fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaFinanseEuropejski ranking siły nabywczej. Jak wypada Polska?

Europejski ranking siły nabywczej. Jak wypada Polska?

Polska spadła o jedno miejsce w najnowszej edycji rankingu mierzącego siłę nabywczą w Europie.

Badanie GfK Purchasing Power Europe 2022 wykazało, że Polska zajmuje 29. miejsce w Europie, jeśli chodzi o siłę nabywczą. W zestawieniu znalazły się 42 europejskie kraje.

Średnia siła nabywcza dla Polski to ponad 9,2 tys. euro, podczas gdy średnia dla Europy przekracza 16,3 tys. euro. Na szczycie zestawienia GfK kolejny rok z rzędu znalazły się Liechtenstein, Szwajcaria oraz Luksemburg. Z kolei najniższa siła nabywcza jest w Kosowie, Mołdawii oraz Ukrainie.

– Średnia siła nabywcza przypadająca na mieszkańca naszego kraju odpowiada tym samym wartości 56 proc. średniej europejskiej. Warto pamiętać, że jeszcze kilka, kilkanaście lat temu dystans, który dzielił nas od najbogatszych państw w Europie, był znacznie większy. Przez ten czas Polska znacząco odrobiła zaległości, jednak dużym wyzwaniem w naszym kraju wciąż pozostają silne dysproporcje w podziale na regiony – powiedziała client business partner w GfK Agnieszka Szlaska-Bąk.

Polsce udało się natomiast wyprzedzić Węgrów (30. miejsce) oraz Rumunów (31. miejsce), ale przed nami znaleźli się Czesi, którzy uplasowali się na 22. pozycji. Siła nabywcza naszych południowych sąsiadów wynosi prawie 13 tys. euro.

Najwyższą siłę nabywczą w naszym kraju ma Warszawa z 14,9 tys. euro na mieszkańca. Stanowi to 91,2 proc. średniej europejskiej.

PAP/IAR

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co Polacy sądzą o wprowadzeniu 800 plus?

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że wprowadzenie 800 plus negatywnie odbije się na inflacji w naszym kraju.
2 MIN CZYTANIA

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.
2 MIN CZYTANIA

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Węgiel czy zielone inwestycje – co wolą polskie firmy?

Zróżnicowane źródła zielonej energii są według najmniejszych polskich przedsiębiorstw przyszłością polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
2 MIN CZYTANIA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA