podejmowaniu działań społecznie odpowiedzialnych jest samo oczekiwanie klientów firm:

– To sami konsumenci oczekują od przedsiębiorstw zaangażowania w sprawy społeczne, na przykład w postaci wspierania leczenia, zakupu sprzętu diagnostycznego, czy włączania się w programy prozdrowotne – powiedziała Alicja Tatarczuk z Huawei Polska. Korporacja niedawno wsparła prowadzenie konsultacji on-line wśród dzieci i młodzieży z depresjami, we wspólnej akcji z Fundacją Twarze Depresji.

– Firmy i korporacje, które angażują się w obszarze ESG, budują w ten sposób swój dobry wizerunek jako firm społecznie użytecznych i działających według zasad zrównoważonego rozwoju – uważa Robert Kamiński z firmy Dime2Door.

Na rzecz budowania różnorodności

Zdaniem Kamila Rybikowskiego cele marketingowe firmy mogą z powodzeniem przenikać się z celami społecznie użytecznymi, zaś w opinii Juliusza Bolka z Instytutu Biznesu można już nawet obserwować walkę konkurencyjną firm w obszarze zachowań społecznie użytecznych.

Fot. MALWA/Forum Polskiej Gospodarki

Ważnym aspektem aktywności w obszarze ESG jest sprzyjanie zasadzie budowania różnorodności, zarówno wewnątrz samych firm, jak i na zewnątrz, na przykład na rynku pracy.

– Różnorodność przekłada się na produktywność, kreatywność i innowacyjność. Ścierające się poglądy, dyskusje i patrzenie na świat z różnej perspektywy ułatwiają tworzenie innowacyjnych rozwiązań, a tym samym przewagi konkurencyjnej. Potwierdzają to wyniki badań i widzimy to także w naszej codziennej pracy – powiedziała Alicja Tatarczuk.

Firma, którą tworzą pracownicy zróżnicowani pod względem wieku, pochodzenia, płci i doświadczenia często generuje lepsze pomysły biznesowe niż ta, w której tego nie ma. Różnorodność wzmacnia tylko efekty działań firmy. Jak się okazuje, Huawei robi bardzo wiele nie tylko w sferze prospołecznych zachowań, ale także na rzecz poszanowania i wzmacniania różnorodności, wspierając ogólnopolską akcję „Dziewczyny na politechniki”. Zdaniem Alicji Tatarczuk firmy powinny stanowić samoregulacje na rzecz poszanowania różnorodności, przygotowując też kobiety do obejmowania najwyższych funkcji menadżerskich.

Relacjonował Robert Azembski

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ryszard Hordyński: „W zielonej transformacji warto skorzystać ze wsparcia i doświadczeń Huaweia”

Wykorzystanie nowych technologii w zakresie wytwarzania, magazynowania i zarządzania energią może i powinno być opłacalne. O zaangażowaniu Huaweia w zieloną transformację rozmawiamy z Ryszardem Hordyńskim, dyrektorem strategii i komunikacji Huawei Polska.
8 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO „ESG – moda czy konieczność?”

„ESG – moda czy konieczność?” – pod tym hasłem odbyła się ekspercka debata Instytutu ESG podczas Forum Inwestycji zorganizowanego przez „Forum Polskiej Gospodarki”. Z literami tego skrótu, za którymi kryją się słowa: „Environmental, Social, Corporate Governance”, będą musieli od 2024 r. się zapoznać wszyscy szefowie firm zatrudniających powyżej 250 osób. A od roku 2026 menedżerowie również mniejszych spółek. Firmy zostaną objęte obowiązkiem raportowania działań prowadzonych wobec środowiska i społeczeństwa.

DEBATA WIDEO „Inwestycje w nowe technologie szansą na rozwój całej polskiej gospodarki”

Wyzwania stojące przed polskimi firmami, konieczność zmian otoczenia prawno-regulacyjnego tak, by sprzyjać rozwojowi przedsiębiorczości oraz szczególne bariery i możliwości związane z rozwojem sektora OZE, stały się tematami pierwszej debaty podczas Forum Inwestycji – wydarzenia zorganizowanego przez redakcję „Forum Polskiej Gospodarki” w ramach cyklu „Gospodarka – inwestycje – innowacje. Wyzwania dla Polski na najbliższą dekadę”.

INNE TEGO AUTORA

RFN – ujawniono prawdę o złej metodzie walki z pandemią

Z odtajnionych akt Instytutu Kocha – niemieckiej agencji zdrowia publicznego – wynika, że jego eksperci ostrzegali rząd federalny Niemiec przed obowiązkowymi maskami oraz niszczącym lockdownem. Niemiecka opinia publiczna jest wstrząśnięta raportem RKI.
3 MIN CZYTANIA

Wiatraki dewastują zdrowie i różnorodność biologiczną?

Obracające się turbiny wiatrowe wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także infradźwięki. Szkodzą one zdrowiu okolicznych mieszkańców i w poważny sposób zaburzają równowagę biologiczną – uważa niemiecka badaczka.
3 MIN CZYTANIA

Rolnicy bez prawdziwych ustępstw ze strony rządu

Jak na razie wszystko jest "w proszku" i protestujący rolnicy nic nie uzyskali. Jest tylko trochę obietnic wymuszonych protestami oraz nadchodzącymi wyborami – uważa Karol Bogacz, redaktor portalu Farmer.pl
2 MIN CZYTANIA