fbpx
wtorek, 17 września, 2024
Strona głównaŚwiatEuropa walczy z Chinami o wpływy w Afryce, a Niemcy ją zdobywają

Europa walczy z Chinami o wpływy w Afryce, a Niemcy ją zdobywają

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz udaje się w tym tygodniu do Kenii i Etiopii. Celem wizyty jest odparcie wpływów krajów autorytarnych, takich jak Rosja i Chiny, od krajów tzw. Globalnego Południa.

Rząd w Berlinie jest przekonany, że Europa może być lepszym partnerem dla Afryki niż Chiny, a Olaf Scholz podczas swojej trzydniowej podróży do Kenii i Etiopii będzie zabiegał o przyspieszenie rozmów o umowach handlowych i współpracy z tymi krajami. Niemcy i inne kraje europejskie w coraz większym stopniu postrzegają Pekin jako strategicznego konkurenta i walczą o zmniejszenie swojej zależności gospodarczej od Chin, wyciągając lekcje z nadmiernej zależność od rosyjskiej energii. Chcą też mieć pewność, że mają niezawodne łańcuchy dostaw w zaprzyjaźnionych krajach trzecich.

Chiny światowym pożyczkodawcą

W ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku prezydenta Chin Xi Jinpinga Państwo Środka przeznaczyło w ciągu ostatniej dekady około 900 miliardów dolarów na infrastrukturę i inne projekty na całym świecie, w tym w Afryce. Rola Chin jako głównego pożyczkodawcy dla wielu krajów rozwijających to część szerszej strategicznej rywalizacji z USA o wpływy na całym świecie.

Według danych zebranych przez China Africa Research Initiative Johna Hopkina, Kenia i Etiopia należą do największych odbiorców chińskich pożyczek dla kontynentu. Dzięki chińskiemu wsparciu możliwe jest między innymi finansowanie największego projektu infrastrukturalnego Kenii, która od czasu odzyskania niepodległości wpadła w kłopoty z refinansowaniem – a mianowicie linii kolejowej między Nairobi a Mombasą.

Unia Europejska i Stany Zjednoczone reklamowały swoje własne alternatywy dla Inicjatywy Pasa i Szlaku, ale oba systemy opierają się na prywatnych kredytodawcach, co sprawia, że ich perspektywy są niepewne. Podczas rozmów w Etiopii i Kenii Scholz chce omówić redukcję zadłużenia i rolę Chin w tym procesie – poinformowało najbliższe otoczenie kanclerza.

Afrykańskie plany Scholza

W towarzystwie licznej delegacji biznesowej Scholz ma zamiar wykorzystać wyjazd również do pogłębienia więzi handlowych i omówienia współpracy w zakresie zielonego wodoru. Dążąc do zabezpieczenia i dywersyfikacji dostaw energii Niemcy stawiają na zielony wodór jako paliwo przyszłości i postrzegają bogate w słońce kraje, takie jak Kenia i Namibia jako idealnych partnerów do produkcji i sprzedaży ekologicznego wodoru klientom europejskim za pomocą technologii i know how niemieckich przedsiębiorstw.

Scholz postrzega Kenię jako kolejnego obiecującego partnera, ponieważ kraj ten pozyskuje już ponad 90 procent swojej energii elektrycznej z energii odnawialnej i zamierza osiągnąć 100 procent do 2030 roku. Kenia jest szczególnie zainteresowana przyciąganiem bezpośrednich inwestycji zagranicznych w przemysł wytwórczy i produkcję żywności, ale także zacieśnia współpracę w zakresie energii odnawialnej i technologii przyjaznych dla klimatu. „Kenia jest wiodącym użytkownikiem zielonej energii i jesteśmy zainteresowani dzieleniem się naszymi zasobami zielonej energii z Niemcami i Europą” – mówi sekretarz spraw zagranicznych Kenii Alfred Mutua. Mutua powiedział też Bloombergowi, że kraj ten jest zainteresowany przyciągnięciem większej liczby niemieckich inwestorów, dodając, że to obiecujący znak, że Scholz przyjeżdża do Kenii z tak wieloma biznesmenami.

„Dla niemieckich firm ważny jest rozwój stosunków gospodarczych z Afryką” – powiedział Bloombergowi Volker Treier, szef handlu zagranicznego w Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej. „Również ze względu na obecne wyzwania geopolityczne powinniśmy wykorzystać wszystkie możliwości i musi to obejmować Afrykę”.

Podczas spotkań w Nairobi Niemcy chcą doprecyzować zaawansowane już rozmowy między UE a Kenią w celu przypieczętowania tymczasowej umowy o partnerstwie gospodarczym – specjalnej umowy handlowej, która zapewniłaby bezcłowy i bezkontyngentowy dostęp do rynku UE dla całego kenijskiego eksportu oraz częściowe i stopniowe otwarcie rynku kenijskiego.

Niemcy mają nadzieję, że taka umowa może zostać wykorzystana jako trampolina do zawarcia szerszej umowy o wolnym handlu między UE a Afrykańską Kontynentalną Strefą Wolnego Handlu, o czym poinformowali urzędnicy zaangażowani w przygotowania do afrykańskiej podróży Olafa Scholza.

Źródło: Bloomberg

 

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA