fbpx
piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseEuro winduje ceny w Chorwacji

Euro winduje ceny w Chorwacji

Mimo zapewnień EBC i eurokratów, że tak się nie stanie, w związku z przystąpieniem do strefy euro ceny w Chorwacji poszybowały w górę.

1 stycznia 2023 r. Chorwacja stała się dwudziestym krajem strefy euro. Europejski Bank Centralny zapewniał, że zamiana kuny na euro nie będzie oznaczała wzrostów cen: „Podnoszenie cen w kontekście wymiany waluty jest zakazane. Jeśli jakaś firma złamie ten zakaz, konsumenci mogą zgłosić nieuzasadnioną podwyżkę właściwym organom, a te – nałożyć grzywnę na nieuczciwą firmę. Ma to służyć ochronie konsumentów”. Tymczasem w Chorwacji stało się dokładnie tak samo jak na Słowacji czy na Litwie, kiedy te kraje przyjęły wspólną walutę. Ceny wzrosły.

„Chorwaci są wściekli” – zatytułował swój artykuł na ten temat portal o2.pl. Chorwacki serwis 24sata.hr poinformował, że od początku roku ceny zwiększyły się o 10, a czasami nawet o 20 proc. Najpierw zdrożało paliwo, a potem jedzenie.

– Strzyżenie męskie u lokalnego fryzjera wynosiło wcześniej 60 kun [7,96 euro]. Przyjechałem kilka dni temu w to samo miejsce. Fryzjer powiedział, że zaokrągli cenę do 10 euro, żeby wszystkim było łatwiej – napisał zbulwersowany Chorwat.

Sprawę w programie „Newsroom” WP wyjaśniła Monika Zymon-Waligórska, prezes Polskiego Towarzystwa Kulturalnego „Polonez” w Splicie.

– Dwuwalutowość cen będzie obowiązywać do końca 2023 r. Każdy będzie mógł łatwo przeliczyć, czy dany produkt podrożał. Ceny w sklepach od wybuchu wojny [na Ukrainie] do końca roku poszły w górę w Chorwacji o około 25 proc., ale największe podwyżki miały miejsce na krótko przed wejściem kraju do strefy euro. W listopadzie i grudniu były one największe. Powód? Przedsiębiorcy bali się, że będzie zakaz podwyższania cen po zmianie od 1 stycznia – powiedziała prezes Zymon-Waligórska.

Zobacz także: Dzisiaj nowy kraj przyjmuje euro

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Czerwony terrorysta Lenin

Stalin był mordercą, ale Lenin to chciał dobrze – brzmi popularna, ale całkowicie fałszywa teza rozpowszechniana przez socjalistów, socjaldemokratów i innej maści lewaków. Nic bardziej mylnego. Terror i rzezie w czasach tuż po rewolucji październikowej miały niewyobrażalną skalę i formę. Pisze o tym ze szczegółami Siergiej Pietrowicz Mielgunow w swojej przerażającej książce „Czerwony terror w Rosji 1918–1923”.
6 MIN CZYTANIA