fbpx
niedziela, 10 grudnia, 2023
Strona głównaFelietonEurokraci zrujnują nas finansowo

Eurokraci zrujnują nas finansowo

Okazało się, że Unia Europejska chwilowo wycofuje się z regulacji, które doprowadziłyby do masowych wywłaszczeń, natomiast pozostawia inne absurdalne przepisy, które będą nas rujnować finansowo. A w kolejce czekają już następne.

Podatek od emisji dwutlenku węgla (w ramach ETS) już płacimy w cenie energii elektrycznej, paliw, ogrzewania, ciepłej wody. Koszty te przedsiębiorcy przerzucają na wszystkie towary i usługi, bo tak działa rynek, a energia elektryczna, cieplna i paliwa są przecież wykorzystywane w każdym biznesie.

Podatek od ogrzewania

Na razie eurosocjaliści zrezygnowali z absurdalnych planów wywłaszczania ludzi pod pretekstem obowiązkowych i bardzo drogich remontów domów i mieszkań, na które mało kogo byłoby stać. „Po stronie unijnej nastąpiło pewne złagodzenie tego postulatu, ponieważ tak naprawdę byłby niemożliwy do zrealizowania” – komentuje redaktor Michał Jakubiec z portalu termomodernizacja.pl. Ale co się odwlecze, to nie uciecze. Bruksela oczywiście nie rezygnuje ze swojej absurdalnej polityki klimatycznej w tym zakresie. Jakubiec wyjaśnia, że obecne stanowisko władz Unii Europejskiej jest takie, że to każdy kraj członkowski będzie mógł wybrać własną strategię termomodernizacji. Strach się bać, co wymyślą Donald Tusk z Szymonem Hołownią i lewakami.

Powoli realizowane są natomiast europlany, które były przygotowywane i zapowiadane w ciągu ostatnich kilku-kilkunastu miesięcy. Spełnia się najgorszy koszmar senny, czyli ten, w którym eurosocjaliści niszczą nasze życie. Wkrótce w ramach ETS2 zostanie wprowadzony podatek od ogrzewania paliwami kopalnymi, czyli węglem, gazem czy olejem opałowym. Dotychczasowe wzrosty cen tych surowców to dla Brukseli za mało. Eurokomuna marzy, by dobić finansowo przeciętnego Kowalskiego. Na razie ogłoszono, że za tonę wyemitowanego dwutlenku węgla od 2027 r. każde gospodarstwo domowe będzie musiało zapłacić 45 euro. Ponieważ – jak czytamy w serwisie www.muratorplus.pl – średniej wielkości gospodarstwo domowe ogrzewane węglem emituje ok. 6 ton dwutlenku węgla w ciągu roku, daje to około 270 euro, czyli około 1200 zł na rok. Problem w tym, że te 45 euro jest wyssane z palca. Choć obie ceny mają być kształtowanie niezależnie, to należy zwrócić uwagę, że aktualna cena uprawnień do emisji CO2 w ramach systemu ETS wynosi ponad 80 euro. Równie dobrze za rok może to być 100 albo 200 euro (jak sama zapowiada ustami swoich komisarzy, Bruksela już tego przypilnuje). Jednostki uprawnień będą doliczane do ceny węgla, gazu i oleju. Oznacza to procentowo dwucyfrowy wzrost cen surowców opałowych.

Podatek od samochodów

Do tego dojdzie opodatkowanie samochodów spalinowych, czego w ramach tzw. kamieni milowych żąda Unia Europejska. W 2024 r. ma wejść w życie jednorazowy podatek od rejestracji samochodów spalinowych (benzynowych i diesla). Jednak poprzedniemu parlamentowi nie udało się uchwalić odpowiedniej ustawy. Będzie to zadanie dla nowej większości sejmowej. Zgodnie z wcześniejszym projektem ustawy o podatku od samochodów, który nie wszedł w życie, im starszą normę euro spełnia samochód i im większa pojemność silnika, tym wyższy będzie podatek od rejestracji. Do tego od 2026 r. ma dojść jeszcze podatek od posiadania samochodów.

