Norma ograniczająca liczebność wiernych do maksymalnie 10 osób, w praktyce zabrania celebrowania Eucharystii w Katalonii z udziałem wiernych. Arcybiskupstwo Barcelony wystąpi do sądu, aby bronić „prawa do wolności religijnej i wolności wyznania”.

Przewodniczący Generalitat Quim Torra zaczyna być zabawny: wniósł sprawę o ukaranie arcybiskupa Barcelony za odprawienie mszy pogrzebowej w bazylice Sagrada Familia.

W niedzielę 26 lipca w Sagrada Familia w Barcelonie odbył się pogrzeb zmarłych na koronawirusa. Mszy św. przewodniczył kardynał Juan José Omella, arcybiskup Barcelony.

Pogrzeb odbył się mimo zakazu wydanego przez Procicat (Terytorialny Plan Ochrony Ludności Katalonii), który zgodnie z rezolucją z 17 lipca ustanowił maksymalną liczbę dziesięciu osób podczas ceremonii religijnych.

Wobec powyższej postawy katalońskiego Generalitat, arcybiskupstwo Barcelony opublikowało ostrą notkę, w której wyrażono ubolewanie z powodu „niesprawiedliwego i dyskryminującego” ograniczenia liczby uczestników obrzędów religijnych i powtórzono, że podczas ceremonii przestrzega się wszelkich zaleceń higienicznych w celu uniknięcia zakażeń.

Arcybiskupstwo Barcelony zapowiedziało, że w obliczu „nieprzewidywalnej zmiany nastawienia Ministerstwa Zdrowia, w ciągu najbliższych kilku dni podejmie odpowiednie kroki prawne przeciwko ograniczeniom prawa do wolności religijnej i wolności wyznania, które są chronione konstytucyjnie” – podaje „La Vanguardia”.

Arcybiskupstwo określiło zakaz jako „niesprawiedliwy i dyskryminujący”, biorąc pod uwagę, że bardzo rygorystycznie przestrzegano przepisów sanitarnych wymaganych w przestrzeniach zamkniętych. Zgodzono się, że Sagrada Familia będzie wypełniona w jednej czwartej, gdy „w przypadku innych, mniejszych pomieszczeń, rząd regionalny dopuszcza ich wypełnienie w połowie”. Innym czynnikiem, który wywołał oburzenie w arcybiskupstwie był nacisk ze strony Generalitat i Rady Miejskiej, aby Sagrada Familia była otwarta dla turystów (co miało miejsce zarówno w sobotę, jak i niedzielę rano), a nie wydano zgody na organizację pogrzebu.

Prezydent Generalitat Katalonii Quim Torra poinformował, że nakazał Departamentowi Zdrowia wszczęcie postępowania przeciw arcybiskupstwu Barcelony za organizację mszy pogrzebowej odprawionej w tę niedzielę w Sagrada Familia.

Źródło: „Hispanidad”

Poprzedni artykułSkandal związany z firmą Wirecard dotyczy dwóch ministrów Merkel
Następny artykułJak walczyć z przemocą seksualną wobec kobiet podczas wojen?