fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaInwestycjeFabryki zbrojeniowe inwestują na potęgę

Fabryki zbrojeniowe inwestują na potęgę

W rezultacie napiętej międzynarodowej sytuacji politycznej i wojny na Ukrainie polska branża zbrojeniowa realizuje duże inwestycje.

Jak informuje „Rzeczpospolita”, Huta Stalowa Wola, producent ciężkiej artylerii, dalekonośnych haubic samobieżnych Krab i moździerzy Rak, a wkrótce także dostawca bojowych wozów piechoty i samochodów pancernych, tuż przed wojną na Ukrainie zakończyła wartą kilkadziesiąt milionów złotych gruntowną modernizację. Teraz okazuje się ona niewystarczająca i firma rusza z rozbudową. Pod zabudowę hal przygotowano nowe tereny, a inwestycje pochłoną co najmniej kilkadziesiąt milionów złotych.

Do pilnych inwestycji szykuje się też Fabryka Broni „Łucznik” Radom, gdzie przybywa zamówień na wykorzystywane na Ukrainie automaty MSBS Grot. Wzrost liczby żołnierzy polskiej armii do 300 tys. oznacza dla firmy nowe inwestycje. W niedawno zbudowanej fabryce karabinów, w której miało pracować co najwyżej 300 pracowników, już pracuje prawie 500. Dlatego konieczna jest rozbudowa. Wojciech Arndt, prezes „Łucznika” przyznaje, że w firmie wojna na Ukrainie i wzrost globalnego zagrożenia spowodowały bezprecedensową mobilizację.

– Czujemy ciężar zobowiązań wobec własnej armii. Nawet plany i ambicje eksportowe – wobec dzisiejszych potrzeb naszych żołnierzy – musiały zejść na dalszy plan – podkreśla prezes Arndt.

„Rzeczpospolita” podaje także, że w stoczniach Remontowa Shipbuilding i PGZ Stoczna Wojenna będą budowane trzy fregaty wielozadaniowe nowej generacji dla polskiej marynarki wojennej. Ta warta ok. 8 mld zł inwestycja jest największym po 1989 r. przedsięwzięciem, które ma powstrzymać zapaść marynarki.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Problem z kolejną dyrektywą. Będą surowe kary

Polska może nie zdążyć z wdrożeniem unijnej dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa, a wiele przedsiębiorców nawet nie wie, że ich firmy są objęte nowymi regulacjami.
< 1 MIN CZYTANIA

Burza o tanie drewno

Żeby uprzykrzyć życie branżom konsumującym drewno i zwiększyć wycinkę lasów w krajach Unii Europejskiej, Bruksela chce nałożyć cła antydumpingowe na surowiec sprowadzany z Kazachstanu i Turcji.
2 MIN CZYTANIA

Skandal w ministerstwie rozwoju

Konfederacja przedstawiła opinii publicznej niepokojące fakty dotyczące skandalicznej sytuacji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Informacje posłów Michała Wawra i Bartłomieja Pejo ujawniły rażące naruszenia etyczne oraz konflikt interesów, których nie można bagatelizować.
< 1 MIN CZYTANIA