Cios w biednych

To wszystko to oczywiście uderzenie przede wszystkim w ludzi biednych. Ludzie bogaci sobie poradzą. Kupią droższe surowce opałowe i zapłacą wyższe podatki od samochodów albo kupią drogiego elektryka. Ale nie tylko. Jak słusznie w mediach społecznościowych zauważył Jerzy Niedźwiecki, radny Sejmiku Województwa Opolskiego z Suwerennej Polski, „podatek od aut spalinowych ma być tym wyższy, im starsze auto. Pieniądze z tego podatku mają być przeznaczone na dopłaty dla elektryków. Czyli biedni dopłacą bogatym”. Taka to jest eurosocjalistyczna sprawiedliwość. A ludzie pytają też w Internecie, czy jak zapłacą ten podatek, to uratują klimat. Do tego dochodzi jeszcze europodatek od nierecyklingowanego plastiku czy tzw. węglowy europodatek graniczny. Oba również bardziej uderzają w ludzi uboższych.

Mój znajomy podpisał petycję pod jakąś sprawą kompletnie niemającą żadnego znaczenia w naszym codziennym życiu (incydentalne zachowania określone jako rasistowskie), a nie podpisuje petycji, która by żądała wyjścia Polski z Unii Europejskiej, co ma fundamentalne znaczenie. Zachowanie potępiane w petycji nie powinno być przedmiotem protestów, a tylko i wyłącznie kwestią egzekucji prawa wynikającego z kodeksu karnego. Ludzie chyba nie rozumieją, że są sprawy ważne, bardzo ważne i nieważne. Ta petycja dotyczy sprawy nieważnej, a kwestia dalszego członkostwa w Unii z punktu widzenia naszych finansów i wolności jest sprawą arcyważną. Dalsze członkostwo nie tylko wkrótce zrujnuje finansowo nasze kieszenie, ale też odbierze nam jako taką wolność, którą jeszcze mamy.

Tomasz Cukiernik

Każdy felietonista FPG24.PL prezentuje własne poglądy i opinie

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Droga do wariactwa

Kilka dni temu Rada Warszawy przegłosowała utworzenie w stolicy strefy czystego transportu, co prawda w wymiarze jednak mniejszym, niż w swoich zapędach proponował ratusz. Nie zmienia to faktu, że mamy do czynienia z działaniem całkowicie nieuzasadnionym: wbrew danym, wbrew zdrowemu rozsądkowi, wbrew konstytucyjnemu prawu obywateli do dysponowania swoją własnością.
6 MIN CZYTANIA

Jak bardzo kochamy wolność gospodarczą?

Niekiedy wydarzenia, których jesteśmy świadkami, nagle przypominają nam o kwestiach poważnych – takich, które dotyczą podstawy naszego poglądu na funkcjonowanie państwa, organizację społeczeństwa oraz naszego komfortowego w tym państwie i społeczeństwie funkcjonowania.
5 MIN CZYTANIA

Teologia ekologiczna, czyli nieuchronny recykling

Wygląda na to, że mamy przynajmniej dwa nowe grzechy: jeden „osobisty”, drugi „strukturalny”. Mniejsza już o ten „strukturalny”, bo znacznie ciekawszy wydaje się ten pierwszy. Myślę, że powinniśmy podążyć tropem „śladu węglowego”, który może być duży albo mały, co pozwala nam na rozróżnienie między grzechami ciężkimi i lekkimi.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Konfederacja przeciwko strefie zakazu samochodów w Warszawie

Przed sesją Rady Warszawy, która rozpatrywała wprowadzenie strefy czystego transportu w mieście, politycy Konfederacji zdecydowanie wyrazili swoje stanowisko przeciwko temu kontrowersyjnemu pomysłowi.
2 MIN CZYTANIA

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA