fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaFinanseEuro w Polsce. Co na to prezes NBP?

Euro w Polsce. Co na to prezes NBP?

Prezes Narodowego Banku Polskiego sprzeciwia się rezygnacji ze złotówki.

Prof. Adam Glapiński, prezes NBP, w liście do uczestników odbywającej się we wtorek w Warszawie konferencji „Forum Suwerenności Monetarnej” wyraził sprzeciw wobec rezygnacji przez Polskę ze złotówki. W jego opinii posiadanie własnej waluty pomogło naszemu krajowi odnieść sukces gospodarczy.

„Własna waluta przynosi wiele korzyści, dzięki własnej walucie pozwalającej na suwerenną politykę monetarną Polska od lat może cieszyć się stabilnym wzrostem gospodarczym” – napisał prof. Glapiński. „Złoty jest jedną ze składowych polskiego sukcesu gospodarczego. Nie powinniśmy i nie możemy zrezygnować ze złotego” – podkreślił prezes NBP.

Ekonomista w swoim liście odniósł się też do ważnej roli gotówki w obrocie gospodarczym jako stabilizatora gospodarki, zwłaszcza w okresach kryzysowych. Prof. Glapiński dodał, że w dniu 28 lutego 2021 r. zanotowano historycznie wysoki poziom pobrań, który sięgał 12,5 mld zł, co stanowiło 17-krotność średnich pobrań dziennych z 2021 r. Poprzedni rekord padł natomiast 13 marca, tuż po rozpoczęciu pandemii koronawirusa, gdy w Polsce pobrano 6 mld zł.

„Posiadanie własnej waluty – złotego, suwerennego w swoich decyzjach Narodowego Banku Polskiego, realizującego suwerenną politykę pieniężną, stwarza warunki do podejmowania działań, zgodnych z potrzebami polskiej gospodarki, uwzględniającej jednocześnie potrzeby społeczne. Dostrzegając równoważną rolę obu rodzajów płatności – gotówkowych i bezgotówkowych – NBP dbał będzie o zapewnienie każdemu możliwości swobodnego wyboru formy realizacji płatności, zwracając uwagę na potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa realizowanych przy ich wykorzystaniu transakcji” – napisał Adam Glapiński.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co Polacy sądzą o wprowadzeniu 800 plus?

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że wprowadzenie 800 plus negatywnie odbije się na inflacji w naszym kraju.
2 MIN CZYTANIA

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.
2 MIN CZYTANIA

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski rynek usług pocztowych rośnie

Wartość polskiego rynku usług pocztowych rośnie już kolejny rok z rzędu. Wszystko dzięki prężnie działającemu sektorowi e-commerce.
2 MIN CZYTANIA

Producenci frytek wykorzystują rolników?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie możliwego wykorzystywania przewagi kontraktowej na rynku frytek i chipsów.
< 1 MIN CZYTANIA

Coraz więcej inwestycji greenfield w Polsce

W 2022 roku Polska znalazła się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o liczbę projektów inwestycyjnych typu greenfield.
2 MIN CZYTANIA