fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesFacebook grozi usunięciem newsów z platformy w USA

Facebook grozi usunięciem newsów z platformy w USA

Właściciel Facebooka (Meta) zagroził usunięciem wiadomości informacyjnych z portalu w Stanach Zjednoczonych. Sprzeciwia się w ten sposób przygotowywanemu prawu, które dałoby serwisom informacyjnym większe uprawnienia do negocjowania opłat za treści udostępniane na Facebooku.

Podobna ustawa uchwalona w zeszłym roku w Australii doprowadziła do krótkiego zawieszenia w publikowaniu wiadomości na Facebooku. Meta szybko jednak zmieniło decyzję po szerokiej krytyce – pośrednicząc ostatecznie w umowie z rządem Australii.

Planowana amerykańska ustawa o konkurencji i ochronie dziennikarstwa (JCPA) została przedstawiona w Kongresie przez senatorkę z Minnesoty Amy Klobuchar i ma ponadpartyjne poparcie. Daje wydawcom i nadawcom większe uprawnienia do zbiorowych negocjacji z właścicielami mediów społecznościowych w sprawie większego udziału w przychodach z reklam.

Meta twierdzi, że Facebook w rzeczywistości zapewnia zwiększony ruch serwisom informacyjnym. Mówi, że wydawcy umieszczają swoje treści na Facebooku, ponieważ „przynosi to korzyści ich wynikom finansowym”. Firmy medialne argumentują jednak, że Meta generuje ogromne sumy pieniędzy z artykułów udostępnianych na platformie.

Rzecznik Meta, Andy Stone stwierdził, że: „jeśli Kongres uchwali nieprzemyślaną ustawę o dziennikarstwie jako część ustawodawstwa dotyczącego bezpieczeństwa narodowego, będziemy zmuszeni rozważyć całkowite usunięcie wiadomości z naszej platformy”. Firma twierdzi również, że udostępnianie wiadomości na Facebooku stanowi tylko ułamek jej przychodów.

Planowane regulacje są częścią szerszego ustawodawstwa mającego na celu walkę z dominacją Big Tech. Zwolennicy JCPA twierdzą, że jeśli ustawa nie przejdzie, media społecznościowe staną się „de facto lokalnymi gazetami” w Ameryce.

Matt Stoller, dyrektor ds. badań w American Economic Liberties Project uważa, że media są „zjadane żywcem” przez Meta. „Wysiłki Meta, by szantażować Kongres, ponownie dowodzą, dlaczego ten monopol jest zagrożeniem dla demokracji na całym świecie” – powiedział.

Podobne do australijskich i planowanych amerykańskich regulacji wprowadziła także Kanada. Planuje je także Nowa Zelandia.

BBC, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA