W poprzednich trzech latach budżet Europejskiej Agencji Kosmicznej wynosił 14,5 mld euro. Jej władze apelowały o zwiększenie go na okres między 2023 a 2025 rokiem do 18,5 mld euro. Ostatecznie członkowie podjęli decyzję o przekazaniu łącznych kwot w wysokości 16,9 mld euro.
ESA realizuje projekty związane z obserwacją i eksploatacją kosmosu. Finansowanie opiera się na zasadzie „sprawiedliwego zwrotu”, czyli im więcej dany kraj przeznaczył środków na funkcjonowanie ESA, tym więcej korzyści czerpie z efektów wykonanych prac. Aktualnie największym donatorem są Niemcy.
Jeżeli chodzi o plany na najbliższe lata to sprowadzają się one do kilku najważniejszych priorytetów. Agencja m.in. zamierza prowadzić poszukiwania na Marsie form życia, które mogły tam występować w przeszłości. Ponadto realizuje też obserwacje naszej planety pod kątem zachodzących zmian klimatycznych. Konkretnymi projektami realizowanymi przez ESA są: system startowy dla rakiet Ariana 6, rakieta Vega C i lądownik, który będzie użyty podczas realizowanej przez NASA misji Artemis.
Do Europejskiej Agencji Kosmicznej należą 22 państwa, w tym – od 2012 roku – również Polska.
Reuters