fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesEuropejskie małe i średniej wielkości przedsiębiorstwa wciąż na rozdrożu

Europejskie małe i średniej wielkości przedsiębiorstwa wciąż na rozdrożu

Według SMEunited, czyli Europejskiego Stowarzyszenia Rzemiosła Małych i Średnich Firm, zaufanie europejskich przedsiębiorców co do przyszłości ich przedsiębiorstw powoli się odradza. Nie dotyczy to jednak krajów, w których stopa inflacji jest wyższa od średniej i które wykazują oznaki recesji.

Już wiosną tego roku unijny barometr MŚP, prezentowany przez SMEunited, wskazywał na nastroje przedsiębiorców nieco lepsze od oczekiwań. Prognozy mówiły co prawda o nadal wysokim stopniu niepewności panującej w firmach, przy utrzymującym się niedoborze siły roboczej oraz dużej presji cenowej, jednak optymizm przedsiębiorców był względnie duży.

Nastroje jesienne lepsze, jednak nie wszędzie

Prezentując główne wnioski z najnowszego, jesiennego barometru MŚP (opracowanego przez jednostkę badawczą SMEunited) Gerhard Huemer, dyrektor ds. polityki gospodarczej i fiskalnej SMEunited mówił o niewielkim wzroście zaufania przedsiębiorców do otoczenia gospodarczego.

Nie dotyczy to jednak krajów, w których stopa inflacji jest niższa od średniej. Kraje o inflacji powyżej średniej wykazują niestety tendencję spadkową nastrojów przedsiębiorców, co tylko zwiększa ryzyko wystąpienia tam recesji.

Prognozy na jesień 2023 roku generalnie wskazują na wysoki poziom niepewności przedsiębiorców. W porównaniu z zeszłym półroczem obawy te są tylko nieco mniejsze, zwłaszcza w firmach zlokalizowanych w krajach o stabilnej gospodarce.

Nadal problemem małych i średniej wielkości przedsiębiorców pozostaje niedobór siły roboczej, a MŚP w dalszym ciągu – i czasem desperacko – próbują wypełnić luki w zatrudnieniu.

Wciąż groźna presja cenowa

Jeśli chodzi o presję inflacyjną, firmy sektora produkcyjnego korzystają z niższych niż przed rokiem cen surowców oraz ze stabilizacji cen energii. Natomiast sektory usług stoją w obliczu znacznych podwyżek płac, co wywołuje dodatkową presję na wzrost cen, z ryzykiem wpadnięcia tych firm w spiralę płacowo-cenową.

Trudna sytuacja dotyczy także przedsiębiorców sektora budowlanego, gdzie wysokie koszty kredytów hipotecznych spowodowały spadek obrotów i zatrudnienia, a poziom zamówień wciąż jest daleki od pożądanych przez przedsiębiorców poziomów.

Źródło: SMEUnited

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co polski biznes myśli o jednolitym rynku UE?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorców ceni sobie uczestnictwo w jednolitym rynku Unii Europejskiej, który – w ich opinii – daje im przewagę nad konkurentami spoza Europy.
2 MIN CZYTANIA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe jest piękne! O mitach i zagrożeniach w polskim biznesie [WYWIAD]

Chciałbym, aby nasza rozmowa była potraktowana jako hołd złożony najmniejszym przedsiębiorcom, bez których już dawno polska gospodarka by się zawaliła – mówi nam Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Rozmawiamy o pułapkach, w jakie wpadają przedsiębiorcy, i priorytetach, które decydują o powodzeniu lub klęsce w biznesie.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przedsiębiorca powinien określić, jakich korzyści spodziewa się po sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja nie jest już tylko w kręgu zainteresowania dużych przedsiębiorców, ale coraz częściej także małych i średniej wielkości firm.
2 MIN CZYTANIA

MŚP trzonem polskiej gospodarki?

Co prawda małe i średnie przedsiębiorstwa przynoszą polskiej gospodarce niemal co drugą złotówkę generując 49,6 proc. PKB, ale w największym stopniu jest to zasługa mikroprzedsiębiorstw, a nie firm małych i średniej wielkości. Jest jeszcze jedna rzecz, która może decydować o tym, że sytuacja tego sektora nie jest tak różowa, jak niektórzy chcieliby ją malować.
3 MIN CZYTANIA

Niewola pod maską demokracji i rozwoju [RECENZJA]

Czy w Polsce można kupić sobie ustawę gospodarczą? Przynieść ją w teczce? Oczywiście. O ile zrobi się to dyskretnie. W książce „Hitman – nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty” John Perkins, były lobbysta pokazuje, jak się to, na ogromną skalę, robi na świecie.
7 MIN CZYTANIA