fbpx
wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesEuropejska branża zbrojeniowa kwitnie dzięki wojnie na Ukrainie

Europejska branża zbrojeniowa kwitnie dzięki wojnie na Ukrainie

Przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją broni w całej Europie prowadzą wytężone działania mające na celu sprostanie zapotrzebowaniu Ukrainy.

Każdego dnia ukraińskie wojsko używa ok. 5-6 tysięcy pocisków artyleryjskich. Jest to tyle, ile wynoszą regularne roczne zamówienia średniej wielkości europejskiego państwa.

Firmy dostarczające broń stają przed dużymi wyzwaniami związanymi z zapewnieniem odpowiedniej ilości niezbędnych surowców i komponentów. Wojna wybuchła, gdy jeszcze nie zostały w pełni odtworzone łańcuchy dostaw załamane podczas pandemii COVID-19. Stąd obecnie ma miejsce wzmożone tempo prac zmierzających do ich odnowienia.

Dla przedsiębiorstw z branży szczególnie są pożądane nowe źródła dostaw chemikaliów, metali i tworzyw sztucznych.

Zbrojeniówka zwiększa też swoje moce produkcyjne przez uruchamianie kolejnych zakładów oraz zwiększanie zatrudnienia. Niemiecki Rheinmetall zapowiedział wybudowanie nowej fabryki materiałów wybuchowych na Węgrzech.

Produkująca amunicję firma Nammo (udziały w niej mają rządy Finlandii i Norwegii) w 2022 roku poczyniła trzykrotnie większe inwestycje niż rok wcześniej. Również producenci materiałów wybuchowych, jak francuski Eurenco czy brytyjski Chemring przyznają, że zwiększają moce produkcyjne. Druga z firm oznajmiła, że klienci oczekują wzrostu dostaw o 100-200 procent.

Financial Times

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA