fbpx
środa, 28 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatEucharystia w Katalonii wciąż z drakońskimi obostrzeniami

Eucharystia w Katalonii wciąż z drakońskimi obostrzeniami

Norma ograniczająca liczebność wiernych do maksymalnie 10 osób, w praktyce zabrania celebrowania Eucharystii w Katalonii z udziałem wiernych. Arcybiskupstwo Barcelony wystąpi do sądu, aby bronić „prawa do wolności religijnej i wolności wyznania”.

Przewodniczący Generalitat Quim Torra zaczyna być zabawny: wniósł sprawę o ukaranie arcybiskupa Barcelony za odprawienie mszy pogrzebowej w bazylice Sagrada Familia.

W niedzielę 26 lipca w Sagrada Familia w Barcelonie odbył się pogrzeb zmarłych na koronawirusa. Mszy św. przewodniczył kardynał Juan José Omella, arcybiskup Barcelony.

Pogrzeb odbył się mimo zakazu wydanego przez Procicat (Terytorialny Plan Ochrony Ludności Katalonii), który zgodnie z rezolucją z 17 lipca ustanowił maksymalną liczbę dziesięciu osób podczas ceremonii religijnych.

Wobec powyższej postawy katalońskiego Generalitat, arcybiskupstwo Barcelony opublikowało ostrą notkę, w której wyrażono ubolewanie z powodu „niesprawiedliwego i dyskryminującego” ograniczenia liczby uczestników obrzędów religijnych i powtórzono, że podczas ceremonii przestrzega się wszelkich zaleceń higienicznych w celu uniknięcia zakażeń.

Arcybiskupstwo Barcelony zapowiedziało, że w obliczu „nieprzewidywalnej zmiany nastawienia Ministerstwa Zdrowia, w ciągu najbliższych kilku dni podejmie odpowiednie kroki prawne przeciwko ograniczeniom prawa do wolności religijnej i wolności wyznania, które są chronione konstytucyjnie” – podaje „La Vanguardia”.

Arcybiskupstwo określiło zakaz jako „niesprawiedliwy i dyskryminujący”, biorąc pod uwagę, że bardzo rygorystycznie przestrzegano przepisów sanitarnych wymaganych w przestrzeniach zamkniętych. Zgodzono się, że Sagrada Familia będzie wypełniona w jednej czwartej, gdy „w przypadku innych, mniejszych pomieszczeń, rząd regionalny dopuszcza ich wypełnienie w połowie”. Innym czynnikiem, który wywołał oburzenie w arcybiskupstwie był nacisk ze strony Generalitat i Rady Miejskiej, aby Sagrada Familia była otwarta dla turystów (co miało miejsce zarówno w sobotę, jak i niedzielę rano), a nie wydano zgody na organizację pogrzebu.

Prezydent Generalitat Katalonii Quim Torra poinformował, że nakazał Departamentowi Zdrowia wszczęcie postępowania przeciw arcybiskupstwu Barcelony za organizację mszy pogrzebowej odprawionej w tę niedzielę w Sagrada Familia.

Źródło: „Hispanidad”

INNE Z TEJ KATEGORII

Rozporządzenie przyjęte – Bruksela głucha na postulaty rolników

Bruksela znów pokazała, że co innego mówi, a co innego robi. Mimo protestów rolników i hodowców z całej Europy przeciwko Zielonemu Paktowi i Agendzie 2030, Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, które może mieć katastrofalne skutki dla rolnictwa.
3 MIN CZYTANIA

Brytyjczycy będą zarabiać mniej niż imigranci ?

Brytyjscy pracownicy będą otrzymywać niższe wynagrodzenia niż ich zagraniczni koledzy wykonujący tę samą pracę? Tak twierdzą prawnicy, którzy przeanalizowali nowe regulacje dotyczące wynagrodzeń.
3 MIN CZYTANIA

Tajwańscy producenci chipów budują fabryki w Japonii

Gigant w produkcji chipów Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) otworzył swoją pierwszą fabrykę półprzewodników w Japonii w ramach swojej globalnej ekspansji. Japan Advanced Semiconductor Manufacturing (JASM) ma zostać uruchomiona jeszcze w tym roku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd musi zmienić system podatkowy, aby przedsiębiorcy wrócili do inwestycji

Firmy działające w Polsce powinny mieć jak najlepsze warunki do działania – tak, jak np. firmy na Słowacji, w Estonii czy w Irlandii. Nie da się tego zrobić bez zmiany jednego z najgorszych w ramach państw OECD systemu podatkowego, który zajmuje dzisiaj 36 pozycję na 37 państw – uważa Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
2 MIN CZYTANIA

[RAPORT OTWARCIA] Organizacje z branży cyfrowej z propozycjami cyfryzacji państwa

Minister Cyfryzacji powinien objąć rolę nadzorującego proces cyfryzacji wszystkich ministerstw, instytucji centralnych oraz samorządowych – to jeden z postulatów ekspertów koalicji dziesięciu organizacji działających w branży cyfrowej. Ich zdaniem sprzyjać temu będzie sprawowanie przez ministra funkcji wicepremiera.
3 MIN CZYTANIA