fbpx
czwartek, 11 lipca, 2024
Strona głównaInnowacjeEstończycy będą głosować przez telefon

Estończycy będą głosować przez telefon

Władze Estonii zapowiedziały, że wprowadzą system, który pozwoli obywatelom kraju na oddawanie głosów w wyborach za pomocą smartfona.

Rząd w Tallinie zainicjował już zmiany w prawie, które mają pozwolić na oddanie głosów w wyborach za pomocą urządzeń mobilnych. Być może nowe zasady będą już gotowe na przyszłoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego. 

Minister gospodarki i IT Tiita Riisalo uzasadnił konieczność wprowadzenia nowych przepisów słowami: 

Ta ustawa modyfikuje zasady głosowania elektronicznego, ponieważ nasze prawo i technologia muszą nadążać za zmieniającym się światem.

Estońskie władze stworzą specjalną aplikację na najpopularniejsze systemy operacyjne. Za jej pomocą obywatele będą mogli oddać swój głos. 

Jednocześnie biuro wyborcze będzie zobowiązane do aktualizacji całego systemu. Przed każdą kolejną elekcją będzie podejmowana decyzja na temat tego, do jakich ewentualnie nowych, popularnych na rynku systemów, dostosować wyborczą aplikację. 

Od 2005 roku w Estonii można oddawać swój głos w wyborach przez internet. Podczas tegorocznych wyborów do parlamentu skorzystała z tej możliwości ponad połowa ich uczestników. 

baltictimes.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA