fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaEnergetykaEuropejskie inwestycje w energię wiatrową spadły o połowę

Europejskie inwestycje w energię wiatrową spadły o połowę

W roku 2022 nastąpił w Unii Europejskiej znaczny spadek wartości inwestycji w nowe turbiny wiatrowe.

Przez cały poprzedni rok złożono zamówienia w UE na wiatraki, które łącznie mogą zapewnić 9 GW mocy. Oznacza to spadek o 47 procent względem roku wcześniejszego.

Aby Unia zrealizowała swoje cele związane z wysiłkami na rzecz ochrony klimatu, powinna tworzyć 30 GW mocy energii wiatrowych rocznie.

– Dane dotyczące zamówień na turbiny wiatrowe w 2022 roku powinny zaalarmować Europę. Plany dotyczące produkcji energii i ochrony klimatu będą zagrożone, jeśli UE nie zapewni atrakcyjnego środowiska inwestycyjnego dla odnawialnych źródeł energii – stwierdził Giles Dickson, szef stowarzyszenia WindEurope zajmującego się promocją wykorzystania energii wiatrowej na naszym kontynencie.

Główną przyczyną spowolnienia tych wysiłków jest obecna sytuacja gospodarcza i inflacja. Koszt budowy turbin wiatrowych wzrósł w ostatnich dwóch latach nawet o 40 procent. Ponadto przy gwałtownie rosnących cenach energii jej odbiorcy poszukują w pierwszej kolejności jak najtańszych źródeł.

Sytuację ma zmienić przyspieszenie prac nad przygotowywaną przez Komisję Europejską Net-Zero Industry Act. Ma ona uczynić państwa UE atrakcyjnymi miejscami dla inwestycji w odnawialne źródła energii.

rechargenews.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Siemens dostarczy Polsce turbiny wiatrowe

Niemiecko-hiszpańska firma Siemens Gamesa dostarczy morskie turbiny wiatrowe dla projektów morskich elektrowni wiatrowych w Polsce, realizowanych przez spółki Equinor i Polenergia.
2 MIN CZYTANIA

Rekordowe wydobycie węgla

Rok 2023 był absolutnie rekordowy, jeśli chodzi o wzrosty wydobycia i konsumpcji węgla na świecie – głównie za sprawą państw azjatyckich, czyli tam, gdzie jest prawdziwy rozwój.
2 MIN CZYTANIA

Czy wiatraki zmielą bociany?

Na obszarze specjalnej ochrony bocianów na Warmii ma zostać wybudowanych 40 turbin elektrowni wiatrowej. Okoliczni mieszkańcy są oburzeni, bo turbiny „będą mieliły ptaki”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Bruksela odkręca kurek z miliardami euro dla Polski

Przebywająca z wizytą w Polsce szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała odblokowanie unijnych środków dla Polski z Funduszu Odbudowy i Polityki Spójności.
< 1 MIN CZYTANIA

Jakim majątkiem dysponują najbogatsi monarchowie świata?

Obecnie monarchowie panują w kilkudziesięciu państwach na świecie, a niektórzy z nich oprócz dziedzicznych tytułów i przywilejów dysponują potężnymi majątkami.
2 MIN CZYTANIA

Rosja wydała już na wojnę tyle, ile Polska wyda w tym roku na… wszystko!

Rosja wydała już na działania zbrojne na Ukrainie ponad 200 miliardów dolarów, a koszty poniesione przez całą gospodarkę tego kraju będą wielokrotnie wyższe.
< 1 MIN CZYTANIA