fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaNaukaEuropa wydała miliardy, aby poszukać życia na księżycach Jowisza

Europa wydała miliardy, aby poszukać życia na księżycach Jowisza

Kilka dni temu rozpoczęła się misja kosmiczna sondy Juice, której zadaniem jest zbadanie księżyców Jowisza.

Misja Europejskiej Agencji Kosmicznej rozpoczęła się w Gujanie Francuskiej, gdzie nastąpił start bezzałogowej rakiety. W 2031 roku ma ona zbliżyć się do księżyców Jowisza: Ganimedesa, Europy i Kallisto. Tam przeprowadzone zostaną badania księżyców głównie pod kątem weryfikacji możliwości zaistnienia warunków do powstania i potrzymania form życia pod zlodowaciałą powierzchnią tych ciał niebieskich.

Ostatecznie misja ma zakończyć się w 2035 roku, gdy sonda Juice planowo rozbije się o powierzchnię Ganimedesa.

Koszt całego przedsięwzięcia wyniesie 1,6 miliarda euro. Sonda została wyposażona w szereg instrumentów, pozwalających na zbieranie danych na odległych od ziemi o ponad 600 milionów kilometrów księżyców. Juice jest najbardziej zaawansowanym projektem realizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną.

Misja jest prowadzona przez europejską instytucję i 16 krajów naszego kontynentu, jednak współpracowano w trakcie jej przygotowania też z innymi państwami. M.in. z agencjami kosmicznymi USA (NASA), Japonii (JAXA) czy Izraela (ISA), które dostarczyły niektóre z urządzeń zainstalowanych w sondzie.

Swoją udział mają też Polacy. Centrum Badań Kosmicznych PAN uczestniczyło w przygotowaniu materiałów naukowych wykorzystanych podczas misji, a także zaprojektowało prototypy i modele zamieszczonych w Juice instrumentów. Firmy Astronika i Sener Polska wzięły udział w budowie podzespołów i sprzętu obecnego w sondzie.

gov.pl, thehill.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Od fizyki do Boga [WYWIAD]

O połączeniu materii i ducha i o tym, czym jest myśl, a czym modlitwa w odniesieniu do teorii myśli o myśli rozmawiamy z jej twórcą, Michałem Garapichem.
9 MIN CZYTANIA

Czy da się udowodnić, że Bóg istnieje? [WYWIAD]

Czy można w kwadrans udowodnić, że Bóg istnieje? Krzysztof Oppenheim dowodzi, że można. Na bazie wczorajszego wywiadu poświęconemu historyczności Jezusa z Nazaretu, kontynuujemy naszą rozmowę, idąc krok dalej i zadając sobie pytanie, które nurtuje ludzkość od zarania dziejów: czy Bóg istnieje?
13 MIN CZYTANIA

Czy niemiecki system szkolnictwa zawiódł?

Publiczna edukacja w Niemczech jest „bezpłatna” (czyli finansowana z podatków), jednak coraz więcej rodziców decyduje się posłać swoje dzieci do szkoły prywatnej, nawet jeśli wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Czy dobre wykształcenie w Niemczech stanie się wkrótce przywilejem tylko tych, których będzie na nie stać?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA