fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumEuro to pułapka

Euro to pułapka

W temacie euro mocno i zupełnie słusznie wypowiedział się szef węgierskiego banku centralnego György Matolcsy. W swoim tekście opublikowanym na łamach Financial Times’a bankier napisał m.in., że wspólna waluta nie posiada filarów jakie powinny towarzyszyć tego typu projektowi. Strefa euro nie ma własnego budżetu z prawdziwego zdarzenia, brak jej także centralnego ośrodka zarządzania wspólnymi finansami, czegoś na wzór ministerstwa finansów. W konsekwencji – jak zauważa Matolcsy – większość państw strefy ma się gorzej niż przed przyjęciem wspólnej waluty.

Węgier ma w swoich uwagach wiele racji, jednak w dyskursie nad integracją monetarną, także tym toczonym w Polsce, argumentacja ekonomiczna nie ma decydującej wagi. U nas coraz istotniejsze są zaś aspekty polityczne, euro ma rzekomo zapewnić obecność Polski w centrum procesów decyzyjnych w Unii. Ba! Ma nas nawet chronić przed zewnętrzną agresją militarną! Zwolennicy euro coraz rzadziej zaś odwołują się do argumentacji ekonomicznej, najpewniej dlatego że o taką jest obecnie niezwykle trudno. Faktycznym fiaskiem zakończyły się prace nad powołaniem budżetu strefy – to co ma powstać jest tylko marną namiastką w stosunku do potrzeb. Tymczasem wspólna polityka fiskalna powinna być dopełnieniem polityki pieniężnej, o potrzebie fiskalnej stymulacji mówiły niedawno władze EBC.

Nie wspominając o tym, że euroland nie spełnia podstawowych wymogów wynikających z teorii optymalnych obszarów walutowych. To projekt czysto polityczny, pozbawiony ekonomicznych fundamentów i sprzeczny z elementarzem ekonomii. Prezes Narodowego Banku Węgier słusznie nazywa euro w swoim tekście pułapką, z której trzeba się wyrwać. My zaś w ogólnie nie powinniśmy w nią wpadać.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA