fbpx
poniedziałek, 20 stycznia, 2025
Strona głównaŚwiatEtiopia może zakręcić kurek z wodą w Nilu dla Sudanu i Egiptu

Etiopia może zakręcić kurek z wodą w Nilu dla Sudanu i Egiptu

Etiopia zakończyła napełnianie zbiornika wodnego przy Tamie Wielkiego Odrodzenia, która ma być kołem zamachowym gospodarki tego kraju, ale może też stanowić zagrożenie dla państw sąsiednich.

Tama Wielkiego Odrodzenia jest największą tego typu budowlą w Afryce. Obiekt powstał na Nilu Błękitnym. Jego długość wynosi 1,8 kilometra, a wysokość 145 metrów. Koszt realizacji inwestycji sięgnął 5 miliardów dolarów. Z tego 4 miliardy pochodziło z własnych środków Etiopii zgromadzonych m.in. w ramach publicznych zbiórek pieniędzy. Około miliard dolarów pozyskano z chińskiego Exim Bank of China, który sfinansował zakup turbin i sprzętu niezbędnego do działania elektrowni wodnej. 

Sudan i Egipt czują się zagrożone

Tama pozwoli na podwojenie produkcji energii elektrycznej w tym kraju. Jest ona przedstawiana powszechnie jako kluczowe przedsięwzięcie dla przyszłości i poprawy poziomu życia mieszkańców Etiopii. 

Od początku realizacji projektu, zdecydowany sprzeciw wobec powstania tamy stawiał Egipt oraz Sudan. Państwa położone w dolnym biegu Nilu obawiają się, że Etiopia będzie dyktować, jaka ilość wody zostanie uwolniona. Co za tym idzie władze Etiopii będą w ten sposób oddziaływać na gospodarki pozostałych państw, które są w znacznej części oparte o wykorzystanie wody z Nilu. 

france24.com, brookings.edu

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA