fbpx
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaBiznesEuropejskie małe i średniej wielkości przedsiębiorstwa wciąż na rozdrożu

Europejskie małe i średniej wielkości przedsiębiorstwa wciąż na rozdrożu

Według SMEunited, czyli Europejskiego Stowarzyszenia Rzemiosła Małych i Średnich Firm, zaufanie europejskich przedsiębiorców co do przyszłości ich przedsiębiorstw powoli się odradza. Nie dotyczy to jednak krajów, w których stopa inflacji jest wyższa od średniej i które wykazują oznaki recesji.

Już wiosną tego roku unijny barometr MŚP, prezentowany przez SMEunited, wskazywał na nastroje przedsiębiorców nieco lepsze od oczekiwań. Prognozy mówiły co prawda o nadal wysokim stopniu niepewności panującej w firmach, przy utrzymującym się niedoborze siły roboczej oraz dużej presji cenowej, jednak optymizm przedsiębiorców był względnie duży.

Nastroje jesienne lepsze, jednak nie wszędzie

Prezentując główne wnioski z najnowszego, jesiennego barometru MŚP (opracowanego przez jednostkę badawczą SMEunited) Gerhard Huemer, dyrektor ds. polityki gospodarczej i fiskalnej SMEunited mówił o niewielkim wzroście zaufania przedsiębiorców do otoczenia gospodarczego.

Nie dotyczy to jednak krajów, w których stopa inflacji jest niższa od średniej. Kraje o inflacji powyżej średniej wykazują niestety tendencję spadkową nastrojów przedsiębiorców, co tylko zwiększa ryzyko wystąpienia tam recesji.

Prognozy na jesień 2023 roku generalnie wskazują na wysoki poziom niepewności przedsiębiorców. W porównaniu z zeszłym półroczem obawy te są tylko nieco mniejsze, zwłaszcza w firmach zlokalizowanych w krajach o stabilnej gospodarce.

Nadal problemem małych i średniej wielkości przedsiębiorców pozostaje niedobór siły roboczej, a MŚP w dalszym ciągu – i czasem desperacko – próbują wypełnić luki w zatrudnieniu.

Wciąż groźna presja cenowa

Jeśli chodzi o presję inflacyjną, firmy sektora produkcyjnego korzystają z niższych niż przed rokiem cen surowców oraz ze stabilizacji cen energii. Natomiast sektory usług stoją w obliczu znacznych podwyżek płac, co wywołuje dodatkową presję na wzrost cen, z ryzykiem wpadnięcia tych firm w spiralę płacowo-cenową.

Trudna sytuacja dotyczy także przedsiębiorców sektora budowlanego, gdzie wysokie koszty kredytów hipotecznych spowodowały spadek obrotów i zatrudnienia, a poziom zamówień wciąż jest daleki od pożądanych przez przedsiębiorców poziomów.

Źródło: SMEUnited

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA