fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaŚwiatEurokomisarz za czterodniowym tygodniem pracy

Eurokomisarz za czterodniowym tygodniem pracy

Unia Europejska powinna dążyć do wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, zwłaszcza w sektorach, w których brakuje siły roboczej – powiedział Nicolas Schmit, unijny komisarz ds. zatrudnienia i praw socjalnych.

Zdaniem komisarza Schmita kwestia ograniczenia czasu pracy może być sposobem na przyciągnięcie pracowników do sektorów, które mają problemy z brakiem ludzi do pracy, a w ten sposób staną się bardziej atrakcyjne.

Myślę, że jest to coś, co stopniowo posuwa się naprzód […], ponieważ nowe pokolenia mają pewną wizję równowagi między pracą a życiem osobistym. (…) Jestem na to otwarty

– powiedział komisarz Schmit.

Na razie nie ma w Unii Europejskiej wspólnego stanowiska w sprawie skróconego tygodnia pracy. Natomiast niektóre kraje członkowskie zaczynają interesować się takim rozwiązaniem. W Niemczech największy związek zawodowy apeluje o postępy we wdrażaniu czterodniowego tygodnia pracy, a niektóre firmy w sektorze transportowym już przedstawiają to rozwiązanie przy rekrutacji pracowników.

Jak to jest w Portugalii?

Z kolei w Portugalii – jak informuje serwis EURACTIV – w ramach programu godnej pracy realizowany jest pilotażowy projekt mający na celu dobrowolne przetestowanie czterodniowego tygodnia pracy bez utraty dochodów. W opublikowanym w marcu bilansie pierwszej fazy tego projektu podano, że w drugiej fazie – mającej na celu wdrożenie czterodniowego tygodnia pracy – wzięło udział 46 firm z 99 wcześniej zainteresowanych. Wśród głównych powodów, dla których przedsiębiorstwa nie przechodziły do fazy przygotowawczej, wymieniano perspektywy gospodarcze na świecie, potrzebę inwestycji finansowych, złożoność wdrożenia projektu, ale też zauważano, że „nie jest to najlepsze rozwiązanie problemów” i że korzyść nie będzie wielka w kontekście korporacyjnym.

Źródło: EURACTIV.com
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Turcja umacnia się militarnie i staje się ważnym graczem w Europie

Prezydent Recep Tayyip Erdogan zbroi Turcję i dynamicznie rozwija krajowy przemysł wojskowy. Czy powinniśmy obawiać się rosnącej tureckiej potęgi militarnej?
3 MIN CZYTANIA

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.
2 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

Samorządowiec aresztowany za złote monety

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego. Sąd zdecydował, że trafi do aresztu na trzy miesiące.
< 1 MIN CZYTANIA

Ryanair sprzeciwia się marnowaniu pieniędzy podatników

Sąd w Luksemburgu poparł sprzeciw irlandzkiej linii lotniczej Ryanair wobec pomocy włoskiego państwa, zatwierdzonej przez Unię Europejską, dla linii lotniczych dotkniętych pandemią COVID-19.
2 MIN CZYTANIA