fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatEstonia chce przekazać rosyjskie majątki Ukrainie

Estonia chce przekazać rosyjskie majątki Ukrainie

Estońskie władze zamierzają oddać rządowi w Kijowie zamrożone na swoim terytorium rosyjskie aktywa.

Estońskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowują przepisy, na podstawie których władze kraju będą mogły dysponować majątkami zamrożonymi po inwazji Rosji na Ukrainę. Następnym krokiem ma być przekazanie tych aktywów rządowi w Kijowie.

– Stworzy to precedens w prawie międzynarodowym. Podobnie będzie z powołaniem nadzwyczajnego trybunału mającego na celu pociągnięcie Federacji Rosyjskiej do odpowiedzialności za zbrodnie popełnione podczas trwającej wojny. Jest to z pewnością krok, który znacznie osłabi Rosję i odstraszy agresora, więc jest polityczne uzasadnienie podjęcia takich działań – powiedział Urmas Reinsalu, szef estońskiej dyplomacji.

Władze w Tallinie chcą się tu powołać na ogólne zasady prawa międzynarodowego, według których sprawca szkody musi zapłacić rekompensatę. Obecnie w relacjach międzynarodowych brak jednak usystematyzowanej praktyki przejmowania majątków należących do innych państw np. ze względu na prowadzone przez nie działania wojenne.

W Estonii znajdują się zamrożone rosyjskie aktywa o wartości kilkudziesięciu milionów euro. Około 90 procent z nich należy do dwóch oligarchów: Andrieja Melniczenki i Wiaczesława Kantora.

news.err.ee

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA