fbpx
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatFabryka w Irlandii zostanie zamknięta bo… w Chinach rodzi się za mało...

Fabryka w Irlandii zostanie zamknięta bo… w Chinach rodzi się za mało dzieci

Szwajcarki koncern spożywczy Nestle zapowiedział likwidację jednej ze swoich fabryk w Irlandii. Powodem jest spadek liczby zamówień płynących z Chin. 

Zakład Wyeth Nutrition w irlandzkiej miejscowości Askeaton został kupiony przez Nestle w 2012 roku. Zajmuje się produkcją modyfikowanego mleka dla niemowląt, które jest przeznaczone wyłącznie na rynki azjatyckiego Dalekiego Wschodu. 

Nie ma kto pić mleka w Chinach

Nestle oznajmiło, że rozpoczyna proces likwidacji fabryki, który potrwa do 2026 roku. Pracę mogą stracić 542 osoby. Już rok temu zamknięto znajdujące się w zakładzie centrum badawczo-rozwojowe. 

Powodem jest słabnący popyt na produkty mleczne w Chinach, które były głównym odbiorcą Wyeth Nutrition. Nestle zauważa, że o ile jeszcze w 2016 roku przyszło na świat w Państwie Środka 18 milionów dzieci, to szacunki na obecny rok mówią o 9 milionach urodzeń. Jednocześnie szybko rośnie krajowa produkcja modyfikowanego mleka. 

W ostatnich dniach szwajcarski koncern poinformował również o swoich wynikach sprzedaży w pierwszych trzech kwartałach obecnego roku. Jej wartość wzrosła o 7,8 proc. w porównaniu do roku poprzedniego, ale jest efektem głównie wzrostu cen, który sięgnął 8,4 proc. 

edition.cnn.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA