fbpx
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaEnergetykaEuropejski wodorociąg ominie Polskę

Europejski wodorociąg ominie Polskę

Firmy z Niemiec, Czech, Słowacji i Ukrainy rozpoczęły działania mające na celu utworzenie Środkowoeuropejskiego Korytarza Wodorowego (Central European Hydrogen Corridor- CECH).

Cztery przedsiębiorstwa chcą nową inicjatywą zagospodarować własne zasoby i infrastrukturę, które zostaną zwolnione po wygaśnięciu długoterminowych kontraktów na import gazu z Rosji wraz z końcem obecnej dekady. Po modernizacji będzie można obecne sieci wykorzystać przy transporcie wodoru.

W inicjatywie będą uczestniczyć słowacki Eustream, ukraiński GTSOU, czeski Net4Gas i niemiecki OGE. Głównym dostawcą surowca ma być Ukraina.

Nowa sieć przesyłowa ma być gotowa do roku 2030.

Jednocześnie ma być realizowany inny wodorowy projekt H2EU+Store, w którym będą uczestniczyć podmioty z tych samych państwo co w CECH, a dodatkowo z Austrii.

Wodór może mieć istotny udział w zielonej transformacji i zastąpić obecnie stosowane, wysokoemisyjne źródła energii.

naturalgasworld.com, pv-magazine.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA