fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaNaukaEuropa wydała miliardy, aby poszukać życia na księżycach Jowisza

Europa wydała miliardy, aby poszukać życia na księżycach Jowisza

Kilka dni temu rozpoczęła się misja kosmiczna sondy Juice, której zadaniem jest zbadanie księżyców Jowisza.

Misja Europejskiej Agencji Kosmicznej rozpoczęła się w Gujanie Francuskiej, gdzie nastąpił start bezzałogowej rakiety. W 2031 roku ma ona zbliżyć się do księżyców Jowisza: Ganimedesa, Europy i Kallisto. Tam przeprowadzone zostaną badania księżyców głównie pod kątem weryfikacji możliwości zaistnienia warunków do powstania i potrzymania form życia pod zlodowaciałą powierzchnią tych ciał niebieskich.

Ostatecznie misja ma zakończyć się w 2035 roku, gdy sonda Juice planowo rozbije się o powierzchnię Ganimedesa.

Koszt całego przedsięwzięcia wyniesie 1,6 miliarda euro. Sonda została wyposażona w szereg instrumentów, pozwalających na zbieranie danych na odległych od ziemi o ponad 600 milionów kilometrów księżyców. Juice jest najbardziej zaawansowanym projektem realizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną.

Misja jest prowadzona przez europejską instytucję i 16 krajów naszego kontynentu, jednak współpracowano w trakcie jej przygotowania też z innymi państwami. M.in. z agencjami kosmicznymi USA (NASA), Japonii (JAXA) czy Izraela (ISA), które dostarczyły niektóre z urządzeń zainstalowanych w sondzie.

Swoją udział mają też Polacy. Centrum Badań Kosmicznych PAN uczestniczyło w przygotowaniu materiałów naukowych wykorzystanych podczas misji, a także zaprojektowało prototypy i modele zamieszczonych w Juice instrumentów. Firmy Astronika i Sener Polska wzięły udział w budowie podzespołów i sprzętu obecnego w sondzie.

gov.pl, thehill.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Indie wylądowały na Księżycu za rekordowo niską cenę

Zaledwie kilkanaście dni po zakończonym sukcesem lądowaniu indyjskiego łazika w pobliżu południowego bieguna Księżyca kraj ten wystrzelił w kosmos kolejną rakietę.
< 1 MIN CZYTANIA

Dochód podstawowy pomoże uwolnić się od perfekcjonizmu?

Według cytowanego przez "The Economist" psychologa społecznego Thomasa Currana przydzielenie obywatelom dochodu podstawowego zmniejszyłoby napięcie wynikające z ciągłej rywalizacji
3 MIN CZYTANIA

Czy Polska zyska na inwestycjach w kosmos?

Polska zwiększy swoje składki na rzecz Europejskiej Agencji Kosmicznej, co ma przynieść korzyści naszemu przemysłowi.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA