fbpx
środa, 28 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatEuropejskie strategie lockdownu. W Polsce najłagodniej?

Europejskie strategie lockdownu. W Polsce najłagodniej?

Od kilku miesięcy państwa na całym świecie z różnym skutkiem manewrują "przeciwwirusowymi" ograniczeniami; od łagodnych w Szwecji do bardzo drakońskich w australijskim stanie Victoria. W Europie na zmianę wprowadza się i luzuje kolejne nakazy i zakazy w różnych dziedzinach życia i gospodarki – kilka branż jest już szczególnie poszkodowanych w tej batalii z covidem.

Nie umknęło naszej uwadze opracowanie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP), porównujące zastosowane przez 10 europejskich krajów restrykcje, które mają oddalić koronawirusowe zagrożenie. Starannej analizie poddano funkcjonowanie szkół, sklepów, usług, hoteli, gastronomii oraz sektora kultury.

Kultura i gastronomia

W opinii ekspertów ZPP, najbardziej ucierpiał i ucierpi sektor szeroko pojętej kultury – 7 spośród 10 badanych krajów całkowicie zabroniło działalności kin, muzeów, teatrów, bibliotek itp. Pozostałe wprowadziły wyraźne restrykcje. Znacznym ograniczeniom poddana jest gastronomia – 8 z 10 badanych krajów pozwala sprzedawać dania jedynie na wynos.

Edukacja

Najbardziej restrykcyjny jest w tym obszarze rząd Austrii – tam wszystkie szkoły są oficjalnie zamknięte; z jednoczesnym zapewnieniem starannej pomocy publicznej państwa przy opiece nad dziećmi. Podobnie jest też w Polsce. W naszym kraju względnie normalnie funkcjonują jedynie przedszkola.
W Czechach działają „po staremu” tylko najniższe klasy szkół podstawowych. Włochy i Belgia mają mieszany system nauczania (czyli hybrydowy – zdalny i tradycyjny jednocześnie). Całkowicie otwarte są natomiast szkoły w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii.

Popyt na towary

We Francji, w Belgii, w Czechach, w Wielkiej Brytanii oraz w tzw. regionach średniego i wysokiego ryzyka we Włoszech, w stacjonarny sposób można kupić wyłącznie towary pierwszej potrzeby. W Hiszpanii, Holandii i w Niemczech oraz w regionach tzw. niskiego ryzyka we Włoszech, działalność gospodarcza podlega jedynie reżimowi sanitarnemu, a firmy prosperują bez żadnych państwowych obostrzeń.

Sektor usług

We wszystkich, analizowanych 10 krajach, wprowadzono restrykcje dotykające sektora usług. Szczególnie tych jego obszarów, które wymagają bezpośredniego kontaktu z klientem; czyli fryzjerstwa, salonów urody i fitness itp. W połowie krajów usługi te zostały całkowicie zamrożone. Polska przyjęła tu zasadę hybrydową – salony fryzjerskie i kosmetyczne pozostają otwarte, z drugiej jednak strony znacząco ograniczono działalność sektora fitness i sportów wodnych.

Autorzy opracowania ZPP uważają przy tym, że „wprowadzone w Polsce restrykcje są relatywnie łagodne”. Jednym z argumentów za tym przemawiających ma być to, że Polska, w przeciwieństwie do siedmiu innych państw europejskich, nie ma godziny policyjnej, ani zakazu ograniczenia przemieszczania się. Czy jednak, biorąc pod uwagę kontekst, jest to aby właściwy argument? Pozostawiamy to refleksji czytelnika…

Warto spojrzeć na załączoną niżej infografikę, gdzie znajdziemy wyczerpujące temat informacje. Dobrym uzupełnieniem obrazu sytuacji jest też artykuł: https://fpg24.pl/szwedzka-strategia-no-lockdown-kontra-reszta-swiata/.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Rozporządzenie przyjęte – Bruksela głucha na postulaty rolników

Bruksela znów pokazała, że co innego mówi, a co innego robi. Mimo protestów rolników i hodowców z całej Europy przeciwko Zielonemu Paktowi i Agendzie 2030, Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, które może mieć katastrofalne skutki dla rolnictwa.
3 MIN CZYTANIA

Brytyjczycy będą zarabiać mniej niż imigranci ?

Brytyjscy pracownicy będą otrzymywać niższe wynagrodzenia niż ich zagraniczni koledzy wykonujący tę samą pracę? Tak twierdzą prawnicy, którzy przeanalizowali nowe regulacje dotyczące wynagrodzeń.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Kasy samoobsługowe pójdą w odstawkę?

Jeden z portali tak zatytułował swój artykuł na temat marketowego handlu: „Polacy pokochali kasy samoobsługowe”. Czy aby na pewno?
3 MIN CZYTANIA

Producenci usilnie wspierają spadającą sprzedaż elektryków

Po utracie ulg podatkowych producenci luksusowych pojazdów elektrycznych obniżają ich ceny, by wesprzeć spadającą sprzedaż.
2 MIN CZYTANIA