fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatEuropa i USA: trwa walka z sanitaryzmem covidowym

Europa i USA: trwa walka z sanitaryzmem covidowym

Duże demonstracje przeszły kolejny raz, w ostatni weekend, przez kilka stolic krajów europejskich – przede wszystkim przez Brukselę oraz Wiedeń. Antysanitaryści, propagandowo stygmatyzowani określeniem „antyszczepionkowcy”, występują przeciwko dzieleniu ludzi według paszportów covidowych, niekonstytucyjnemu izolowaniu osób niezaszczepionych oraz coraz większemu ograniczaniu praw obywatelskich.

Demonstrantów ośmieliły dodatkowo dobre wieści z USA, gdzie tamtejszy sąd zakwestionował i zablokował sanitarystyczne i – napiszmy to wprost – faszystowskie w swoim charakterze rozporządzenie administracji prezydenta Joe Bidena. Sąd Okręgowy odrzucił bowiem wniosek rządu federalnego o przeniesienie do innego sądu pozwu skierowanego przeciwko Urzędowi Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (OSHA) w sprawie obowiązkowych szczepień lub testowania pracowników. Odrzucił też drugi wniosek o odblokowanie sanitarystyczno-faszystowskiego rozporządzenia. Stanowi to kolejny cios dla wysiłków administracji Bidena, usiłującej na siłę wyszczepić jak najwięcej Amerykanów „dobrowolnymi”, eksperymentalnymi preparatami.

Szczepcie się, albo kary i zwolnienia

Rozporządzenie OSHA wymaga od prywatnych pracodawców zatrudniających 100 lub więcej osób wdrożenia obowiązkowej polityki szczepień pracowników lub przeprowadzania co tydzień obowiązkowych i fundowanych przez firmę testów na COVID-19. Niezaszczepieni, nawet nie wykazujący najmniejszych objawów choroby, musieliby nosić maseczki przez cały czas pracy. Kto się do tego nie zastosuje, zostanie ukarany mandatem w wysokości kilku tysięcy, a nawet dziesiątków tysięcy dolarów. Gdy to nie pomoże, pracownika będzie można bezkarnie zwolnić. Nie ma przy tym znaczenia, że ktoś z powodów zdrowotnych, czy np. religijnych, nie może (lub nie chce) nosić przesłon na twarzy.

Z restrykcji, które niektórzy zaczynają porównywać do czasów faszystowskiej segregacji stosowanej przez Niemców wobec Żydów w trakcie II wojny światowej, zwolnione mają być osoby w pełni zaszczepione – jak można to rozumieć – obecnie już trzema dawkami preparatu. Choć oczywiście wszyscy już doskonale wiedzą, że szczepienia nie hamują transmisji koronawirusa.

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio właśnie zadekretował, że pracownicy sektora prywatnego w Nowym Jorku muszą zgodzić się, pod rygorem zwolnienia z pracy, na zaszczepienie przeciwko COVID-19. Mają na to czas do Wigilii Bożego Narodzenia, czyli 24 grudnia.

Lawina pozwów

Rozporządzenie OSHA zostało już wielokrotnie zaskarżone ze strony poszczególnych stanów USA, osób prywatnych oraz firm. Do czasu wydania kolejnego orzeczenia sądowego jest ono „zamrożone” po tym, gdy sądy nie zgodziły się z argumentacją OSHA oraz administracji prezydenta. Teraz sprawa najprawdopodobniej trafi do Sądu Najwyższego, który rozważy, czy zmuszanie do szczepień na koronawirusa przekracza uprawnienia, które Konstytucja Stanów Zjednoczonych przyznaje rządowi federalnemu i czy gwałci to wolności obywatelskie.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA