fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiatEuropa i USA: trwa walka z sanitaryzmem covidowym

Europa i USA: trwa walka z sanitaryzmem covidowym

Duże demonstracje przeszły kolejny raz, w ostatni weekend, przez kilka stolic krajów europejskich – przede wszystkim przez Brukselę oraz Wiedeń. Antysanitaryści, propagandowo stygmatyzowani określeniem „antyszczepionkowcy”, występują przeciwko dzieleniu ludzi według paszportów covidowych, niekonstytucyjnemu izolowaniu osób niezaszczepionych oraz coraz większemu ograniczaniu praw obywatelskich.

Demonstrantów ośmieliły dodatkowo dobre wieści z USA, gdzie tamtejszy sąd zakwestionował i zablokował sanitarystyczne i – napiszmy to wprost – faszystowskie w swoim charakterze rozporządzenie administracji prezydenta Joe Bidena. Sąd Okręgowy odrzucił bowiem wniosek rządu federalnego o przeniesienie do innego sądu pozwu skierowanego przeciwko Urzędowi Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (OSHA) w sprawie obowiązkowych szczepień lub testowania pracowników. Odrzucił też drugi wniosek o odblokowanie sanitarystyczno-faszystowskiego rozporządzenia. Stanowi to kolejny cios dla wysiłków administracji Bidena, usiłującej na siłę wyszczepić jak najwięcej Amerykanów „dobrowolnymi”, eksperymentalnymi preparatami.

Szczepcie się, albo kary i zwolnienia

Rozporządzenie OSHA wymaga od prywatnych pracodawców zatrudniających 100 lub więcej osób wdrożenia obowiązkowej polityki szczepień pracowników lub przeprowadzania co tydzień obowiązkowych i fundowanych przez firmę testów na COVID-19. Niezaszczepieni, nawet nie wykazujący najmniejszych objawów choroby, musieliby nosić maseczki przez cały czas pracy. Kto się do tego nie zastosuje, zostanie ukarany mandatem w wysokości kilku tysięcy, a nawet dziesiątków tysięcy dolarów. Gdy to nie pomoże, pracownika będzie można bezkarnie zwolnić. Nie ma przy tym znaczenia, że ktoś z powodów zdrowotnych, czy np. religijnych, nie może (lub nie chce) nosić przesłon na twarzy.

Z restrykcji, które niektórzy zaczynają porównywać do czasów faszystowskiej segregacji stosowanej przez Niemców wobec Żydów w trakcie II wojny światowej, zwolnione mają być osoby w pełni zaszczepione – jak można to rozumieć – obecnie już trzema dawkami preparatu. Choć oczywiście wszyscy już doskonale wiedzą, że szczepienia nie hamują transmisji koronawirusa.

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio właśnie zadekretował, że pracownicy sektora prywatnego w Nowym Jorku muszą zgodzić się, pod rygorem zwolnienia z pracy, na zaszczepienie przeciwko COVID-19. Mają na to czas do Wigilii Bożego Narodzenia, czyli 24 grudnia.

Lawina pozwów

Rozporządzenie OSHA zostało już wielokrotnie zaskarżone ze strony poszczególnych stanów USA, osób prywatnych oraz firm. Do czasu wydania kolejnego orzeczenia sądowego jest ono „zamrożone” po tym, gdy sądy nie zgodziły się z argumentacją OSHA oraz administracji prezydenta. Teraz sprawa najprawdopodobniej trafi do Sądu Najwyższego, który rozważy, czy zmuszanie do szczepień na koronawirusa przekracza uprawnienia, które Konstytucja Stanów Zjednoczonych przyznaje rządowi federalnemu i czy gwałci to wolności obywatelskie.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Uwaga! Nadchodzi cyfrowa demencja

Rozdawanie szkołom laptopów to nie tylko marnotrawienie pieniędzy publicznych – to konkretna szkoda wyrządzana dzieciom. Neurobiolog Manfred Spitzer dowodzi, że cyfryzacja szkół do niczego dobrego nie prowadzi.
4 MIN CZYTANIA