fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaFinanseEurodotacje napędzają korupcję także w Chorwacji

Eurodotacje napędzają korupcję także w Chorwacji

Była chorwacka minister do spraw zarządzania unijnymi dotacjami została oskarżona o korupcję.

Unijne fundusze generują i napędzają zachowania korupcyjne nie tylko w Polsce, ale we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. Wysokim urzędnikom, którzy się nimi zajmują, dają okazje do łatwego, ale nielegalnego wzbogacenia się kosztem podatników Unii Europejskiej. Jak informuje serwis EURACTIV.com, Prokuratura Europejska oskarżyła byłą chorwacką minister do spraw zarządzania unijnymi dotacjami Gabrijelę Žalac, dwóch przedsiębiorców i byłego dyrektora Centralnej Agencji Finansowania i Kontraktacji o „handel wpływami oraz nadużycie urzędu i władzy”.

Minister Žalac wraz z dyrektorem Tomislavem Petriciem oraz dwoma właścicielami firm zostali zatrzymani w ramach operacji „Software” prowadzonej przez Prokuraturę Europejską w Chorwacji.

W wydanym oświadczeniu biura Prokuratury Europejskiej w Zagrzebiu wyszczególniono podejrzewane przestępstwa, w tym próbę udzielenia zamówienia publicznego na zakup systemu oprogramowania jednemu z oskarżonych bez publicznego przetargu, a następnie sfałszowanie ceny kolejnego przetargu.

Poinformowano, że w wyniku korupcji przy realizacji wyżej opisanych projektów współfinansowanych przez unijnego podatnika łącznie szkody wyrządzone budżetowi Unii Europejskiej wyniosły szacunkowo co najmniej 1 mln euro, a budżetowi Republiki Chorwacji – prawie 300 tys. euro. Czekamy na kolejne śledztwa Prokuratury Europejskiej nie tylko w Chorwacji.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przy niepełnym wymiarze czasu pracy nadgodziny należą się szybciej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że pracodawca nie może płacić za nadgodziny osobom zatrudnionym na część etatu tak jak osobom na pełnym etacie, czyli dopiero, gdy przepracują osiem godzin.
3 MIN CZYTANIA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Banki w Polsce z optymizmem patrzą w przyszłość

Banki w Polsce spodziewają się wzrostu popytu na kredyty w ciągu najbliższego półrocza i są w tym względzie większymi optymistami niż banki w regionie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

Czy TK uchroni domy, szkoły i szpitale przed Brukselą?

Zarząd Elektrociepłowni Będzin ma nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny uratuje spółkę przed unijnymi karami nałożonym przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. W przeciwnym razie sytuacja finansowa spółki będzie bardzo trudna.
2 MIN CZYTANIA