fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaInnowacjeEuropa zwiększa budżet na poszukiwania życia na Marsie

Europa zwiększa budżet na poszukiwania życia na Marsie

Państwa należące do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) zwiększyły budżet tej organizacji na najbliższe lata.

W poprzednich trzech latach budżet Europejskiej Agencji Kosmicznej wynosił 14,5 mld euro. Jej władze apelowały o zwiększenie go na okres między 2023 a 2025 rokiem do 18,5 mld euro. Ostatecznie członkowie podjęli decyzję o przekazaniu łącznych kwot w wysokości 16,9 mld euro.

ESA realizuje projekty związane z obserwacją i eksploatacją kosmosu. Finansowanie opiera się na zasadzie „sprawiedliwego zwrotu”, czyli im więcej dany kraj przeznaczył środków na funkcjonowanie ESA, tym więcej korzyści czerpie z efektów wykonanych prac. Aktualnie największym donatorem są Niemcy.

Jeżeli chodzi o plany na najbliższe lata to sprowadzają się one do kilku najważniejszych priorytetów. Agencja m.in. zamierza prowadzić poszukiwania na Marsie form życia, które mogły tam występować w przeszłości. Ponadto realizuje też obserwacje naszej planety pod kątem zachodzących zmian klimatycznych. Konkretnymi projektami realizowanymi przez ESA są: system startowy dla rakiet Ariana 6, rakieta Vega C i lądownik, który będzie użyty podczas realizowanej przez NASA misji Artemis.

Do Europejskiej Agencji Kosmicznej należą 22 państwa, w tym – od 2012 roku – również Polska.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia reguluje sztuczną inteligencję. Polska przygotowuje swoje przepisy

Parlament Europejski przyjął AI Act – kompleksowe regulacje dotyczące używania i rozwijania sztucznej inteligencji. AI Act ma wejść w życie jeszcze w 2024 r. Rząd zapowiada prace nad stworzeniem zgodnych z unijnymi regulacji polskich.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy korzystają z chmur

Większość przedsiębiorstw w Polsce wykorzystuje różnego rodzaju technologie chmurowe do rekrutacji lub zarządzania swoimi kadrami.
2 MIN CZYTANIA

Firmy produkcyjne stawiają na AI

Większość firm produkcyjnych w Polsce wdrożyło jakieś rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji lub jest w trakcie ich implementacji.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Brytyjczycy zaczęli masowo chorować po pandemii COVID-19

Po zakończeniu pandemii koronawirusa znacznie wzrosła liczba mieszkańców Wielkiej Brytanii, którzy nie pracują z powodów zdrowotnych.
2 MIN CZYTANIA

Jest życie poza Unią! Europejskie państwa zawarły potężną umowę z Indiami

Kraje należące do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu zawarły porozumienie z Indiami, które ma zapewnić znaczne zwiększenie wzajemnej wymiany handlowej.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia Europejska sfinansowała sprzęt do tłumienia demonstracji

Finansowane z unijnego budżetu senegalskie jednostki specjalne krwawo pacyfikują demonstracje, których uczestnicy sprzeciwiają się autorytarnym zapędom obecnego prezydenta.
2 MIN CZYTANIA