fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaŚwiatEstonia chce przekazać rosyjskie majątki Ukrainie

Estonia chce przekazać rosyjskie majątki Ukrainie

Estońskie władze zamierzają oddać rządowi w Kijowie zamrożone na swoim terytorium rosyjskie aktywa.

Estońskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowują przepisy, na podstawie których władze kraju będą mogły dysponować majątkami zamrożonymi po inwazji Rosji na Ukrainę. Następnym krokiem ma być przekazanie tych aktywów rządowi w Kijowie.

– Stworzy to precedens w prawie międzynarodowym. Podobnie będzie z powołaniem nadzwyczajnego trybunału mającego na celu pociągnięcie Federacji Rosyjskiej do odpowiedzialności za zbrodnie popełnione podczas trwającej wojny. Jest to z pewnością krok, który znacznie osłabi Rosję i odstraszy agresora, więc jest polityczne uzasadnienie podjęcia takich działań – powiedział Urmas Reinsalu, szef estońskiej dyplomacji.

Władze w Tallinie chcą się tu powołać na ogólne zasady prawa międzynarodowego, według których sprawca szkody musi zapłacić rekompensatę. Obecnie w relacjach międzynarodowych brak jednak usystematyzowanej praktyki przejmowania majątków należących do innych państw np. ze względu na prowadzone przez nie działania wojenne.

W Estonii znajdują się zamrożone rosyjskie aktywa o wartości kilkudziesięciu milionów euro. Około 90 procent z nich należy do dwóch oligarchów: Andrieja Melniczenki i Wiaczesława Kantora.

news.err.ee

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Epokowy strajk w USA? Pracownicy mają dość

Amerykańskich gigantów motoryzacyjnych czeka epokowy strajk, którzy eksperci porównują do historycznego strajku z roku 1936. Konflikt, który będzie miał daleko idące reperkusje pracownicze, przemysłowe i polityczne nabiera rozpędu.
5 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA