fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaArchiwumEstonia jako trzeci kraj dołącza do Funduszu Trójmorza

Estonia jako trzeci kraj dołącza do Funduszu Trójmorza

Jak podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych Estonii, rząd tego kraju zdecydował o przystąpieniu do Funduszu Trójmorza w połowie kwietnia tego roku.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że do Polski i Rumunii dołącza kolejny kraj. Szczególnie w takich trudnych czasach dla naszych gospodarek ważne jest, by stymulować inwestycje infrastrukturalne i myśleć długofalowo – powiedziała PAP Beata Daszyńska-Muzyczka, przewodnicząca rady nadzorczej funduszu i prezes BGK.

Według ministra spraw zagranicznych Estonii, Urmasa Reinsalu, Fundusz może stanowić silny bodziec do przezwyciężenia strategicznych braków w inwestycjach infrastrukturalnych, szczególnie w takich dziedzinach, jak bezpieczeństwo energetyczne, sieci cyfrowe i połączenia transportowe.

Z kolei minister finansów Estoniii Martin Helme mówił, że dołączenie do funduszu zapewni estońskim firmom dodatkowe możliwości pozyskiwania kapitału w regionie Morza Bałtyckiego, Morza Czarnego i Morza Adriatyckiego.

– Biorąc pod uwagę cel neutralności klimatu i towarzyszące mu potrzeby w sektorze energetycznym, modernizację infrastruktury transportowej (…) oraz plany wspierania rozwoju infrastruktury cyfrowej i eksportu rozwiązań cyfrowych, z pewnością istnieje potrzeba pozyskania kapitału – dodał Helme.

Jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych Estonii, kraj ten zasili Fundusz Trójmorza kwotą 20 mln euro. Obecnie fundusz dysponuje środkami w wysokości ponad 500 mln euro, natomiast docelowo ma to być od 3 do 5 mld euro.

Fundusz Trójmorza będzie finansował inwestycje infrastrukturalne w krajach Europy Środkowo – Wschodniej. Ma być międzynarodowym instrumentem finansowym uzupełniającym środki unijne, a także środki budżetowe państw Europy Środkowo-Wschodniej. Celem funduszu jest budowa infrastruktury transportowej, energetycznej i cyfrowej.

Daszyńska-Muzyczka mówiła wcześniej, że potrzeby inwestycyjne regionu szacowane są na 570 mld euro, a środki, które przeznaczy Komisja Europejska na ten cel w przyszłej perspektywie budżetowej są niewystarczające. Prezes BGK zaznaczyła, że fundusz ma być przedsięwzięciem komercyjnym, które ma przynosić zyski udziałowcom, w tym funduszom emerytalnym.

Inicjatorem i współzałożycielem funduszu jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Podpisanie aktu założycielskiego Funduszu Trójmorza nastąpiło pod koniec maja ubiegłego roku,, a 17 lipca 2019 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Nadzorczej Funduszu.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.

Węglokoks – tradycja i nowoczesność

Węglokoks to marka, która od ponad 70 lat z powodzeniem funkcjonuje na rynku polskim. W tym czasie zmieniło się niemal wszystko, więc zmieniliśmy się i my.

INNE TEGO AUTORA

Zapotrzebowanie na miedź wciąż rośnie

Świat i Europa stawiają na szeroko zakrojoną transformację energetyczną. Aby można było sprostać temu zapotrzebowaniu, wydobycie miedzi musi być utrzymywane na wysokim i stale rosnącym poziomie. To ogromna szansa na jeszcze szybszy rozwój zarówno dla KGHM Polska Miedź S.A., jak i całej polskiej gospodarki.
4 MIN CZYTANIA

Pułapki podatkowe w nowej ustawie o fundacjach rodzinnych [KOMENTARZ]

Ustawa o fundacji rodzinnej wejdzie w życie 22 maja br. Jednak już dokonano jej nowelizacji. Zmiany zasad opodatkowania w większości są korzystne. Ale jedna z koncepcji może poważnie skomplikować prowadzenie fundacji. Publikujemy komenatrz ekspercki na ten temat, którego autorem jest doradca podatkowy Ewa Flor.
7 MIN CZYTANIA

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.