fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaŚwiatFala niewyjaśnionych zgonów w Rosji

Fala niewyjaśnionych zgonów w Rosji

Bycie blisko Putina nie gwarantuje już bezpieczeństwa – wręcz przeciwnie. Wydaje się, że przywódca Federacji Rosyjskiej Putin popada w coraz większą paranoję, a kolejne zgony to ostrzeżenie, jakie wysyła do osób z najbliższego otoczenia.

Od początku wojny na Ukrainie co najmniej 39 rosyjskich urzędników i osobistości zginęło w podejrzanych okolicznościach, a tylko w tym miesiącu zmarły dwie osoby. Pierwszą z nich jest wirusolog Andriej Botikow, który pomagał opracować rosyjską szczepionkę Sputnik V przeciwko COVID-19. Badacz miał paść ofiarą mężczyzny, który podczas kłótni [jej przyczyna pozostaje nieznana] miał go udusić paskiem od spodni. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej napastnik został aresztowany wkrótce po znalezieniu ciała. Z kolei oszust finansowy i oligarcha Siergiej Griszyn, który sprzedał księciu Harry’emu i Meghan Markle swoją rezydencję w Kalifornii zmarł 6 marca w Moskwie. Oficjalną przyczyną śmierci miała być sepsa, na którą zapadł 56-latek. Co ciekawe, na krótko przed śmiercią Griszyn skrytykował inwazję Putina na Ukrainę.

Na liście tajemniczych zgonów od lutego 2022 r. znajduje się też m.in. Roman Malyk – rosyjski urzędnik odpowiedzialny za mobilizację, którego znaleziono powieszonego na płocie; Dmitrij Zelenow – rosyjski potentat rynku nieruchomości, który spadł ze schodów we Francji; płk Vadim Bojko – szef mobilizacji, który popełnił samobójstwo strzelając do siebie pięć razy czy Marina Yankina – rosyjska urzędnik ds. obrony, która wypadła z okna swojego mieszkania znajdującego się na 16. piętrze. Zbiorową panikę wśród osób związanych z rosyjskim przemysłem naftowym i gazowym wywołała egzekucja Siergieja Protosenii i jego rodziny. Protosenia, były prezes Novateku (spółki powiązanej z Kremlem) został zamordowany 19 kwietnia 2022 r. w swojej willi w Hiszpanii. Jego żona i dwie córki zginęły na skutek ran zadanych siekierą, a on sam został powieszony. Chociaż rosyjska propaganda podała, że Protosenia dokonał rozszerzonego samobójstwa, przeczą temu ustalenia śledczych.

Nie ma wątpliwości, kto stoi za śmiertelną serią w Rosji. Mimo to „nie znaleziono jeszcze żadnych dowodów, które wiązałyby te zgony z Putinem, a rosyjski przywódca chce, aby tak pozostało” – powiedział „New York Post” John E. O’Neill, ekspert ds. ekonomii politycznej i współautor książki „Tancerz i diabeł: Stalin, Pawłow i droga do wielkiej pandemii” (The Dancer and the Devil: Stalin, Pavlova, and the Road to the Great Pandemic). Jego zdaniem Putin nie chce mordować w sposób oczywisty. Chce, aby zamordowanych uznano za samobójców lub ofiary rzadkich chorób, mimo iż w Rosji wszyscy wiedzą, że kolejne zgony to ostrzeżenie, jakie władca Kremla wysyła do osób z najbliższego otoczenia. O’Neill podkreśla, że morderstwa są prawdopodobnie związane z niepowodzeniami, z jakimi boryka się obecnie Rosja na Ukrainie. Jego zdaniem Putin nigdy nie przyzna, że wojna była błędem, dlatego dokonuje egzekucji na ludziach, którzy jego zdaniem wiedzą zbyt dużo. Aktualnie bycie towarzyszem Putina nie gwarantuje już bezpieczeństwa.

„Rosja pod rządami Putina to państwo mafijne, sieć nikczemnych przestępców, którzy wierzą, że jeśli nie będą trzymać się razem, zostaną powieszeni osobno. Śmierć jest zawsze po to, by przypomnieć kumplom Putina o ich zadaniach” – pisze O’Neill.

Zdaniem analityków brak sukcesów na froncie sprawia, że Putin popada w coraz większą paranoję, a przez to staje się coraz bardziej niebezpieczny. Władca Kremla ma mieć obsesję na temat potencjalnego zamachu stanu, w którym miałby zostać zamordowany. Niewykluczone więc, że w Rosji może szykować się kolejna fala niewyjaśnionych zgonów.

 

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Elon Musk przyjęty w Chinach z honorami

Szef Tesli Elon Musk po raz pierwszy od trzech lat odwiedził Chiny. Spotkał się m.in. z chińskim ministrem spraw zagranicznych. Odwiedził także fabrykę Tesli w Szanghaju.
< 1 MIN CZYTANIA

Regulacje dotyczące ogrzewania zagrażają koalicji rządzącej Niemcami

Zaostrzająca się kłótnia w niemieckiej koalicji rządowej coraz bardziej opóźnia przyjęcie ustawy mającej utorować drogę przejścia na ekologiczne ogrzewanie.
3 MIN CZYTANIA

Czy Republika Południowej Afryki aresztuje Putina?

Republika Południowej Afryki planuje zmienić swoje prawo tak, aby sama mogła podejmować decyzje, czy aresztować przywódców poszukiwanych przez Międzynarodowy Trybunał Karny – w tej chwili jest do tego zobowiązana. Sprawa dotyczy bezpośrednio Władimira Putina.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Regulacje dotyczące ogrzewania zagrażają koalicji rządzącej Niemcami

Zaostrzająca się kłótnia w niemieckiej koalicji rządowej coraz bardziej opóźnia przyjęcie ustawy mającej utorować drogę przejścia na ekologiczne ogrzewanie.
3 MIN CZYTANIA

Niemcy w „chińskim szoku” – sprowadziły z Chin więcej samochodów niż wyeksportowały

Po raz pierwszy w historii Niemcy importują z Chin więcej samochodów niż ich eksportują. Od stycznia do sierpnia 2022 r. sprowadziły z Państwa Środka 1,8 mln samochodów, a wyeksportowały 1,7 mln.
5 MIN CZYTANIA

Turcja umacnia się militarnie i staje się ważnym graczem w Europie

Prezydent Recep Tayyip Erdogan zbroi Turcję i dynamicznie rozwija krajowy przemysł wojskowy. Czy powinniśmy obawiać się rosnącej tureckiej potęgi militarnej?
3 MIN CZYTANIA