Misja Europejskiej Agencji Kosmicznej rozpoczęła się w Gujanie Francuskiej, gdzie nastąpił start bezzałogowej rakiety. W 2031 roku ma ona zbliżyć się do księżyców Jowisza: Ganimedesa, Europy i Kallisto. Tam przeprowadzone zostaną badania księżyców głównie pod kątem weryfikacji możliwości zaistnienia warunków do powstania i potrzymania form życia pod zlodowaciałą powierzchnią tych ciał niebieskich.
Ostatecznie misja ma zakończyć się w 2035 roku, gdy sonda Juice planowo rozbije się o powierzchnię Ganimedesa.
Koszt całego przedsięwzięcia wyniesie 1,6 miliarda euro. Sonda została wyposażona w szereg instrumentów, pozwalających na zbieranie danych na odległych od ziemi o ponad 600 milionów kilometrów księżyców. Juice jest najbardziej zaawansowanym projektem realizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną.
Misja jest prowadzona przez europejską instytucję i 16 krajów naszego kontynentu, jednak współpracowano w trakcie jej przygotowania też z innymi państwami. M.in. z agencjami kosmicznymi USA (NASA), Japonii (JAXA) czy Izraela (ISA), które dostarczyły niektóre z urządzeń zainstalowanych w sondzie.
Swoją udział mają też Polacy. Centrum Badań Kosmicznych PAN uczestniczyło w przygotowaniu materiałów naukowych wykorzystanych podczas misji, a także zaprojektowało prototypy i modele zamieszczonych w Juice instrumentów. Firmy Astronika i Sener Polska wzięły udział w budowie podzespołów i sprzętu obecnego w sondzie.
gov.pl, thehill.com