Była chorwacka minister do spraw zarządzania unijnymi dotacjami została oskarżona o korupcję.

Unijne fundusze generują i napędzają zachowania korupcyjne nie tylko w Polsce, ale we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. Wysokim urzędnikom, którzy się nimi zajmują, dają okazje do łatwego, ale nielegalnego wzbogacenia się kosztem podatników Unii Europejskiej. Jak informuje serwis EURACTIV.com, Prokuratura Europejska oskarżyła byłą chorwacką minister do spraw zarządzania unijnymi dotacjami Gabrijelę Žalac, dwóch przedsiębiorców i byłego dyrektora Centralnej Agencji Finansowania i Kontraktacji o „handel wpływami oraz nadużycie urzędu i władzy”.

Minister Žalac wraz z dyrektorem Tomislavem Petriciem oraz dwoma właścicielami firm zostali zatrzymani w ramach operacji „Software” prowadzonej przez Prokuraturę Europejską w Chorwacji.

W wydanym oświadczeniu biura Prokuratury Europejskiej w Zagrzebiu wyszczególniono podejrzewane przestępstwa, w tym próbę udzielenia zamówienia publicznego na zakup systemu oprogramowania jednemu z oskarżonych bez publicznego przetargu, a następnie sfałszowanie ceny kolejnego przetargu.

Poinformowano, że w wyniku korupcji przy realizacji wyżej opisanych projektów współfinansowanych przez unijnego podatnika łącznie szkody wyrządzone budżetowi Unii Europejskiej wyniosły szacunkowo co najmniej 1 mln euro, a budżetowi Republiki Chorwacji – prawie 300 tys. euro. Czekamy na kolejne śledztwa Prokuratury Europejskiej nie tylko w Chorwacji.

Poprzedni artykułW Polsce wzrosła płaca minimalna
Następny artykułPolska Strefa Inwestycji w 2022 roku