fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaFinanseFatalna ocena Glapińskiego

Fatalna ocena Glapińskiego

Prezes Narodowego Banku Polskiego został oceniony jako jeden z najgorszych bankierów centralnych.

Portal Global Finance zaprezentował Raport Bankierów Centralnych. Przeanalizowano w nim działania prezesów banków centralnych 100 krajów z całego świata. Prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, został oceniony jako jeden z najgorszych bankierów centralnych w Europie.

Jak czytamy w serwisie obserwatorgospodarczy.pl, w raporcie oceniono wyniki osiągane przez bankierów centralnych od 1 lipca 2020 r. do 30 czerwca 2021 r. W ocenie danego prezesa banku centralnego wzięto pod uwagę: „Politykę monetarną, nadzór nad bankami i systemem finansowym, programy skupu aktywów i sprzedaży obligacji, trafność prognoz, jakość doradztwa, przejrzystość, niezależność od wpływów politycznych, sukcesy w wypełnianiu konkretnych mandatów (które różnią się w zależności od kraju) oraz reputacja w kraju i na arenie międzynarodowej – ważone pod względem względnej ważności”.

Prezes Glapiński otrzymał słabą ocenę C. Jej główną przyczyną jest zbyt łagodna polityka pieniężna prowadzona przez szefa NBP. Zdaniem redaktorów Global Finance „Glapiński przyjął zaskakująco spokojną postawę, mimo że inflacja w sierpniu wyniosła 5,4 proc. rok do roku. Według analityków ING była ona na najwyższym poziomie od 20 lat”.

Nieco wcześniej prof. Adam Glapiński otrzymał nagrodę główną „Polski Kompas 2021”, przyznawaną przez „Gazetę Bankową”, za „bezkompromisowe, przemyślane i skuteczne decyzje podejmowane przez bank centralny w czasie kryzysu, za złoto, którego wciąż przybywa w skarbcu Narodowego Banku Polskiego, za niezależność i spokój godny władzy finansowej kraju”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rząd chce uporządkować rynek kapitałowy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma porządkować i usprawnić funkcjonowanie instytucji rynku finansowego.
2 MIN CZYTANIA

Wsparcie dla MŚP z funduszy unijnych

Przedsiębiorcy szukający dotacji czy innych form taniego wsparcia mogą wziąć udział w sumie w 74 konkursach unijnych: w 18 programach krajowych, 35 regionalnych i 14 z tak zwanej Europejskiej Współpracy Terytorialnej oraz już w siedmiu z KPO.
3 MIN CZYTANIA

Niepełnoletni dłużnicy w Polsce. Skąd się biorą ich długi?

W Polsce gwałtownie rośnie liczba niepełnoletnich osób, które są zarejestrowane w rejestrach dłużników. Jest ich ponad dwa razy więcej niż przed rokiem.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kongres 590 „Przestrzenie Wolności” to przestrzeń dla interesujących debat i dyskusji

Na rozpoczynającej się 21 czerwca 8. edycji Kongresu 590 nie zabraknie ciekawych gości i dyskusji. W ciągu dwóch dni na czterech scenach spotka się wielu wybitnych ekspertów, którzy koncentrować będą się na 10 obszarach tematycznych zorganizowanych w formie dwóch międzynarodowych forów gospodarczych i 60 paneli.
3 MIN CZYTANIA

Technologiczne wyzwania przyszłości

Przedstawiciele Banku Pekao S.A. oraz eksperci z dziedziny cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji zastanawiali się podczas Impact’23 w Poznaniu, jak unikać zagrożeń płynących z dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii.
5 MIN CZYTANIA

Polska droga do zeroemisyjności

Kosztami transformacji energetycznej nie możemy obciążyć odbiorców, bo to doprowadziłoby do ubóstwa energetycznego Polski – mówił w Poznaniu podczas Impact’23 prezes zarządu Enea S.A. Paweł Majewski.
4 MIN CZYTANIA