fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaŚwiatFacebook i Google w konflikcie z kanadyjskim rządem, chodzi o publikację newsów

Facebook i Google w konflikcie z kanadyjskim rządem, chodzi o publikację newsów

Meta zapowiedziała, że zacznie ograniczać publikację wiadomości na swoich platformach w Kanadzie. Stało się to po tym, gdy parlament tego kraju uchwalił ustawę obligującą takie koncerny do płacenia dziennikarzom za udostępnianie ich materiałów.

Kanadyjska ustawa o wiadomościach online, która została przyjęta przez senat, określa zasady wymagające od platform takich jak Meta i Google negocjowania umów handlowych i płacenia organizacjom informacyjnym za wykorzystywanie ich treści.

Zarówno Meta (właściciel Facebooka i Instagrama), jak i Google próbowały już, protestując przeciw wprowadzaniu takich regulacji, ograniczyć Kanadyjczykom dostęp do informacji, a w 2021 r.  – w odpowiedzi na podobne prawo – Australijczycy mieli ograniczoną możliwość udostępniania i przeglądania wiadomości na Facebooku.

Meta nazwała wprowadzane prawo „zasadniczo wadliwym ustawodawstwem, które ignoruje realia działania naszych platform”. Firma stwierdziła, że zmiany dotyczące newsów nie będą miały wpływu na inne usługi oferowane kanadyjskim użytkownikom. Google natomiast nazwał ustawę „niewykonalną” w jej obecnej formie i stara się współpracować z rządem w celu znalezienia „odpowiedniej ścieżki rozwiązania”.

Rząd federalny Kanady twierdzi, że ustawa o wiadomościach online jest konieczna „w celu zwiększenia uczciwości na kanadyjskim rynku wiadomości cyfrowych” i umożliwienia organizacjom informacyjnym „zabezpieczenie godziwej rekompensaty” za wiadomości i linki udostępniane na platformach. Analiza projektu przeprowadzona przez niezależny parlamentarny organ nadzorujący budżet oszacowała, że firmy informacyjne mogą otrzymać około 250 mln dolarów rocznie od platform cyfrowych.

Kanadyjski minister dziedzictwa Pablo Rodriguez powiedział Agencji Reuter, że wcześniejsze testy platform ograniczające części Kanadyjczyków dostęp do treści newsowych były „nie do przyjęcia” i „były zagrożeniem”. Minister poinformował, że spotkał się w tym tygodniu z przedstawicielami Google’a i Facebooka i zaplanował dalsze dyskusje – ale rząd będzie wdrażał ustawę. „Jeśli rząd nie może stanąć w obronie Kanadyjczyków przeciwko gigantom technologicznym, kto to zrobi?” – powiedział.

Grupy branży medialnej okrzyknęły uchwalenie ustawy krokiem w kierunku uczciwości rynkowej. „Prawdziwe dziennikarstwo, tworzone przez prawdziwych dziennikarzy, nadal jest pożądane przez Kanadyjczyków i jest niezbędne dla naszej demokracji, ale kosztuje prawdziwe pieniądze” – powiedział Paul Deegan, prezes i dyrektor generalny News Media Canada, grupy przemysłu medialnego.

Ustawa o wiadomościach online ma wejść w życie w Kanadzie za sześć miesięcy.

W Australii w 2021 r. Facebook przywrócił treści informacyjne swoim użytkownikom po rozmowach z rządem, które doprowadziły do poprawek w prawie.

BBC, KR

 

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska z najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

Etiopia może zakręcić kurek z wodą w Nilu dla Sudanu i Egiptu

Etiopia zakończyła napełnianie zbiornika wodnego przy Tamie Wielkiego Odrodzenia, która ma być kołem zamachowym gospodarki tego kraju, ale może też stanowić zagrożenie dla państw sąsiednich.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny przestały eksportować minerały niezbędne do produkcji chipów

Chiny nie sprzedawały w sierpniu dwóch rzadkich minerałów kluczowych m.in. w produkcji półprzewodników i światłowodów. Eksport galu i germanu sięgnął zera – podaje CNN opierając się na danych chińskich służb celnych. Odkąd Pekin nałożył ograniczenia na swój eksport, motywując to dbałością o narodowe bezpieczeństwo, światowa produkcja chipów stanęła przed nowym wyzwaniem.
< 1 MIN CZYTANIA

Premier: Polska przestaje przekazywać broń Ukrainie

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska przestanie przekazywać broń Ukrainie. Rzecznik rządu Piotr Müller zapewnił, że Polska realizuje wyłącznie uzgodnione wcześniej dostawy amunicji oraz uzbrojenia. Jak podkreślił – ze strony ukraińskiej pojawiła się „seria absolutnie nieakceptowalnych wypowiedzi i gestów dyplomatycznych i nie ma akceptacji Polski na tego typu nieuzasadnione działania”.
3 MIN CZYTANIA

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA