fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatEtiopia może zakręcić kurek z wodą w Nilu dla Sudanu i Egiptu

Etiopia może zakręcić kurek z wodą w Nilu dla Sudanu i Egiptu

Etiopia zakończyła napełnianie zbiornika wodnego przy Tamie Wielkiego Odrodzenia, która ma być kołem zamachowym gospodarki tego kraju, ale może też stanowić zagrożenie dla państw sąsiednich.

Tama Wielkiego Odrodzenia jest największą tego typu budowlą w Afryce. Obiekt powstał na Nilu Błękitnym. Jego długość wynosi 1,8 kilometra, a wysokość 145 metrów. Koszt realizacji inwestycji sięgnął 5 miliardów dolarów. Z tego 4 miliardy pochodziło z własnych środków Etiopii zgromadzonych m.in. w ramach publicznych zbiórek pieniędzy. Około miliard dolarów pozyskano z chińskiego Exim Bank of China, który sfinansował zakup turbin i sprzętu niezbędnego do działania elektrowni wodnej. 

Sudan i Egipt czują się zagrożone

Tama pozwoli na podwojenie produkcji energii elektrycznej w tym kraju. Jest ona przedstawiana powszechnie jako kluczowe przedsięwzięcie dla przyszłości i poprawy poziomu życia mieszkańców Etiopii. 

Od początku realizacji projektu, zdecydowany sprzeciw wobec powstania tamy stawiał Egipt oraz Sudan. Państwa położone w dolnym biegu Nilu obawiają się, że Etiopia będzie dyktować, jaka ilość wody zostanie uwolniona. Co za tym idzie władze Etiopii będą w ten sposób oddziaływać na gospodarki pozostałych państw, które są w znacznej części oparte o wykorzystanie wody z Nilu. 

france24.com, brookings.edu

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA