fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaEkologiaEuroharacz uderzy po kieszeniach. Ministerstwo podało wyliczenia

Euroharacz uderzy po kieszeniach. Ministerstwo podało wyliczenia

Przyjęcie unijnego pakietu Fit for 55 zakładającego przyspieszenie transformacji energetycznej dla Polaków oznacza wysokie podwyżki cen energii elektrycznej i ogrzewania.

Pakiet Fit for 55 będzie prowadził do ubóstwa energetycznego Polaków. Unijny podatek od wyemitowanego dwutlenku węgla będzie stanowił gigantyczną część naszego rachunku za energię elektryczną i ogrzewanie. Ministerstwo klimatu podało szokujące wyliczenia.

Resort klimatu ujawnia

Z uwagi na polski miks energetyczny, koszt uprawnień [do emisji dwutlenku węgla – przyp. T.C.] może stanowić nawet do 40 proc. ceny energii elektrycznej i 55 proc. kosztów ciepła sieciowego w Polsce. Będzie to stanowić przytłaczające obciążenie finansowe dla gospodarstw domowych, a dla biznesu – przeszkodę w modernizacji i inwestycjach proekologicznych

– stwierdza w odpowiedzi na pytania serwisu businessinsider.com.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Najbardziej uderzy w najbiedniejszych

Ministerstwo zwraca uwagę na to, że

za te rozstrzygnięcia zapłacimy wszyscy, choć najbardziej uderzy to niestety w najbiedniejszych mieszkańców Polski. Pogłębią rozwarstwienie społeczne i są wprost sprzeczne z zasadami sprawiedliwości i solidarności. Pozbawianie gospodarstw domowych środków finansowych nie prowadzi do stopniowej transformacji energetycznej, lecz do ubóstwa energetycznego.

Polski rząd próbuje wstrzymać unijną rewolucję energetyczną. W tym celu sprzeciwia się zmianom w systemie handlu emisjami dwutlenku węgla ETS, które polegają na stopniowym ograniczaniu uprawnień do emisji, co będzie skutkowało szybszym wzrostem tych uprawnień. Polski rząd krytykuje też wprowadzenie ETS 2, czyli objęcie podobnym systemem handlu emisjami budownictwa, rolnictwa i transportu, co z kolei uderzy w te istotne branże gospodarki.

Zobacz także: Uwaga! Będziemy tracić 20 miliardów złotych rocznie!

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Opłaty za plastikowe opakowania jednak niższe?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska najprawdopodobniej obniży stawki opłat za plastikowe opakowania względem propozycji z majowego projektu rozporządzenia.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko opłacie opakowaniowej i końcu jednorazowego plastiku

Politycy Konfederacji podczas konferencji prasowej zwrócili uwagę, że aktualnie podatek od plastiku pobierany przez UE kosztuje Polaków ok. 2 mld zł rocznie, a nowy zakaz wprowadzania do obrotu plastikowych jednorazówek to kolejny 1 mld zł straty.
3 MIN CZYTANIA

Za unijny system ETS2 zapłacą najubożsi Polacy

Wprowadzenie w Unii Europejskiej ETS2, czyli objęcie system handlu emisjami CO2 ogrzewania budynków mieszkalnych i transportu prywatnego mocno odbije się na kieszeniach Polaków.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

Eurokomisarz za czterodniowym tygodniem pracy

Unia Europejska powinna dążyć do wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, zwłaszcza w sektorach, w których brakuje siły roboczej – powiedział Nicolas Schmit, unijny komisarz ds. zatrudnienia i praw socjalnych.
2 MIN CZYTANIA

Samorządowiec aresztowany za złote monety

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego. Sąd zdecydował, że trafi do aresztu na trzy miesiące.
< 1 MIN CZYTANIA