fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaŚwiatEuropa walczy z Chinami o wpływy w Afryce, a Niemcy ją zdobywają

Europa walczy z Chinami o wpływy w Afryce, a Niemcy ją zdobywają

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz udaje się w tym tygodniu do Kenii i Etiopii. Celem wizyty jest odparcie wpływów krajów autorytarnych, takich jak Rosja i Chiny, od krajów tzw. Globalnego Południa.

Rząd w Berlinie jest przekonany, że Europa może być lepszym partnerem dla Afryki niż Chiny, a Olaf Scholz podczas swojej trzydniowej podróży do Kenii i Etiopii będzie zabiegał o przyspieszenie rozmów o umowach handlowych i współpracy z tymi krajami. Niemcy i inne kraje europejskie w coraz większym stopniu postrzegają Pekin jako strategicznego konkurenta i walczą o zmniejszenie swojej zależności gospodarczej od Chin, wyciągając lekcje z nadmiernej zależność od rosyjskiej energii. Chcą też mieć pewność, że mają niezawodne łańcuchy dostaw w zaprzyjaźnionych krajach trzecich.

Chiny światowym pożyczkodawcą

W ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku prezydenta Chin Xi Jinpinga Państwo Środka przeznaczyło w ciągu ostatniej dekady około 900 miliardów dolarów na infrastrukturę i inne projekty na całym świecie, w tym w Afryce. Rola Chin jako głównego pożyczkodawcy dla wielu krajów rozwijających to część szerszej strategicznej rywalizacji z USA o wpływy na całym świecie.

Według danych zebranych przez China Africa Research Initiative Johna Hopkina, Kenia i Etiopia należą do największych odbiorców chińskich pożyczek dla kontynentu. Dzięki chińskiemu wsparciu możliwe jest między innymi finansowanie największego projektu infrastrukturalnego Kenii, która od czasu odzyskania niepodległości wpadła w kłopoty z refinansowaniem – a mianowicie linii kolejowej między Nairobi a Mombasą.

Unia Europejska i Stany Zjednoczone reklamowały swoje własne alternatywy dla Inicjatywy Pasa i Szlaku, ale oba systemy opierają się na prywatnych kredytodawcach, co sprawia, że ich perspektywy są niepewne. Podczas rozmów w Etiopii i Kenii Scholz chce omówić redukcję zadłużenia i rolę Chin w tym procesie – poinformowało najbliższe otoczenie kanclerza.

Afrykańskie plany Scholza

W towarzystwie licznej delegacji biznesowej Scholz ma zamiar wykorzystać wyjazd również do pogłębienia więzi handlowych i omówienia współpracy w zakresie zielonego wodoru. Dążąc do zabezpieczenia i dywersyfikacji dostaw energii Niemcy stawiają na zielony wodór jako paliwo przyszłości i postrzegają bogate w słońce kraje, takie jak Kenia i Namibia jako idealnych partnerów do produkcji i sprzedaży ekologicznego wodoru klientom europejskim za pomocą technologii i know how niemieckich przedsiębiorstw.

Scholz postrzega Kenię jako kolejnego obiecującego partnera, ponieważ kraj ten pozyskuje już ponad 90 procent swojej energii elektrycznej z energii odnawialnej i zamierza osiągnąć 100 procent do 2030 roku. Kenia jest szczególnie zainteresowana przyciąganiem bezpośrednich inwestycji zagranicznych w przemysł wytwórczy i produkcję żywności, ale także zacieśnia współpracę w zakresie energii odnawialnej i technologii przyjaznych dla klimatu. „Kenia jest wiodącym użytkownikiem zielonej energii i jesteśmy zainteresowani dzieleniem się naszymi zasobami zielonej energii z Niemcami i Europą” – mówi sekretarz spraw zagranicznych Kenii Alfred Mutua. Mutua powiedział też Bloombergowi, że kraj ten jest zainteresowany przyciągnięciem większej liczby niemieckich inwestorów, dodając, że to obiecujący znak, że Scholz przyjeżdża do Kenii z tak wieloma biznesmenami.

„Dla niemieckich firm ważny jest rozwój stosunków gospodarczych z Afryką” – powiedział Bloombergowi Volker Treier, szef handlu zagranicznego w Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej. „Również ze względu na obecne wyzwania geopolityczne powinniśmy wykorzystać wszystkie możliwości i musi to obejmować Afrykę”.

Podczas spotkań w Nairobi Niemcy chcą doprecyzować zaawansowane już rozmowy między UE a Kenią w celu przypieczętowania tymczasowej umowy o partnerstwie gospodarczym – specjalnej umowy handlowej, która zapewniłaby bezcłowy i bezkontyngentowy dostęp do rynku UE dla całego kenijskiego eksportu oraz częściowe i stopniowe otwarcie rynku kenijskiego.

Niemcy mają nadzieję, że taka umowa może zostać wykorzystana jako trampolina do zawarcia szerszej umowy o wolnym handlu między UE a Afrykańską Kontynentalną Strefą Wolnego Handlu, o czym poinformowali urzędnicy zaangażowani w przygotowania do afrykańskiej podróży Olafa Scholza.

Źródło: Bloomberg

 

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Eurokomisarz za czterodniowym tygodniem pracy

Unia Europejska powinna dążyć do wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, zwłaszcza w sektorach, w których brakuje siły roboczej – powiedział Nicolas Schmit, unijny komisarz ds. zatrudnienia i praw socjalnych.
2 MIN CZYTANIA

Turcja umacnia się militarnie i staje się ważnym graczem w Europie

Prezydent Recep Tayyip Erdogan zbroi Turcję i dynamicznie rozwija krajowy przemysł wojskowy. Czy powinniśmy obawiać się rosnącej tureckiej potęgi militarnej?
3 MIN CZYTANIA

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Turcja umacnia się militarnie i staje się ważnym graczem w Europie

Prezydent Recep Tayyip Erdogan zbroi Turcję i dynamicznie rozwija krajowy przemysł wojskowy. Czy powinniśmy obawiać się rosnącej tureckiej potęgi militarnej?
3 MIN CZYTANIA

Nowy Jork nie daje sobie rady z napływem nielegalnych imigrantów

Nowy Jork dusi się pod napływem 70 tysięcy imigrantów. Władze domagają się większego wsparcia i rozdzielenia na inne miasta opieki nad osobami ubiegającymi się o azyl.
3 MIN CZYTANIA

Wzrost gospodarczy Irlandii uchronił Unię Europejską przed recesją?

Czy to możliwe, że Zielona Wyspa z zaledwie pięciomilionową populacją była w stanie zmienić – na korzyść – statystyki dotyczące wzrostu gospodarczego w całej strefie euro? Tak właśnie się stało, jednak niebawem ten irlandzki cud gospodarczy może się skończyć.
7 MIN CZYTANIA