fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatEuropa ofiarą wojny na Ukrainie i rywalizacji amerykańsko-chińskiej

Europa ofiarą wojny na Ukrainie i rywalizacji amerykańsko-chińskiej

Europa staje się ofiarą kosztów związanych z wojną na Ukrainie i rywalizacji amerykańsko-chińskiej. Eksperci radzą Staremu Kontynentowi wymyślić nową politykę przemysłową, bo przemysł z Europy ucieka, a Amerykanie kuszą firmy technologiczne potężnymi dotacjami i grantami. Bruksela zapowiada środki odwetowe, jeśli Amerykanie nie zmienią przepisów.

Na początku grudnia w hiszpańskim dzienniku „El Pais” pojawił się artykuł autorstwa amerykańskiego politologa prof. Henergo Farrella z Johns Hopkins School of Advanced International Studies, który pisze wprost, że w obliczu zmian, jakie dokonują się na świecie, Unia Europejska musi pomyśleć nad własną polityką przemysłową.

Jak podkreśla prof. Farrell kraje europejskie nie są celem ataku Amerykanów, ale mogą stać się przypadkowymi ofiarami, jeśli nie będą w stanie pozycjonować się jako „żywotni sojusznicy w staraniach USA o konkurowanie z Chinami”.

W Europę uderza podwyżka cen paliw i surowców, skutki zerwanych łańcuchów dostaw oraz ograniczeń związanych z emisją CO2, co powoduje, że europejskie firmy zaczynają przenosić do USA i Chin. Ale nie tylko. Ucieczka przemysłu z Europy to również efekt nowej polityki przemysłowej Waszyngtonu, która zdaniem Komisji Europejskiej narusza zasady uczciwej konkurencji.

W sierpniu 2022 r. prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę o redukcji inflacji (IRA). Dzięki niej do amerykańskiej gospodarki wpompowane zostanie 737 mld dol., z czego 369 mld dol. to będą dotacje dla amerykańskich firm. Pieniądze zostaną wydane na promowanie wyprodukowanych w Stanach Zjednoczonych technologii (pojazdy elektryczne i akumulatory, wodór, magazynowanie energii i przemysł energii elektrycznej) oraz na dywersyfikację łańcuchów dostaw z dala od Chin. Aby otrzymać to wsparcie finansowe, produkty muszą być wytwarzane w Stanach Zjednoczonych.

Komisja Europejska już zapowiedziała kroki odwetowe, gdyż przepisy te – według urzędników z Brukseli – dyskryminują europejskich eksporterów i przyczyniają się do deindustrializacji Europy. Bruksela zagroziła Białemu Domowi oddaniem sprawy do Światowej Organizacji Handlu oraz pakietem kontrsubsydiów, jednocześnie oskarżając Amerykę o zdradę, a nawet spekulacje wojenne.

Kilka europejskich przedsiębiorstw produkujących czystą energię – m.in. ze Szwecji i Hiszpanii – już zapowiedziało przeniesienie swoich inwestycji do Stanów Zjednoczonych. Zaniepokojeni tym zjawiskiem przywódcy europejscy zaczęli interweniować bezpośrednio u Bidena. Na początku grudnia prezydent Francji Emmanuel Macron poleciał do Waszyngtonu z misją wywarcia na administracji amerykańskiej nacisku, by ta zrobiła w ustawie IRA wyjątki dla krajów europejskich. Biden miał obiecać francuskiemu przywódcy poprawki do ustawy, ale żadnych szczegółów zmian nie podano.

Waszyngton obmyśla, jak zdobyć przewagi technologiczne nad swoim największym rywalem – Chinami. Jednym z pomysłów na uniezależnienie się od dostaw półprzewodników z Chin i Tajwanu ma być podpisana (również w sierpniu br.) przez Bidena ustawa Chips and Science Act. Zapewnia ona dotacje o łącznej wartości 52,7 mld dolarów na badania, rozwój i produkcję półprzewodników w USA. Jej następstwem są już zapowiedzi nowych inwestycji przez tajwańską firmę półprzewodnikową TSMC, a także amerykańskie firmy: Intel, Micron i IBM.

Money.pl, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA