fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaBiznesFacebook grozi usunięciem newsów z platformy w USA

Facebook grozi usunięciem newsów z platformy w USA

Właściciel Facebooka (Meta) zagroził usunięciem wiadomości informacyjnych z portalu w Stanach Zjednoczonych. Sprzeciwia się w ten sposób przygotowywanemu prawu, które dałoby serwisom informacyjnym większe uprawnienia do negocjowania opłat za treści udostępniane na Facebooku.

Podobna ustawa uchwalona w zeszłym roku w Australii doprowadziła do krótkiego zawieszenia w publikowaniu wiadomości na Facebooku. Meta szybko jednak zmieniło decyzję po szerokiej krytyce – pośrednicząc ostatecznie w umowie z rządem Australii.

Planowana amerykańska ustawa o konkurencji i ochronie dziennikarstwa (JCPA) została przedstawiona w Kongresie przez senatorkę z Minnesoty Amy Klobuchar i ma ponadpartyjne poparcie. Daje wydawcom i nadawcom większe uprawnienia do zbiorowych negocjacji z właścicielami mediów społecznościowych w sprawie większego udziału w przychodach z reklam.

Meta twierdzi, że Facebook w rzeczywistości zapewnia zwiększony ruch serwisom informacyjnym. Mówi, że wydawcy umieszczają swoje treści na Facebooku, ponieważ „przynosi to korzyści ich wynikom finansowym”. Firmy medialne argumentują jednak, że Meta generuje ogromne sumy pieniędzy z artykułów udostępnianych na platformie.

Rzecznik Meta, Andy Stone stwierdził, że: „jeśli Kongres uchwali nieprzemyślaną ustawę o dziennikarstwie jako część ustawodawstwa dotyczącego bezpieczeństwa narodowego, będziemy zmuszeni rozważyć całkowite usunięcie wiadomości z naszej platformy”. Firma twierdzi również, że udostępnianie wiadomości na Facebooku stanowi tylko ułamek jej przychodów.

Planowane regulacje są częścią szerszego ustawodawstwa mającego na celu walkę z dominacją Big Tech. Zwolennicy JCPA twierdzą, że jeśli ustawa nie przejdzie, media społecznościowe staną się „de facto lokalnymi gazetami” w Ameryce.

Matt Stoller, dyrektor ds. badań w American Economic Liberties Project uważa, że media są „zjadane żywcem” przez Meta. „Wysiłki Meta, by szantażować Kongres, ponownie dowodzą, dlaczego ten monopol jest zagrożeniem dla demokracji na całym świecie” – powiedział.

Podobne do australijskich i planowanych amerykańskich regulacji wprowadziła także Kanada. Planuje je także Nowa Zelandia.

BBC, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Zawód programisty odejdzie do lamusa? Tak uważa lider produkcji inteligentnych chipów

Sztuczna inteligencja oznacza, że teraz każdy może być programistą komputerowym, bo wszystko, co musi zrobić, to porozmawiać z komputerem – uważa Jensen Huang, dyr. gen. Nvidia, najcenniejszej na świecie amerykańskiej firmy produkującej inteligentne chipy.
< 1 MIN CZYTANIA

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.
2 MIN CZYTANIA