fbpx
piątek, 13 września, 2024
Strona głównaBiznesEuropejska gospodarka 2023 – stabilizacja czy recesja?

Europejska gospodarka 2023 – stabilizacja czy recesja?

Po trzech latach zamknięć i otwarć gospodarek z powodu pandemii, wojny na Ukrainie, zakłóceń łańcuchów dostaw i inflacji europejscy decydenci uznali, że 2023 r. będzie rokiem, w którym Stary Kontynent powróci do normalności, tj. przyzwoitego wzrostu i inflacji poniżej 2 proc. Europejska gospodarka rzeczywiście zaczyna się stabilizować. Niestety, proces ten jest powolny, a najbliższe perspektywy rysują się znacznie gorzej niż przewidują prognozy.

Zacznijmy od pozytywów. Strefa euro okazała się niezwykle odporna, biorąc pod uwagę szok wywołany rosyjską inwazją na Ukrainę i kryzys energetyczny. Gaz jest teraz tańszy niż w przeddzień konfliktu, mimo że ceny zeszłego lata drastycznie wzrosły. Rządy nie były zmuszone do racjonowania energii, jak się tego początkowo obawiano – częściowo dzięki sprzyjającej pogodzie. Inflacja w strefie euro (po osiągnięciu rekordowych 10,6 proc. w październiku) zaczęła spadać.

Zaraz po rozpoczęciu wojny niektórzy eksperci przewidywali, że europejski przemysł zawali się z powodu kosztów paliwa – produkcja w energochłonnych niemieckich fabrykach spadła o jedną piątą (jednak w skali roku spadek wyniósł zaledwie 3 proc.). Najnowsze badanie Instytutu Badań Ekonomicznych w Monachium (IFO) pokazuje jednak, że nastroje niemieckich przedsiębiorców aktualnie są równie optymistycznie jak przed pandemią Covid-19.

Chociaż gospodarka Niemiec nieznacznie skurczyła się w czwartym kwartale 2022 r. to strefa euro przeciwstawiła się oczekiwaniom recesji. Zgodnie z najnowszą prognozą Komisji Europejskiej Wspólnota uniknie kurczenia się gospodarki również w tym kwartale. Ostatnie badania potwierdzają tę projekcję. Indeks PMI (z ang. Purchasing Managers Indeks) pokazujący aktywność menedżerów wzrósł w ostatnich miesiącach, co sugeruje poprawę koniunktury.

Większa stabilność gospodarcza przekłada się na rynek pracy. W całej Unii w IV kwartale 2022 r. wzrosła liczba miejsc pracy. Stopa bezrobocia jest najniższa od czasu wprowadzenia euro w 1999 r. W ankietach firmy wskazują otwartość wobec zatrudnienia. Stabilna sytuacja na rynku pracy powoduje, że ludzie są bardziej skorzy do wydawania pieniędzy. Pomimo wysokich cen energii to dzięki konsumpcji zarówno w II, jak i III kwartale 2022 r. wzrost gospodarczy Unii zwiększył się o pół punktu procentowego.

Szok się zbliża?

W wielu krajach na skutki „szoku energetycznego przyjdzie poczekać, ponieważ wysokie ceny oddziałują na konsumentów z opóźnieniem” – ostrzega jednak Jens Eisenschmidt z banku Morgan Stanley. „W międzyczasie pomoc finansowa rządów, która pomogła gospodarstwom domowym, jeszcze bardziej opóźniła ten proces”.

Pytanie, jakie aktualnie zadaje sobie dziś wielu ekonomistów brzmi: jak długo jeszcze Europejczycy będą wydawać pieniądze? Zauważyć można, że w IV kwartale 2022 r. część gospodarstw domowych zaczęło już zaciskać pasa. W Austrii i Hiszpanii, dla których dostępne są szczegółowe dane PKB, konsumpcja obniżyła kwartalny wzrost o punkt procentowy. Handel detaliczny w strefie euro spadł w grudniu o 2,7 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Wielu ekspertów obawia się, że w tym roku konsumpcja może stać się problemem, gdy państwowe wsparcie i limity cen zostaną wycofane.

Inflacja mocno się trzyma

Inflacja nie odpuszcza. W UE mamy 27 różnych sposobów, w jaki hurtowe ceny energii są przekazywane konsumentom, co stanowi koszmar dla prognostyków. Presja cenowa może nadal być utrzymywana – tak jak w przypadku Niemiec, gdzie ceny energii wzrosły od stycznia do grudnia o 8,3 proc. Innymi słowy, nawet jeśli ceny hurtowe ustabilizują się na obecnych niższych poziomach, ceny dla gospodarstw domowych mogą okazać się nieobliczalne.

Silny rynek pracy w Europie również może być czynnikiem napędzającym inflację. Duże niedobory siły roboczej, które z uwagi na demografię będą się nasilać, zwiększają wymagania dotyczące wynagrodzeń. W Holandii płace wzrosły o 4,8 proc. w styczniu, w porównaniu z rokiem ubiegłym. Niemieckie związki zawodowe sektora publicznego już grożą strajkami domagając się podwyżki na poziomie 10,5 proc.

Dane z serwisów rekrutacyjnych pokazują, że płace w strefie euro mają tendencję do podążania za inflacją. Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, z wyłączeniem żywności i energii, wzrósł o 7 proc. w ciągu roku (do stycznia). Europejski Bank Centralny nie ma zatem innej możliwości jak utrzymać stopy procentowe na wysokim poziomie. Rynki oczekują, że w lecie wzrosną one z 2,5 proc. do 3,7 proc.

Wszystko wskazuje więc na to, że w obliczu upartej inflacji strefie euro nie uda się uniknąć recesji, a Europejczyków czekają – wbrew optymistycznym prognozom polityków – chude lata.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA