fbpx
sobota, 2 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesFaktoring dobrym narzędziem dla MŚP

Faktoring dobrym narzędziem dla MŚP

Krótka i autentyczna historia o tym, jak niewielka firma zwiększyła swój potencjał dzięki skorzystaniu z usługi faktorowania należności.

Nie jest to historia nadzwyczajna ani nawet nietypowa: pewna działająca już od 1997 r. rodzinna firma produkująca palety drewniane, chcąc być bardziej konkurencyjna na rynku nie tylko w okresie koronakryzysu, zaczęła oferować swoim klientom wydłużone terminy płatności. W ten sposób zamierzała pozyskać nowych kontrahentów. Pojawiło się jednak ryzyko utraty płynności firmy. Na tym rynku „nie ma przebacz” – dostawcy drzewnego surowca wymagają płatności gotówką.
Właściciel zdał sobie sprawę z tego, że długie oczekiwanie na płatność wystawia działalność jego firmy na ryzyko. Firma nie ma też obecnie zdolności kredytowej, która pozwoliłaby jej skorzystać z kredytu obrotowego. Bank nie mógł przyjąć, jako zabezpieczenia, posiadanych przez nią maszyn, gdyż nie są one – przynajmniej na razie – jej własnością; te maszyny zostały wyleasingowane. Nie ma też firma rezerw finansowych ani żadnych innych oszczędności, by w razie czego mieć z czego zapłacić za towar.

Skorzystali z faktoringu

Firma skorzystała więc z faktoringu i uzyskała limit faktoringowy w wysokości 550 tys. zł w ramach tzw. faktoringu z regresem. W ten sposób pozyskane finansowanie pomogło jej zakupić większą ilość surowca bez narażania się na ryzyko utraty płynności. Pozwoliło to zwiększyć produkcję palet aż o 45 procent (w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego). Dzięki tak zabezpieczonej płynności finansowej przedsiębiorca mógł bowiem podpisać, niczym nie ryzykując, umowę z dwoma nowymi dużymi klientami. Zaoferował im 60-dniowe terminy płatności, stając się w ten sposób bardziej konkurencyjnym wobec innych producentów, którzy agresywnie rozpychają się na rynku.

Historia ta – podobna do wielu innych – pokazuje, że faktoring, szczególnie dla małych i średnich firm, jest zdecydowanie dogodnym instrumentem; narzędziem pozwalającym na przetrwanie w okresie pandemicznego kryzysu i w ogóle na zwiększenie potencjału do rozwoju.

Trochę liczb

W pandemicznym 2020 roku większość firm faktoringowych zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów (PZF) zanotowała wzrost obrotów. PZF skupia obecnie 34 członków, w tym pięć banków komercyjnych, dwadzieścia niezależnie działających i wyspecjalizowanych firm udzielających finansowania, sześć podmiotów o statusie partnera oraz trzech członków honorowych. Zrzeszone w PZF firmy nabyły wierzytelności wynikające z faktur wystawionych przez krajowych przedsiębiorców o łącznej wartości ponad 290 mld zł, zwiększając obroty w zeszłym roku o trzy procent – do 281,7 mld złotych. Sfinansowały 18,4 mln faktur przedsiębiorców.


– Mimo niekorzystnych warunków gospodarczych udało się utrzymać zainteresowanie faktoringiem. Przybyło przedsiębiorców, decydujących się na finansowanie działalności w oparciu o faktury – mówi Jarosław Jaworski, przewodniczący komitetu wykonawczego PZF.

Z usług firm należących do PZF korzysta obecnie 18,4 tys. przedsiębiorców. Po usługę faktorowania należności najczęściej sięgają przedsiębiorstwa produkcyjne i dystrybucyjne. Jak wiadomo, utrzymanie płynności finansowej decyduje o przetrwaniu lub rozwoju firmy. Faktoring umożliwia firmom zachowanie dobrej kondycji ekonomicznej, a przez to uzyskanie na rynku istotnej przewagi konkurencyjnej.

źródło wykresów: Polski Związek Faktorów

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

InPost został sponsorem potężnego klubu piłkarskiego!

Firma InPost nawiązała partnerstwo z angielskim klubem Newcastle United, jedną z najpotężniejszych drużyn Premier League – najlepszej ligi piłkarskiej świata.
< 1 MIN CZYTANIA

Rybołówstwo rekreacyjne w Polsce przestało istnieć

Po wprowadzeniu przez Unię Europejską zakazu połowów dorsza zarówno rybacy komercyjni, jak i rekreacyjni nie otrzymali ani złotówki rekompensat. Chcemy usiąść do rozmów z rządem. Skoro coś się nam zakazuje, to trzeba to zrekompensować – mówi Michał Niedźwiecki, przedstawiciel rybołówstwa rekreacyjnego.
7 MIN CZYTANIA

Największe bariery dla polskiego biznesu

Choć wiele wskazuje na to, że polską gospodarkę czeka wzrost, to jednak przedsiębiorcy wciąż widzą wiele barier, które uniemożliwiają swobodny rozwój ich biznesów.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Należy odblokować tereny pod zabudowę

Nie dalej jak do końca grudnia 2025 roku każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Czy reforma planowania przestrzennego wyznaczy wreszcie jasne reguły dla inwestorów chcących budować, zabezpieczając zarazem interesy mieszkańców?
3 MIN CZYTANIA

Drobni przedsiębiorcy mają coraz więcej długów i próbują je restrukturyzować

Nawet nie upadłości firm, bo na ich miejsce wciąż powstają nowe, ale rosnąca niewypłacalność przedsiębiorców (a nawet całych sektorów) i prowadzone restrukturyzacje powinny stać się sygnałem alarmowym dla gospodarczych decydentów.
2 MIN CZYTANIA

Deweloperzy proponują priorytety mieszkaniowe na pierwsze sto dni rządu

Spójna i długofalowa strategia mieszkaniowa dla Polski, odblokowanie państwowych gruntów pod budowę, koniec z nieuprawnionymi odwołaniami od decyzji administracyjnych oraz zachęty podatkowe dla budownictwa – to główne postulaty środowiska deweloperów. Co na to politycy?
4 MIN CZYTANIA