fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaArchiwumEuropejskie Forum Gospodarcze platformą współpracy dla budowy kraju

Europejskie Forum Gospodarcze platformą współpracy dla budowy kraju

Debaty i dyskusje na najbardziej aktualne i palące tematy zdominowały XIV Europejskie Forum Gospodarcze – Łódzkie 2021. Oprócz licznie przybyłych przedsiębiorców, reprezentujących wiodące branże i sektory w Polsce, w spotkaniach wzięli udział m.in.: ministrowie, rektorzy polskich uczelni, samorządowcy, a także sportowcy i działacze sportowi. Uwagę przybyłych skupiły szczególnie takie tematy jak: pozycja województwa łódzkiego, jeśli chodzi o inwestycje, plany budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, szanse związane z wdrożeniem Krajowego Planu Odbudowy, edukacja młodych, ekologia oraz promocja sportu.

– Forum stanowi doskonałą przestrzeń, żeby zaprezentować Łódzkie, jako miejsce warte inwestycji, zainteresowania, dobre miejsce do studiowania – mówił podczas otwierającej wydarzenie konferencji wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.

– Spotykamy się w kapitalnym momencie. Chwilę po tym, jak rząd przekazał samorządom ogromne pieniądze na inwestycje w ramach Polskiego Ładu. 23 miliardy złotych zostanie zainwestowane w całej Polsce, a 1,8 miliarda złotych w samym województwie łódzkim – zaznaczył Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

Zachęcając uczestników oraz patronów konferencji do rozmów, wymiany myśli i wspólnej debaty nad przyszłością, marszałek podkreślił, że tegoroczne Forum jest szczególne, bo będzie eksponować motywy i elementy współpracy nawiązywanej przez przedsiębiorców, świat naukowy, samorządowców oraz przedstawicieli rządu.

CPK to poprawa komunikacji

Forum stało się okazją m.in. do rozmowy na temat realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK).

– Jest to największy projekt rozwojowy ostatnich lat. Efektem będzie dziewięćdziesiąt połączeń z Łodzi do Warszawy na dobę i pociągi dojeżdżające do stolicy w 45 minut. To zdecydowanie przyspieszy realizację projektu duopolis – mówił pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

Rozwój sieci połączeń kolejowych, budowa nowych dworców kolejowych i wszechstronne połączenie aglomeracji łódzkiej są ważne zarówno dla samorządowców, jak i władz województwa łódzkiego. Chodzi nie tylko o połączenia pasażerskie, ale również o połączenia towarowe.

Edukacja młodych i ochrona środowiska

Istotnymi tematami podnoszonymi na tegorocznym Forum była edukacja młodych oraz upowszechnianie postaw proekologicznych. Kwestia właściwej i starannej edukacji młodych leży na sercu nie tylko środowiskom akademickim, ale także przedsiębiorcom, bo od właściwego przygotowania młodych zależy późniejsza jakość kadr pracujących w firmach – zarówno tych małych, jak i dużych.

Przybyli na Forum studenci liczyli na nawiązanie profesjonalnych kontaktów. Dzięki organizowanym przez przedsiębiorców stażom udaje im się nabrać doświadczenia jeszcze przed ukończeniem studiów wyższych.

Na tegoroczne Forum został zaproszony do Łodzi w charakterze panelisty Mateusz Grochowski, pełniący funkcję przewodniczącego Parlamentu Studentów Rzeczpospolitej Polskiej. Wyraził on przekonanie, że Forum jest doskonałą platformą wymiany doświadczeń i spostrzeżeń, co pozwala młodym ludziom kształtującym swoją ścieżkę edukacyjną na zebranie pożytecznych wskazówek, w którym kierunku mają się poruszać. Mateusz Grochowski był także jednym z prelegentów sesji zatytułowanej „Kształcenie kadr dla nowoczesnej gospodarki w dobie pandemii”. Profesorowie uczelni wyższych zastanawiali się także nad tym, co pozytywnego przynosi ze sobą zdalne nauczanie.

W czasie tegorocznego EFG goście mogli wziąć udział także w panelach poświęconych m.in. finansowaniu – ze środków krajowych i unijnych – projektów w zakresie ochrony środowiska. Dyskutowano np. o ekologicznej i przyjaznej dla klimatu kolei. Ale nie tylko ekologia zdominowała tę część Forum poświęconą „miękkim” działaniom zmierzającym do wszechstronnego rozwoju aglomeracji łódzkiej. Na jednym z paneli rozważano także udział nowoczesnych technologii w rozwoju medycyny.

Szanse związane z KPO

Ważnym tematem, któremu podczas łódzkiego wydarzenia poświęcono dużo miejsca, były szanse i perspektywy związane z Krajowym Planem Odbudowy (KPO). Jednym z uczestników dyskusji był wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

– Skala inwestycji z KPO musi doprowadzić do ożywienia gospodarczego, do rozruszania gospodarki. Temu ma służyć ten plan – tłumaczył wiceminister Buda.

Jak wyliczał, rozmach KPO będziemy odczuwać, obserwując potężne inwestycje, m.in. w służbę zdrowia, transport niskoemisyjny, termomodernizacje budynków, program Maluch+, czyli system opieki nad dziećmi do lat trzech, czy w projekty wodno-kanalizacyjne. Z punktu widzenia regionalnego, w tym regionu łódzkiego oraz reprezentujących region przedsiębiorców, ważne jest również to, że po pieniądze z KPO będą mogły sięgać małe i średnie firmy, których w Łódzkiem jest najwięcej w Polsce.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Jak kreować sportową markę

Do jednego z ciekawszych należał panel pt. „Otwarta komunikacja”, moderowany przez trenera siatkarskich mistrzów świata z 2018 r. Vitala Heynena. – Dla mnie ważna jest siła płynąca z otwartej komunikacji, dzięki temu możemy powiedzieć wszystko trenerowi – mówił belgijski szkoleniowiec w trakcie swojego wykładu. – Otwarta komunikacja prowadzi do większego zaufania, większej empatii, pozwala budować drużynę i zespół – dodawał.

W interesującej dyskusji, uchylającej specyfikę sportowego świata oraz kreacji marki w sporcie, wzięli udział m.in.: Konrad Piechocki – prezes zarządu KPS Skra Bełchatów oraz Kajetan Duszyński – lekkoatleta AZS Łódź, zdobywca złotego medalu podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio w sztafecie 4×400 metrów.

Materiał przygotowany w ramach współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA