Tama Wielkiego Odrodzenia jest największą tego typu budowlą w Afryce. Obiekt powstał na Nilu Błękitnym. Jego długość wynosi 1,8 kilometra, a wysokość 145 metrów. Koszt realizacji inwestycji sięgnął 5 miliardów dolarów. Z tego 4 miliardy pochodziło z własnych środków Etiopii zgromadzonych m.in. w ramach publicznych zbiórek pieniędzy. Około miliard dolarów pozyskano z chińskiego Exim Bank of China, który sfinansował zakup turbin i sprzętu niezbędnego do działania elektrowni wodnej.
Sudan i Egipt czują się zagrożone
Tama pozwoli na podwojenie produkcji energii elektrycznej w tym kraju. Jest ona przedstawiana powszechnie jako kluczowe przedsięwzięcie dla przyszłości i poprawy poziomu życia mieszkańców Etiopii.
Od początku realizacji projektu, zdecydowany sprzeciw wobec powstania tamy stawiał Egipt oraz Sudan. Państwa położone w dolnym biegu Nilu obawiają się, że Etiopia będzie dyktować, jaka ilość wody zostanie uwolniona. Co za tym idzie władze Etiopii będą w ten sposób oddziaływać na gospodarki pozostałych państw, które są w znacznej części oparte o wykorzystanie wody z Nilu.