fbpx
środa, 13 listopada, 2024
Strona głównaEnergetykaEuropejskie inwestycje w energię wiatrową spadły o połowę

Europejskie inwestycje w energię wiatrową spadły o połowę

W roku 2022 nastąpił w Unii Europejskiej znaczny spadek wartości inwestycji w nowe turbiny wiatrowe.

Przez cały poprzedni rok złożono zamówienia w UE na wiatraki, które łącznie mogą zapewnić 9 GW mocy. Oznacza to spadek o 47 procent względem roku wcześniejszego.

Aby Unia zrealizowała swoje cele związane z wysiłkami na rzecz ochrony klimatu, powinna tworzyć 30 GW mocy energii wiatrowych rocznie.

– Dane dotyczące zamówień na turbiny wiatrowe w 2022 roku powinny zaalarmować Europę. Plany dotyczące produkcji energii i ochrony klimatu będą zagrożone, jeśli UE nie zapewni atrakcyjnego środowiska inwestycyjnego dla odnawialnych źródeł energii – stwierdził Giles Dickson, szef stowarzyszenia WindEurope zajmującego się promocją wykorzystania energii wiatrowej na naszym kontynencie.

Główną przyczyną spowolnienia tych wysiłków jest obecna sytuacja gospodarcza i inflacja. Koszt budowy turbin wiatrowych wzrósł w ostatnich dwóch latach nawet o 40 procent. Ponadto przy gwałtownie rosnących cenach energii jej odbiorcy poszukują w pierwszej kolejności jak najtańszych źródeł.

Sytuację ma zmienić przyspieszenie prac nad przygotowywaną przez Komisję Europejską Net-Zero Industry Act. Ma ona uczynić państwa UE atrakcyjnymi miejscami dla inwestycji w odnawialne źródła energii.

rechargenews.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA