fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaEuropejski wodorociąg ominie Polskę

Europejski wodorociąg ominie Polskę

Firmy z Niemiec, Czech, Słowacji i Ukrainy rozpoczęły działania mające na celu utworzenie Środkowoeuropejskiego Korytarza Wodorowego (Central European Hydrogen Corridor- CECH).

Cztery przedsiębiorstwa chcą nową inicjatywą zagospodarować własne zasoby i infrastrukturę, które zostaną zwolnione po wygaśnięciu długoterminowych kontraktów na import gazu z Rosji wraz z końcem obecnej dekady. Po modernizacji będzie można obecne sieci wykorzystać przy transporcie wodoru.

W inicjatywie będą uczestniczyć słowacki Eustream, ukraiński GTSOU, czeski Net4Gas i niemiecki OGE. Głównym dostawcą surowca ma być Ukraina.

Nowa sieć przesyłowa ma być gotowa do roku 2030.

Jednocześnie ma być realizowany inny wodorowy projekt H2EU+Store, w którym będą uczestniczyć podmioty z tych samych państwo co w CECH, a dodatkowo z Austrii.

Wodór może mieć istotny udział w zielonej transformacji i zastąpić obecnie stosowane, wysokoemisyjne źródła energii.

naturalgasworld.com, pv-magazine.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA