fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaZdrowieEuropejczycy żyją coraz krócej

Europejczycy żyją coraz krócej

Polska jest na jednym z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej pod względem średniej długości życia mieszkańców.

W 2020 roku średnia długość życia mieszkańca Polski wyniosła 76,6 lat. Krótsza z krajów UE była notowana tylko w Bułgarii (73,6), Rumunii (74,2), na Litwie (75,1), Łotwie (75,7) i  Węgrzech (75,7).

Najdłużej żyją mieszkańcy Irlandii – średnio 82,8 lat.

W 2020 roku średnia długość życia w całej Unii spadła o 0,7 roku, co jest m.in. efektem pandemii COVID-19 i gwałtownego zwiększeniu obciążenia służby zdrowia krajów członkowskich.

Raport Komisji Europejskiej na ten temat zwraca uwagę w szczególności na sytuację Rumunii i Bułgarii. W tym pierwszym kraju niepokojąca jest również bardzo duża rozbieżność między tym jakiego wieku dożywają mężczyźni (70,5 lat) i kobiety (78,4 lat). W obydwu państwach wydatki na służbę zdrowia są najniższe w całej UE. W Bułgarii nawet jedna trzecia pacjentów trafia od razu na szpitalne oddziały ratunkowe, często pomijając wizytę u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. W ostatnich latach znacznie został też uszczuplony personel medyczny w obydwu tych państwach, głównie z powodu migracji pielęgniarek i lekarzy do bogatszych regionów Unii Europejskiej.

euobserver.com, ec.europa.eu

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Stan zdrowia psychicznego Europejczyków najgorszy od lat

Unia zwiększa wydatki na ochronę zdrowia psychicznego, a mimo to lawinowo rośnie liczba osób wymagających pomocy medycznej w tym zakresie. Większość cierpiących na depresję nie otrzymuje odpowiedniego leczenia. Zdaniem specjalistów wielu ludzi cierpi na problemy natury psychicznej z powodu niepewności ekonomicznej.
3 MIN CZYTANIA

ZUS prześwietlił zwolnienia lekarskie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził kontrolę zwolnień lekarskich wydanych w 2023 roku i zakwestionował aż 20 tys. z nich.
2 MIN CZYTANIA

WHO za centralnym zarządzaniem zdrowiem

Nowy tzw. traktat antypandemiczny przekazuje Światowej Organizacji Zdrowia uprawnienia do centralnego zarządzania polityką zdrowotną.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Firmy chcą mieć pracowników w biurach, a ci wolą siedzieć w domach

Podczas gdy coraz więcej firm oczekuje od zatrudnionych osób obecności w biurach, to jednocześnie rośnie liczba pracowników domagających się większej elastyczności w tym względzie.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińska riwiera będzie centrum wolnego handlu

Władze Państwa Środka zapowiadają przekształcenie położonej na południu kraju wyspy Hainan w największy na świecie port wolnego handlu.
< 1 MIN CZYTANIA

Wartość unijnej produkcji rolnej bije rekordy

Wartość produkcji sektora rolnego wszystkich państw należących do Unii Europejskiej systematycznie rośnie od ponad dekady i pobiła w ubiegłym roku kolejne rekordy.
< 1 MIN CZYTANIA