fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatEurolewacy idą na całego. Chcą zmiany traktatów!

Eurolewacy idą na całego. Chcą zmiany traktatów!

Lewicowi eurokraci przygotowali projekt, którego celem jest zmiana traktatów Unii Europejskiej. Idzie to w kierunku federalizacji i tworzenia superpaństwa. Unia Europejska ma przejąć kolejne kompetencje od krajów członkowskich.

Komitet Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego opublikował sprawozdanie z projektem rezolucji Parlamentu Europejskiego zawierającej propozycje zmian w Traktacie o Unii Europejskiej oraz Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Eurokraci z Niemiec i Belgii proponują 267 poprawek, których zakres jest bardzo szeroki. Obejmuje m.in. poszerzenie kompetencji UE w dziedzinie polityki klimatycznej, energetyki, bezpieczeństwa, gospodarki czy polityki społecznej, modyfikacje unijnych procedur legislacyjnych, wzmocnienie roli Trybunału Sprawiedliwości UE, korekty zasad prowadzenia unijnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa i wiele innych.

Wprowadzenie ideologii gender

Pojawiła się też propozycja usunięcia w traktatach wzmianek o „kobietach i mężczyznach” oraz zastąpienia ich określeniem „płci społeczno-kulturowej”. Jest to wyraźna próba wprowadzenia ideologii gender do traktatów unijnych. Kontrowersyjny jest także postulat przejęcia przez UE na wyłączność kompetencji w zakresie ochrony środowiska oraz bioróżnorodności, co wzmocniłoby i tak już niezwykle silną pozycję Unii Europejskiej w dziedzinie polityki klimatycznej.

Projektowane zmiany zakładają też poszerzenie katalogu kompetencji współdzielonych przez UE z krajami członkowskimi o edukację, przemysł, ochronę zdrowia i obronę cywilną. W praktyce kompetencje dzielone umożliwiają Komisji, Radzie i Parlamentowi Europejskiemu przyjmowanie rozporządzeń i dyrektyw obowiązujących wszystkie kraje członkowskie, nawet jeśli nie wszystkie się na nie zgodziły.

Ryzyko represji z przyczyn politycznych

Instytut Ordo Iuris niepokoi też postulat uproszczenia przewidzianej w art. 7 TUE procedury zawieszania uprawnień członkowskich tym krajom, które naruszają wartości unijne, takie jak „wolność”, „demokracja”, „równość, „prawa człowieka” czy „rządy prawa”. Ogólnikowość
tych pojęć powoduje, że instytucje unijne mogą je swobodnie interpretować, co rodzi ryzyko represjonowania krajów z przyczyn politycznych, pod pozorem ochrony wartości unijnych.

Co ciekawe, w preambule projektowanej rezolucji pojawił się manifest z Ventotene z 1941 r., którego autorem jest włoski komunista Altiero Spinelli. Jeśli Parlament Europejski zaakceptuje propozycje przedstawione w sprawozdaniu Komisji AFCO (Komitet AFCO ma głosować nad przyjęciem sprawozdania 25 października), trafią one do Rady Unii, a następnie do Rady Europejskiej, która będzie mogła zdecydować o zwołaniu w tej sprawie konwentu z udziałem przedstawicieli parlamentów narodowych, głów krajów członkowskich, szefów rządów, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej.

Źródło: Ordo Iuris
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

Droższe paliwo do starszych aut

Unia Europejska zdecydowała, że paliwa muszą mieć więcej biokomponentów. Oznacza to, że kierowcy starszych samochodów będą musieli tankować droższą benzynę.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA