fbpx
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaŚwiatEurokomisarz za czterodniowym tygodniem pracy

Eurokomisarz za czterodniowym tygodniem pracy

Unia Europejska powinna dążyć do wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, zwłaszcza w sektorach, w których brakuje siły roboczej – powiedział Nicolas Schmit, unijny komisarz ds. zatrudnienia i praw socjalnych.

Zdaniem komisarza Schmita kwestia ograniczenia czasu pracy może być sposobem na przyciągnięcie pracowników do sektorów, które mają problemy z brakiem ludzi do pracy, a w ten sposób staną się bardziej atrakcyjne.

Myślę, że jest to coś, co stopniowo posuwa się naprzód […], ponieważ nowe pokolenia mają pewną wizję równowagi między pracą a życiem osobistym. (…) Jestem na to otwarty

– powiedział komisarz Schmit.

Na razie nie ma w Unii Europejskiej wspólnego stanowiska w sprawie skróconego tygodnia pracy. Natomiast niektóre kraje członkowskie zaczynają interesować się takim rozwiązaniem. W Niemczech największy związek zawodowy apeluje o postępy we wdrażaniu czterodniowego tygodnia pracy, a niektóre firmy w sektorze transportowym już przedstawiają to rozwiązanie przy rekrutacji pracowników.

Jak to jest w Portugalii?

Z kolei w Portugalii – jak informuje serwis EURACTIV – w ramach programu godnej pracy realizowany jest pilotażowy projekt mający na celu dobrowolne przetestowanie czterodniowego tygodnia pracy bez utraty dochodów. W opublikowanym w marcu bilansie pierwszej fazy tego projektu podano, że w drugiej fazie – mającej na celu wdrożenie czterodniowego tygodnia pracy – wzięło udział 46 firm z 99 wcześniej zainteresowanych. Wśród głównych powodów, dla których przedsiębiorstwa nie przechodziły do fazy przygotowawczej, wymieniano perspektywy gospodarcze na świecie, potrzebę inwestycji finansowych, złożoność wdrożenia projektu, ale też zauważano, że „nie jest to najlepsze rozwiązanie problemów” i że korzyść nie będzie wielka w kontekście korporacyjnym.

Źródło: EURACTIV.com
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA