fbpx
poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaFinanseEuropejski ranking siły nabywczej. Jak wypada Polska?

Europejski ranking siły nabywczej. Jak wypada Polska?

Polska spadła o jedno miejsce w najnowszej edycji rankingu mierzącego siłę nabywczą w Europie.

Badanie GfK Purchasing Power Europe 2022 wykazało, że Polska zajmuje 29. miejsce w Europie, jeśli chodzi o siłę nabywczą. W zestawieniu znalazły się 42 europejskie kraje.

Średnia siła nabywcza dla Polski to ponad 9,2 tys. euro, podczas gdy średnia dla Europy przekracza 16,3 tys. euro. Na szczycie zestawienia GfK kolejny rok z rzędu znalazły się Liechtenstein, Szwajcaria oraz Luksemburg. Z kolei najniższa siła nabywcza jest w Kosowie, Mołdawii oraz Ukrainie.

– Średnia siła nabywcza przypadająca na mieszkańca naszego kraju odpowiada tym samym wartości 56 proc. średniej europejskiej. Warto pamiętać, że jeszcze kilka, kilkanaście lat temu dystans, który dzielił nas od najbogatszych państw w Europie, był znacznie większy. Przez ten czas Polska znacząco odrobiła zaległości, jednak dużym wyzwaniem w naszym kraju wciąż pozostają silne dysproporcje w podziale na regiony – powiedziała client business partner w GfK Agnieszka Szlaska-Bąk.

Polsce udało się natomiast wyprzedzić Węgrów (30. miejsce) oraz Rumunów (31. miejsce), ale przed nami znaleźli się Czesi, którzy uplasowali się na 22. pozycji. Siła nabywcza naszych południowych sąsiadów wynosi prawie 13 tys. euro.

Najwyższą siłę nabywczą w naszym kraju ma Warszawa z 14,9 tys. euro na mieszkańca. Stanowi to 91,2 proc. średniej europejskiej.

PAP/IAR

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA