fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeEuropa zwiększa budżet na poszukiwania życia na Marsie

Europa zwiększa budżet na poszukiwania życia na Marsie

Państwa należące do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) zwiększyły budżet tej organizacji na najbliższe lata.

W poprzednich trzech latach budżet Europejskiej Agencji Kosmicznej wynosił 14,5 mld euro. Jej władze apelowały o zwiększenie go na okres między 2023 a 2025 rokiem do 18,5 mld euro. Ostatecznie członkowie podjęli decyzję o przekazaniu łącznych kwot w wysokości 16,9 mld euro.

ESA realizuje projekty związane z obserwacją i eksploatacją kosmosu. Finansowanie opiera się na zasadzie „sprawiedliwego zwrotu”, czyli im więcej dany kraj przeznaczył środków na funkcjonowanie ESA, tym więcej korzyści czerpie z efektów wykonanych prac. Aktualnie największym donatorem są Niemcy.

Jeżeli chodzi o plany na najbliższe lata to sprowadzają się one do kilku najważniejszych priorytetów. Agencja m.in. zamierza prowadzić poszukiwania na Marsie form życia, które mogły tam występować w przeszłości. Ponadto realizuje też obserwacje naszej planety pod kątem zachodzących zmian klimatycznych. Konkretnymi projektami realizowanymi przez ESA są: system startowy dla rakiet Ariana 6, rakieta Vega C i lądownik, który będzie użyty podczas realizowanej przez NASA misji Artemis.

Do Europejskiej Agencji Kosmicznej należą 22 państwa, w tym – od 2012 roku – również Polska.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA