fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseEurodotacje napędzają korupcję także w Chorwacji

Eurodotacje napędzają korupcję także w Chorwacji

Była chorwacka minister do spraw zarządzania unijnymi dotacjami została oskarżona o korupcję.

Unijne fundusze generują i napędzają zachowania korupcyjne nie tylko w Polsce, ale we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. Wysokim urzędnikom, którzy się nimi zajmują, dają okazje do łatwego, ale nielegalnego wzbogacenia się kosztem podatników Unii Europejskiej. Jak informuje serwis EURACTIV.com, Prokuratura Europejska oskarżyła byłą chorwacką minister do spraw zarządzania unijnymi dotacjami Gabrijelę Žalac, dwóch przedsiębiorców i byłego dyrektora Centralnej Agencji Finansowania i Kontraktacji o „handel wpływami oraz nadużycie urzędu i władzy”.

Minister Žalac wraz z dyrektorem Tomislavem Petriciem oraz dwoma właścicielami firm zostali zatrzymani w ramach operacji „Software” prowadzonej przez Prokuraturę Europejską w Chorwacji.

W wydanym oświadczeniu biura Prokuratury Europejskiej w Zagrzebiu wyszczególniono podejrzewane przestępstwa, w tym próbę udzielenia zamówienia publicznego na zakup systemu oprogramowania jednemu z oskarżonych bez publicznego przetargu, a następnie sfałszowanie ceny kolejnego przetargu.

Poinformowano, że w wyniku korupcji przy realizacji wyżej opisanych projektów współfinansowanych przez unijnego podatnika łącznie szkody wyrządzone budżetowi Unii Europejskiej wyniosły szacunkowo co najmniej 1 mln euro, a budżetowi Republiki Chorwacji – prawie 300 tys. euro. Czekamy na kolejne śledztwa Prokuratury Europejskiej nie tylko w Chorwacji.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA