fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatEurogrupa debatuje nad zmianami w dyscyplinie budżetowej

Eurogrupa debatuje nad zmianami w dyscyplinie budżetowej

Ministrowie ds. gospodarki i finansów strefy euro i pozostałych krajów Unii Europejskiej na dzisiejszym spotkaniu Eurogrupy odbyli rozmowy na temat rosnącej inflacji, ze szczególnym uwzględnieniem cen energii.

Istotnym zagadnieniem była też rewizja europejskich zasad dyscypliny budżetowej, tak aby pogodzić konieczność redukcji długu publicznego z milionowymi inwestycjami, których wymagać będzie transformacja energetyczna.

Zgodnie z postanowieniami Paktu Stabilności i wzrostu wynikającymi z Traktatu z Maastricht, kraje członkowskie UE zobowiązały się utrzymywać swój deficyt sektora publicznego oraz dług publiczny w określonych granicach: deficyt sektora publicznego nie może przekraczać 3 proc. PKB, a dług publiczny – 60 proc. PKB. Jeśli progi te zostaną przekroczone, to może zostać wszczęta tak zwana procedura nadmiernego deficytu.

Pandemia COVID-19 spowodowała, że Komisja Europejska w marcu 2020 roku zawiesiła procedurę nadmiernego deficytu,  aby umożliwić państwom członkowskim na skuteczną walkę z kryzysem, jednocześnie wskazując jako termin powrotu do postanowień Paktu Stabilności rok 2023.

Tymczasem, jak podaje hiszpański dziennik ekonomiczny „Expansion”, intencją niektórych państw eurostrefy (m.in. Hiszpanii, Portugalii i Grecji) jest przeforsowanie nowych zasad w sprawie dyscypliny budżetowej przed 2023 r., czyli zanim zostaną one wznowione.

Zdaniem przedstawicieli państw, które opowiadają się za zamianami, należy zastanowić się, czy „zawieszone regulacje” są odpowiednie dla sytuacji ekonomicznej wielu unijnych gospodarek, wskazując, że wydatki publiczne w związku z kryzysem zdrowotnym i gospodarczym zwiększyły dług publiczny krajów i istnieją wątpliwości, czy po pandemii dług ten można zmniejszyć w tempie wymaganym przez zawieszone przepisy. Innym argumentem używanym w dyskusji jest fakt, że wyzwania, przed którymi stały państwa Unii przed pandemią, nie zniknęły, zaś kolejne lockdowny tylko pogłębiły już występujące problemy.

Przeciwnym jakimkolwiek zmianom są m.in. Holandia i Austria, podkreślając, że aktualne regulacje dają dostateczną elastyczność gospodarkom europejskim w ramach tak zwanej równowagi makroekonomicznej.

Eurogrupa będzie pierwszą okazją dla ministrów poszczególnych krajów członkowskich do oficjalnego zajęcia stanowiska w sprawie.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA