Polska spadła o jedno miejsce w najnowszej edycji rankingu mierzącego siłę nabywczą w Europie.

regionalizacja płacy minimalnej - grafika wpisu
Pixabay

Badanie GfK Purchasing Power Europe 2022 wykazało, że Polska zajmuje 29. miejsce w Europie, jeśli chodzi o siłę nabywczą. W zestawieniu znalazły się 42 europejskie kraje.

Średnia siła nabywcza dla Polski to ponad 9,2 tys. euro, podczas gdy średnia dla Europy przekracza 16,3 tys. euro. Na szczycie zestawienia GfK kolejny rok z rzędu znalazły się Liechtenstein, Szwajcaria oraz Luksemburg. Z kolei najniższa siła nabywcza jest w Kosowie, Mołdawii oraz Ukrainie.

– Średnia siła nabywcza przypadająca na mieszkańca naszego kraju odpowiada tym samym wartości 56 proc. średniej europejskiej. Warto pamiętać, że jeszcze kilka, kilkanaście lat temu dystans, który dzielił nas od najbogatszych państw w Europie, był znacznie większy. Przez ten czas Polska znacząco odrobiła zaległości, jednak dużym wyzwaniem w naszym kraju wciąż pozostają silne dysproporcje w podziale na regiony – powiedziała client business partner w GfK Agnieszka Szlaska-Bąk.

Polsce udało się natomiast wyprzedzić Węgrów (30. miejsce) oraz Rumunów (31. miejsce), ale przed nami znaleźli się Czesi, którzy uplasowali się na 22. pozycji. Siła nabywcza naszych południowych sąsiadów wynosi prawie 13 tys. euro.

Najwyższą siłę nabywczą w naszym kraju ma Warszawa z 14,9 tys. euro na mieszkańca. Stanowi to 91,2 proc. średniej europejskiej.

PAP/IAR

Poprzedni artykułTyle osób pracuje w polskim sporcie
Następny artykułJeszcze tylko krótki czas będą dostępne pieniądze z ARiMR. Rolnicy powinni się pospieszyć