fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaEuropejskie inwestycje w energię wiatrową spadły o połowę

Europejskie inwestycje w energię wiatrową spadły o połowę

W roku 2022 nastąpił w Unii Europejskiej znaczny spadek wartości inwestycji w nowe turbiny wiatrowe.

Przez cały poprzedni rok złożono zamówienia w UE na wiatraki, które łącznie mogą zapewnić 9 GW mocy. Oznacza to spadek o 47 procent względem roku wcześniejszego.

Aby Unia zrealizowała swoje cele związane z wysiłkami na rzecz ochrony klimatu, powinna tworzyć 30 GW mocy energii wiatrowych rocznie.

– Dane dotyczące zamówień na turbiny wiatrowe w 2022 roku powinny zaalarmować Europę. Plany dotyczące produkcji energii i ochrony klimatu będą zagrożone, jeśli UE nie zapewni atrakcyjnego środowiska inwestycyjnego dla odnawialnych źródeł energii – stwierdził Giles Dickson, szef stowarzyszenia WindEurope zajmującego się promocją wykorzystania energii wiatrowej na naszym kontynencie.

Główną przyczyną spowolnienia tych wysiłków jest obecna sytuacja gospodarcza i inflacja. Koszt budowy turbin wiatrowych wzrósł w ostatnich dwóch latach nawet o 40 procent. Ponadto przy gwałtownie rosnących cenach energii jej odbiorcy poszukują w pierwszej kolejności jak najtańszych źródeł.

Sytuację ma zmienić przyspieszenie prac nad przygotowywaną przez Komisję Europejską Net-Zero Industry Act. Ma ona uczynić państwa UE atrakcyjnymi miejscami dla inwestycji w odnawialne źródła energii.

rechargenews.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA