fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaInnowacjeEstończycy będą głosować przez telefon

Estończycy będą głosować przez telefon

Władze Estonii zapowiedziały, że wprowadzą system, który pozwoli obywatelom kraju na oddawanie głosów w wyborach za pomocą smartfona.

Rząd w Tallinie zainicjował już zmiany w prawie, które mają pozwolić na oddanie głosów w wyborach za pomocą urządzeń mobilnych. Być może nowe zasady będą już gotowe na przyszłoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego. 

Minister gospodarki i IT Tiita Riisalo uzasadnił konieczność wprowadzenia nowych przepisów słowami: 

Ta ustawa modyfikuje zasady głosowania elektronicznego, ponieważ nasze prawo i technologia muszą nadążać za zmieniającym się światem.

Estońskie władze stworzą specjalną aplikację na najpopularniejsze systemy operacyjne. Za jej pomocą obywatele będą mogli oddać swój głos. 

Jednocześnie biuro wyborcze będzie zobowiązane do aktualizacji całego systemu. Przed każdą kolejną elekcją będzie podejmowana decyzja na temat tego, do jakich ewentualnie nowych, popularnych na rynku systemów, dostosować wyborczą aplikację. 

Od 2005 roku w Estonii można oddawać swój głos w wyborach przez internet. Podczas tegorocznych wyborów do parlamentu skorzystała z tej możliwości ponad połowa ich uczestników. 

baltictimes.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA