fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatFabryka w Irlandii zostanie zamknięta bo… w Chinach rodzi się za mało...

Fabryka w Irlandii zostanie zamknięta bo… w Chinach rodzi się za mało dzieci

Szwajcarki koncern spożywczy Nestle zapowiedział likwidację jednej ze swoich fabryk w Irlandii. Powodem jest spadek liczby zamówień płynących z Chin. 

Zakład Wyeth Nutrition w irlandzkiej miejscowości Askeaton został kupiony przez Nestle w 2012 roku. Zajmuje się produkcją modyfikowanego mleka dla niemowląt, które jest przeznaczone wyłącznie na rynki azjatyckiego Dalekiego Wschodu. 

Nie ma kto pić mleka w Chinach

Nestle oznajmiło, że rozpoczyna proces likwidacji fabryki, który potrwa do 2026 roku. Pracę mogą stracić 542 osoby. Już rok temu zamknięto znajdujące się w zakładzie centrum badawczo-rozwojowe. 

Powodem jest słabnący popyt na produkty mleczne w Chinach, które były głównym odbiorcą Wyeth Nutrition. Nestle zauważa, że o ile jeszcze w 2016 roku przyszło na świat w Państwie Środka 18 milionów dzieci, to szacunki na obecny rok mówią o 9 milionach urodzeń. Jednocześnie szybko rośnie krajowa produkcja modyfikowanego mleka. 

W ostatnich dniach szwajcarski koncern poinformował również o swoich wynikach sprzedaży w pierwszych trzech kwartałach obecnego roku. Jej wartość wzrosła o 7,8 proc. w porównaniu do roku poprzedniego, ale jest efektem głównie wzrostu cen, który sięgnął 8,4 proc. 

edition.cnn.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA