fbpx
piątek, 24 stycznia, 2025
Strona głównaŚwiatEuropejskie strategie lockdownu. W Polsce najłagodniej?

Europejskie strategie lockdownu. W Polsce najłagodniej?

Od kilku miesięcy państwa na całym świecie z różnym skutkiem manewrują "przeciwwirusowymi" ograniczeniami; od łagodnych w Szwecji do bardzo drakońskich w australijskim stanie Victoria. W Europie na zmianę wprowadza się i luzuje kolejne nakazy i zakazy w różnych dziedzinach życia i gospodarki – kilka branż jest już szczególnie poszkodowanych w tej batalii z covidem.

Nie umknęło naszej uwadze opracowanie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP), porównujące zastosowane przez 10 europejskich krajów restrykcje, które mają oddalić koronawirusowe zagrożenie. Starannej analizie poddano funkcjonowanie szkół, sklepów, usług, hoteli, gastronomii oraz sektora kultury.

Kultura i gastronomia

W opinii ekspertów ZPP, najbardziej ucierpiał i ucierpi sektor szeroko pojętej kultury – 7 spośród 10 badanych krajów całkowicie zabroniło działalności kin, muzeów, teatrów, bibliotek itp. Pozostałe wprowadziły wyraźne restrykcje. Znacznym ograniczeniom poddana jest gastronomia – 8 z 10 badanych krajów pozwala sprzedawać dania jedynie na wynos.

Edukacja

Najbardziej restrykcyjny jest w tym obszarze rząd Austrii – tam wszystkie szkoły są oficjalnie zamknięte; z jednoczesnym zapewnieniem starannej pomocy publicznej państwa przy opiece nad dziećmi. Podobnie jest też w Polsce. W naszym kraju względnie normalnie funkcjonują jedynie przedszkola.
W Czechach działają „po staremu” tylko najniższe klasy szkół podstawowych. Włochy i Belgia mają mieszany system nauczania (czyli hybrydowy – zdalny i tradycyjny jednocześnie). Całkowicie otwarte są natomiast szkoły w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii.

Popyt na towary

We Francji, w Belgii, w Czechach, w Wielkiej Brytanii oraz w tzw. regionach średniego i wysokiego ryzyka we Włoszech, w stacjonarny sposób można kupić wyłącznie towary pierwszej potrzeby. W Hiszpanii, Holandii i w Niemczech oraz w regionach tzw. niskiego ryzyka we Włoszech, działalność gospodarcza podlega jedynie reżimowi sanitarnemu, a firmy prosperują bez żadnych państwowych obostrzeń.

Sektor usług

We wszystkich, analizowanych 10 krajach, wprowadzono restrykcje dotykające sektora usług. Szczególnie tych jego obszarów, które wymagają bezpośredniego kontaktu z klientem; czyli fryzjerstwa, salonów urody i fitness itp. W połowie krajów usługi te zostały całkowicie zamrożone. Polska przyjęła tu zasadę hybrydową – salony fryzjerskie i kosmetyczne pozostają otwarte, z drugiej jednak strony znacząco ograniczono działalność sektora fitness i sportów wodnych.

Autorzy opracowania ZPP uważają przy tym, że „wprowadzone w Polsce restrykcje są relatywnie łagodne”. Jednym z argumentów za tym przemawiających ma być to, że Polska, w przeciwieństwie do siedmiu innych państw europejskich, nie ma godziny policyjnej, ani zakazu ograniczenia przemieszczania się. Czy jednak, biorąc pod uwagę kontekst, jest to aby właściwy argument? Pozostawiamy to refleksji czytelnika…

Warto spojrzeć na załączoną niżej infografikę, gdzie znajdziemy wyczerpujące temat informacje. Dobrym uzupełnieniem obrazu sytuacji jest też artykuł: https://fpg24.pl/szwedzka-strategia-no-lockdown-kontra-reszta-swiata/.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA