fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaBiznesEuropejska ekspansja Orlenu trwa w najlepsze

Europejska ekspansja Orlenu trwa w najlepsze

Polski koncern naftowy Orlen kontynuuje ekspansję na rynkach europejskich przejmując 63 stacje paliw na Węgrzech.

Przejęcie węgierskich stacji paliw jest efektem realizacji umowy z tamtejszym koncernem paliwowym MOL. Oznacza to, że łącznie z już posiadanymi wcześniej w tym kraju obiektami Orlen będzie miał ich finalnie 140. Oznacza to też, że polska firma jest trzecią siecią pod względem ich liczby w tym państwie. 

Największym zagranicznym rynkiem są dla Orlenu Niemcy, gdzie kontroluje 607 stacji. Spółka szeroko działa też w Czechach (463 obiekty), Austrii (267), na Słowacji (91) i na Litwie (30). 

Znaczna część z posiadanych za granicą stacji posiada punkty do ładowania samochodów elektrycznych (ich liczba jest systematycznie rozszerzana) oraz punkty gastronomiczne. 

Obecnie Orlen ma 3442 stacje, łącznie z tymi znajdującymi się w Polsce. Prezes Daniel Obajtek podkreśla, że strategicznym celem firmy jest przekroczenie w tym roku 3,5 tysiąca stacji paliw. Wszystko wskazuje na to, że to jednak już nie on będzie ten wynik ogłaszał, ponieważ na 6 lutego jest zapowiedziane walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki, które prawdopodobnie odwoła go z zajmowanego stanowiska. 

orlen.pl, PAP
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rekordowe polskie drobiarstwo

Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w Europie i siódmym graczem na światowym rynku, co powinno napawać nas dumą. Już dziś jesteśmy europejskim czempionem, a cyfry jednoznacznie świadczą o dobrych perspektywach na przyszłość. O ile branża nie padnie ofiarą politycznych gier.
3 MIN CZYTANIA

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA