fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaŚwiatEucharystia w Katalonii wciąż z drakońskimi obostrzeniami

Eucharystia w Katalonii wciąż z drakońskimi obostrzeniami

Norma ograniczająca liczebność wiernych do maksymalnie 10 osób, w praktyce zabrania celebrowania Eucharystii w Katalonii z udziałem wiernych. Arcybiskupstwo Barcelony wystąpi do sądu, aby bronić „prawa do wolności religijnej i wolności wyznania”.

Przewodniczący Generalitat Quim Torra zaczyna być zabawny: wniósł sprawę o ukaranie arcybiskupa Barcelony za odprawienie mszy pogrzebowej w bazylice Sagrada Familia.

W niedzielę 26 lipca w Sagrada Familia w Barcelonie odbył się pogrzeb zmarłych na koronawirusa. Mszy św. przewodniczył kardynał Juan José Omella, arcybiskup Barcelony.

Pogrzeb odbył się mimo zakazu wydanego przez Procicat (Terytorialny Plan Ochrony Ludności Katalonii), który zgodnie z rezolucją z 17 lipca ustanowił maksymalną liczbę dziesięciu osób podczas ceremonii religijnych.

Wobec powyższej postawy katalońskiego Generalitat, arcybiskupstwo Barcelony opublikowało ostrą notkę, w której wyrażono ubolewanie z powodu „niesprawiedliwego i dyskryminującego” ograniczenia liczby uczestników obrzędów religijnych i powtórzono, że podczas ceremonii przestrzega się wszelkich zaleceń higienicznych w celu uniknięcia zakażeń.

Arcybiskupstwo Barcelony zapowiedziało, że w obliczu „nieprzewidywalnej zmiany nastawienia Ministerstwa Zdrowia, w ciągu najbliższych kilku dni podejmie odpowiednie kroki prawne przeciwko ograniczeniom prawa do wolności religijnej i wolności wyznania, które są chronione konstytucyjnie” – podaje „La Vanguardia”.

Arcybiskupstwo określiło zakaz jako „niesprawiedliwy i dyskryminujący”, biorąc pod uwagę, że bardzo rygorystycznie przestrzegano przepisów sanitarnych wymaganych w przestrzeniach zamkniętych. Zgodzono się, że Sagrada Familia będzie wypełniona w jednej czwartej, gdy „w przypadku innych, mniejszych pomieszczeń, rząd regionalny dopuszcza ich wypełnienie w połowie”. Innym czynnikiem, który wywołał oburzenie w arcybiskupstwie był nacisk ze strony Generalitat i Rady Miejskiej, aby Sagrada Familia była otwarta dla turystów (co miało miejsce zarówno w sobotę, jak i niedzielę rano), a nie wydano zgody na organizację pogrzebu.

Prezydent Generalitat Katalonii Quim Torra poinformował, że nakazał Departamentowi Zdrowia wszczęcie postępowania przeciw arcybiskupstwu Barcelony za organizację mszy pogrzebowej odprawionej w tę niedzielę w Sagrada Familia.

Źródło: „Hispanidad”

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska zyskuje na spadku niemieckiego importu z Chin

Polska jest czwartym krajem, z którego Niemcy sprowadzają obecnie najwięcej towarów – wynika z najnowszych danych niemieckiego urzędu statystycznego (Destatis).
2 MIN CZYTANIA

Zaskakująca popularność Erdoğana na terenach zniszczonych trzęsieniami ziemi

Minęła już krytyka tureckiego rządu za sposób, w jaki ten zareagował na katastrofę spowodowaną przez trzęsienia ziemi, które nawiedziły kraj w lutym bieżącego roku powodując śmierć 50 500 osób i przesiedlenie ponad dwóch milionów.
3 MIN CZYTANIA

Ministrowie obrony USA i Chin na forum w Singapurze. Nie zabrakło napięć

Ministrowie obrony USA – Lloyd Austin i Chin – Li Shangfu wystąpili na prestiżowym, azjatyckim Forum Bezpieczeństwa Shangri-La Dialogue w Singapurze, gdzie zaprezentowali dwie odmienne wizje regionalnego ładu. Obradom ponad 50 delegacji z całego świata towarzyszyły napięcia w Cieśninie Tajwańskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kongres 590 „Przestrzenie Wolności” to przestrzeń dla interesujących debat i dyskusji

Na rozpoczynającej się 21 czerwca 8. edycji Kongresu 590 nie zabraknie ciekawych gości i dyskusji. W ciągu dwóch dni na czterech scenach spotka się wielu wybitnych ekspertów, którzy koncentrować będą się na 10 obszarach tematycznych zorganizowanych w formie dwóch międzynarodowych forów gospodarczych i 60 paneli.
3 MIN CZYTANIA

Technologiczne wyzwania przyszłości

Przedstawiciele Banku Pekao S.A. oraz eksperci z dziedziny cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji zastanawiali się podczas Impact’23 w Poznaniu, jak unikać zagrożeń płynących z dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii.
5 MIN CZYTANIA

Polska droga do zeroemisyjności

Kosztami transformacji energetycznej nie możemy obciążyć odbiorców, bo to doprowadziłoby do ubóstwa energetycznego Polski – mówił w Poznaniu podczas Impact’23 prezes zarządu Enea S.A. Paweł Majewski.
4 MIN CZYTANIA