fbpx
piątek, 1 listopada, 2024
Strona głównaŚwiatEstonia chce przekazać rosyjskie majątki Ukrainie

Estonia chce przekazać rosyjskie majątki Ukrainie

Estońskie władze zamierzają oddać rządowi w Kijowie zamrożone na swoim terytorium rosyjskie aktywa.

Estońskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowują przepisy, na podstawie których władze kraju będą mogły dysponować majątkami zamrożonymi po inwazji Rosji na Ukrainę. Następnym krokiem ma być przekazanie tych aktywów rządowi w Kijowie.

– Stworzy to precedens w prawie międzynarodowym. Podobnie będzie z powołaniem nadzwyczajnego trybunału mającego na celu pociągnięcie Federacji Rosyjskiej do odpowiedzialności za zbrodnie popełnione podczas trwającej wojny. Jest to z pewnością krok, który znacznie osłabi Rosję i odstraszy agresora, więc jest polityczne uzasadnienie podjęcia takich działań – powiedział Urmas Reinsalu, szef estońskiej dyplomacji.

Władze w Tallinie chcą się tu powołać na ogólne zasady prawa międzynarodowego, według których sprawca szkody musi zapłacić rekompensatę. Obecnie w relacjach międzynarodowych brak jednak usystematyzowanej praktyki przejmowania majątków należących do innych państw np. ze względu na prowadzone przez nie działania wojenne.

W Estonii znajdują się zamrożone rosyjskie aktywa o wartości kilkudziesięciu milionów euro. Około 90 procent z nich należy do dwóch oligarchów: Andrieja Melniczenki i Wiaczesława Kantora.

news.err.ee

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA