fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaInnowacjeEuropejczycy nie gęsi i swoją sztuczną inteligencję mają

Europejczycy nie gęsi i swoją sztuczną inteligencję mają

W Europie powstają kolejne firmy, które chcą udostępnić swoim klientom możliwość korzystania z serwisów opartych o generatywną sztuczną inteligencję.

Francuski minister gospodarki Bruno Le Maire zapowiedział, że w Unii Europejskiej powstanie w ciągu najbliższych pięciu lat system generatywnej sztucznej inteligencji, który znacznie przyczyni się do poprawy produktywności europejskiej gospodarki.

Francuzi mają setki milionów na rozwój AI

Obecnie najbliżej do realizacji serwisu mogącego konkurować z OpenAI, które odpowiada za sukces ChataGPT, wydają się firmy z Francji i Niemiec.

Francuski start-up Mistral w cztery tygodnie zebrał od inwestorów 105 mln euro, a wycena spółki sięga już 260 mln euro. Firma zatrudnia osoby mające doświadczenie w pracy dla Google i Facebooka. Możliwe, że w najbliższym czasie jej rozwój zostanie wsparty przez francuski rząd. A to wszystko zanim jeszcze powstał jakikolwiek serwis czy ogólnodostępna usługa, która mogłaby pokazać możliwości systemu.

Niemcy już pozyskują klientów

Bardziej zaawansowane narzędzie ma niemiecki start-up Aleph Alpha, założony przez Jonasa Andrulisa. Ta firma świadczy już komercyjnie, płatne usługi, z których korzysta tysiące klientów – głównie banków, firm oraz instytucji rządowych. Do tej pory na swoją działalność start-up zebrał od inwestorów 27 mln dolarów. System opracowany przez Aleph Alpha zapewnia duże możliwości personalizacji pod konkretnego użytkownika. To znaczy, że firma chcąca go wykorzystać w swoim czacie do obsługi własnych klientów, może wyposażyć go zarówno w odpowiednią wiedzę i dane, ale też zaprogramować tak, aby na ewentualne pytania odpowiadał w określonym tonie lub np. w żartobliwy sposób.

System Aleph Alpha charakteryzuje się tym, że oprócz udzielanych użytkownikom odpowiedzi na zadawane pytania, zawiera w nich również odnośniki do źródeł swojej wiedzy na dany temat.

wired.co.uk, lefigaro.fr

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polskie firmy na prestiżowych targach na Tajwanie

Polskie firmy wraz z przedstawicielami administracji, nauki oraz instytucji otoczenia biznesu reprezentowały Polskę na prestiżowych targach SEMICON.
< 1 MIN CZYTANIA

Chiński rząd przekaże potężne fundusze na rozwój technologii elektronicznych

Pekin zamierza uruchomić gigantyczne publiczne środki, które wzmocnią krajowy przemysł technologiczny, by mógł konkurować z amerykańskim i japońskim.
< 1 MIN CZYTANIA

Sztuczna inteligencja zabierze pracę przede wszystkim kobietom

Wpływ rozwoju generatywnej sztucznej inteligencji na środowisko pracy będzie w najbliższych latach systematycznie postępował szczególnie w najbardziej rozwiniętych gospodarkach.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA