fbpx
piątek, 1 listopada, 2024
Strona głównaInnowacjeEuropa zwiększa budżet na poszukiwania życia na Marsie

Europa zwiększa budżet na poszukiwania życia na Marsie

Państwa należące do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) zwiększyły budżet tej organizacji na najbliższe lata.

W poprzednich trzech latach budżet Europejskiej Agencji Kosmicznej wynosił 14,5 mld euro. Jej władze apelowały o zwiększenie go na okres między 2023 a 2025 rokiem do 18,5 mld euro. Ostatecznie członkowie podjęli decyzję o przekazaniu łącznych kwot w wysokości 16,9 mld euro.

ESA realizuje projekty związane z obserwacją i eksploatacją kosmosu. Finansowanie opiera się na zasadzie „sprawiedliwego zwrotu”, czyli im więcej dany kraj przeznaczył środków na funkcjonowanie ESA, tym więcej korzyści czerpie z efektów wykonanych prac. Aktualnie największym donatorem są Niemcy.

Jeżeli chodzi o plany na najbliższe lata to sprowadzają się one do kilku najważniejszych priorytetów. Agencja m.in. zamierza prowadzić poszukiwania na Marsie form życia, które mogły tam występować w przeszłości. Ponadto realizuje też obserwacje naszej planety pod kątem zachodzących zmian klimatycznych. Konkretnymi projektami realizowanymi przez ESA są: system startowy dla rakiet Ariana 6, rakieta Vega C i lądownik, który będzie użyty podczas realizowanej przez NASA misji Artemis.

Do Europejskiej Agencji Kosmicznej należą 22 państwa, w tym – od 2012 roku – również Polska.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA