fbpx
piątek, 24 stycznia, 2025
Strona głównaŚwiatFacebook i Google w konflikcie z kanadyjskim rządem, chodzi o publikację newsów

Facebook i Google w konflikcie z kanadyjskim rządem, chodzi o publikację newsów

Meta zapowiedziała, że zacznie ograniczać publikację wiadomości na swoich platformach w Kanadzie. Stało się to po tym, gdy parlament tego kraju uchwalił ustawę obligującą takie koncerny do płacenia dziennikarzom za udostępnianie ich materiałów.

Kanadyjska ustawa o wiadomościach online, która została przyjęta przez senat, określa zasady wymagające od platform takich jak Meta i Google negocjowania umów handlowych i płacenia organizacjom informacyjnym za wykorzystywanie ich treści.

Zarówno Meta (właściciel Facebooka i Instagrama), jak i Google próbowały już, protestując przeciw wprowadzaniu takich regulacji, ograniczyć Kanadyjczykom dostęp do informacji, a w 2021 r.  – w odpowiedzi na podobne prawo – Australijczycy mieli ograniczoną możliwość udostępniania i przeglądania wiadomości na Facebooku.

Meta nazwała wprowadzane prawo „zasadniczo wadliwym ustawodawstwem, które ignoruje realia działania naszych platform”. Firma stwierdziła, że zmiany dotyczące newsów nie będą miały wpływu na inne usługi oferowane kanadyjskim użytkownikom. Google natomiast nazwał ustawę „niewykonalną” w jej obecnej formie i stara się współpracować z rządem w celu znalezienia „odpowiedniej ścieżki rozwiązania”.

Rząd federalny Kanady twierdzi, że ustawa o wiadomościach online jest konieczna „w celu zwiększenia uczciwości na kanadyjskim rynku wiadomości cyfrowych” i umożliwienia organizacjom informacyjnym „zabezpieczenie godziwej rekompensaty” za wiadomości i linki udostępniane na platformach. Analiza projektu przeprowadzona przez niezależny parlamentarny organ nadzorujący budżet oszacowała, że firmy informacyjne mogą otrzymać około 250 mln dolarów rocznie od platform cyfrowych.

Kanadyjski minister dziedzictwa Pablo Rodriguez powiedział Agencji Reuter, że wcześniejsze testy platform ograniczające części Kanadyjczyków dostęp do treści newsowych były „nie do przyjęcia” i „były zagrożeniem”. Minister poinformował, że spotkał się w tym tygodniu z przedstawicielami Google’a i Facebooka i zaplanował dalsze dyskusje – ale rząd będzie wdrażał ustawę. „Jeśli rząd nie może stanąć w obronie Kanadyjczyków przeciwko gigantom technologicznym, kto to zrobi?” – powiedział.

Grupy branży medialnej okrzyknęły uchwalenie ustawy krokiem w kierunku uczciwości rynkowej. „Prawdziwe dziennikarstwo, tworzone przez prawdziwych dziennikarzy, nadal jest pożądane przez Kanadyjczyków i jest niezbędne dla naszej demokracji, ale kosztuje prawdziwe pieniądze” – powiedział Paul Deegan, prezes i dyrektor generalny News Media Canada, grupy przemysłu medialnego.

Ustawa o wiadomościach online ma wejść w życie w Kanadzie za sześć miesięcy.

W Australii w 2021 r. Facebook przywrócił treści informacyjne swoim użytkownikom po rozmowach z rządem, które doprowadziły do poprawek w prawie.

BBC, KR

 

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA